BOJNICE. Časť z pôvodne niekoľko rokov nedokončeného monobloku v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach začnú čoskoro využívať pacienti i zdravotnícky personál. Blok G s dobudovanými operačnými sálami a vybranými oddeleniami, ktorý je súčasťou rekonštruovaného monobloku, odovzdala zdravotníckemu zariadeniu v pondelok do užívania dodávateľská firma.
Po stavebnej stránke je dokončených deväť operačných sál, ktoré nemocnica bude môcť využívať začiatkom budúceho roka, zároveň prevzala tri lôžkové oddelenia, ortopedické so sedemnástimi posteľami, chirurgické so sedemnástimi lôžkami a centrálnu jednotku intenzívnej starostlivosti s trinástimi posteľami, uviedol riaditeľ nemocnice Ivan Gašparovič.
Nemocnica patrí k najhorším
Oddelenia sa podľa neho budú presúvať z bloku F, s ktorého rekonštrukciou bude firma pokračovať, pričom tam bude očné oddelenie a onkologický stacionár.
„Zároveň tu vzniknú dve nové oddelenia, oddelenie jednodňovej zdravotnej starostlivosti a centrálna pooperačná jednotka intenzívnej starostlivosti," doplnil.
Celkovo by mali byť stavebné práce ukončené na začiatku budúceho roka.
„Stavebne to vyzerá pekne. Nemocnicu ale netvoria steny, tvorí ju personál. A máme tu šikovné sestry, aj lekárov, za čo som vďačný. Podľa môjho názoru poskytujeme veľmi kvalitnú zdravotnú starostlivosť," skonštatoval Gašparovič.
Podľa dnes zverejneného rebríčka kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenia a transparentnosti, ktorý zostavuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy, však spomedzi všeobecných nemocníc skončila Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach na poslednom mieste.
Nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja podľa INEKO neustále tvoria straty, zvyšujú dlhy a sú všeobecnými nemocnicami so suverénne najhorším finančným zdravím.
„O to horšie je, že Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach má spomedzi všetkých nemocníc najhoršie čísla aj pri indikátoroch kvality,“ konštatuje v správe Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy.
Podmienky budú neporovnateľne lepšie
Nové operačné sály sú od tých existujúcich diametrálne odlišné, podotkol primár bojnickej chirurgie Roman Velický. „My neriešime dobré alebo zlé, vždy sa snažíme liečiť a poskytovať zdravotnú starostlivosť najlepšie ako vieme. Samozrejme, prispôsobením sa daným podmienkam a tieto podmienky budú neporovnateľne lepšie. Ako pre pacienta, tak aj pre nás," povedal. Velický zároveň spomenul, že v starých sálach bolo viac problémov, personál to podľa neho pociťoval predovšetkým v letných mesiacoch, kedy sa tam pracovalo v neúmernom teple.
„Druhým problémom bolo rozmiestnenie operačných sál, stačilo, že v rámci poschodia nejaká operačná sála vypadla, vznikla havarijná situácia, museli sme sa sťahovať. Celkovo priestory, podmienky už neboli vyhovujúce. Myslím si, že nepatria do podmienok 21. storočia," ozrejmil.
Rekonštrukcia trvá od roku 1999

So stavebnými prácami začala trenčianska firma Keraming v marci tohto roka. Investíciu financuje Trenčiansky samosprávny kraj zo svojho rozpočtu, stavebné práce a vybavenie ho vyjdú na asi trinásť miliónov eur. S investíciou v podobe výstavby operačných sál a rekonštrukciou monobloku začalo ešte v roku 1999 ministerstvo zdravotníctva a zo štátneho rozpočtu preinvestovalo do konca roku 2003 dovedna 144 miliónov slovenských korún, čo je v prepočte asi 4,779 milióna eur. V roku 2004 sa však realizácia investičnej akcie pozastavila. Nemocnica prešla v januári 2003 do zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý v roku 2010 chcel dostavbu sál financovať z fondov Európskej únie, s projektom však neuspel.
Nové CT za milión eur
Nemocnica má od pondelka k dispozícii aj nové CT pracovisko s prístrojom za milión eur. Vzniklo v priestoroch nevyužívaného
rehabilitačného oddelenia, pričom nový CT prístroj, ktorý obstarávalo centrálne Ministerstvo zdravotníctva SR, dostalo zdravotnícke zariadenie po jedenástich rokoch. CT pracovisko by malo po skúšobnej prevádzke začať fungovať koncom tohto roka. Dodávateľom stavebných úprav bola na základe výsledku verejnej súťaže spoločnosť Blinka Air Systems, so sídlom v Partizánskom.
Podľa radiologického technika Vladimíra Urbanca boli priestory starého CT prístroja stiesnené. Nové priestory sú podľa neho neporovnateľné komfortnejšie. Čakacia doba na vyšetrenie je podľa neho okolo dvoch týždňov.
„Vyšetríme približne päťdesiat pacientov denne. V pracovnej dobe ich stihneme približne tridsať, ďalších dvadsať vyšetríme po pracovnej dobe, aby ľudia toľko nečakali. Teraz sa táto doba zrejme ešte skráti,“ povedal Urbanec.
V nemocnici je podľa neho najväčší problém, že pomedzi naplánovaných pacientov rýchla zdravotná služba priváža pacientov, ktorých treba vyšetriť bezodkladne.
„Potom sa všetko presúva a vzniká nervozita. Na novom CT prístroji preto budeme robiť plánovaných pacientov a na starom tých, ktorých treba riešiť bezodkladne. Na novom prístroji budeme robiť vyšetrenia s kontrastnou látkou, kde pacient musí byť pripravený a vyšetrenie je trošku náročnejšie,“ povedal Urbanec. Ako dodal, na starom prístroji vyšetrili za jedenásť rokov približne sedemdesiattisíc pacientov.
