ZEMIANSKE KOSTOĽANY. Po úspešnej rekonštrukcii kaštieľa sa samospráva obce zamerala na ďalšie kultúrne pamiatky. V súčasnosti si nechali spracovať odborné posudky na obytnú vežu a Kišasonskin kaštieľ.

„Tento rok sme získali dve dotácie od ministerstva kultúry v programe Obnovme si svoj dom. Minulý rok sme dostali peniaze na architektonicko-historické a umelecko-historické výskumy týchto pamiatok. Tento rok pripravujeme dendrologický posudok, statický posudok, vlhkostný posudok a reštaurátorský výskum s návrhom na obnovu. Dokopy je to na obe pamiatky sedem posudkov,“ povedala starostka Zemianskych Kostolian Jana Školíková.
Ďalšie žiadosti, na projekty pre budúci rok, už pripravujú. „Nasledujúcim krokom bude spracovanie projektovej dokumentácie obnovy. Všetky tieto posudky budú vlastne podkladom pre vypracovanie návrhu obnovy v požadovanej kvalite,“ vysvetlila starostka. Výzva už bola zverejnená, žiadosť pošlú ešte v novembri.
Budú čakať na výzvu
Získať menšie sumy na posudky a vypracovanie projektovej dokumentácie podľa Školíkej zložité nie je, väčší problém podľa nej bude získať peniaze na rekonštrukciu pamiatok.
„Keď sme v roku 2014 rekonštruovali kaštieľ, výzva bola určená pre objekty, ktoré sa budú využívať na kultúrne účely. Ten projekt bol na to prispôsobený. Ak by ale vyšla výzva zase len na kultúrne účely, čo by sme tam už dali? Pamiatok máme viac a nemôžeme ich všetky využívať len na kultúru,“ vysvetlila starostka. Ministerstvo kultúry podľa nej nedávno zverejnilo vhodnú výzvu, bez určenia účelu využitia budovy, o peniaze však mohli žiadať iba obce zo zoznamu, v ktorom Zemianske Kostoľany neboli.
„Nádejala som sa, no v zozname sme neboli. Budem sa pýtať ministerstva kultúry, kto ten zoznam tvoril a aké kritériá boli na to, že niektoré obce sa doňho nedostali. Budem žiadať, aby nás tam doplnili,“ avizoval Školíková.
Nové sídlo obecného úradu?
V kaštieli podľa jej slov žila Kišasonka. „U nás žilo viac vetiev rodiny Kostolániovcov. V tomto kaštieli žila Kišasonska, oni ju tak volali. V maďarčine to znamená nevydatá žena. Ona tam žila ako posledná, po znárodnení však museli Kostolániovci odísť a Kišasonka dožila v Nitrianskom Pravne. Pochovaná je tu v Kostoľanoch,“ opísala dejiny kaštieľa Školíková.
Budovu potom využívali ako školu. Boli v nej triedy, postupne, ako budova chátrala však kaštieľ využívali na záujmovú činnosť, boli tam dielne pre technickú výchovu, nakoniec slúžila ako sklad školského materiálu. Starostka Zemianskych Kostolian by kaštieľ chcela využívať na praktické účely.
„Chcela by som, aby sme tam presťahovali obecný úrad. Bola by to reprezentatívna budova. Priestorovo aj dispozične je vhodná, tu nám napríklad chýba zasadacia miestnosť, alebo archív. Sme tu stiesnení,“ vysvetlila Školíková.

Dispozície obytnej veže, ktorá pozostáva z dvoch rovnako veľkých miestností, podľa starostku neumožňuje využiť ju inak, ako na výstavné účely. „Máme ešte nejaké predmety, ktoré sa nám nezmestili do kaštieľa. Alebo tam spravíme dedinskú izbu, nápady ako ju využiť máme,“ uzavrela.
Ak pôjde všetko podľa plánu a obec budúci rok získa peniaze na vypracovanie projektovej dokumentácie na kultúrne pamiatky, v roku 2019 budú môcť začať žiadať peniaze na ich rekonštrukciu.