BOJNICE/PRIEVIDZA. Riaditeľ Kúpeľov Bojnice Slavomír Eliaš podal na Európsky parlament petíciu smerujúcu proti Hornonitrianskym baniam Prievidza. V petícii s názvom „Ohrozenie termálnych liečivých vodných zdrojov na Slovensku ťažbou uhlia,“ tvrdí, že Bojnickým kúpeľom v súčasností hrozí v dôsledku existujúcej a plánovanej ťažobnej činnosti Hornonitrianskych baní Prievidza ohrozenie, a to „masívnym“ čerpaním termálnej vody v lokalite Laskár a novou ťažbou plánovanou v 12. ťažobnom poli tri kilometre od termálnych prameňov, ktoré kúpele využívajú.

Požiadavky petície
Eliaš žiada Európsky parlament o pomoc pri poskytnutí dokumentov od Ministerstva životného prostredia, ktoré Kúpeľom Bojnice údajne odmieta poskytnúť všetky podklady nevyhnutne potrebné na vypracovanie samostatných odborných posudkov.
Ďalej žiada o porovnanie vzťahov vodných zdrojov Bojnických kúpeľov a Hornonitrianskych baní Prievidza, posúdenie vplyvu ťažby a výroby elektriny spaľovaním uhlia na životné prostredie a zdravie obyvateľov v Hornonitrianskom kraji a zastavenie čerpania vody baňami z Laskarského vrtu na priemyselné účely. Požaduje aj zastavenie doterajšej ťažby a prípravy otvorenia 12. ťažobného poľa v Novákoch.
„Žiadame o preskúmanie kompenzácie nákladov na výrobu elektriny z domáceho uhlia, či neprevyšujú nevyhnutnú úroveň a zodpovedajú nákladom na ťažbu domáceho uhlia v súlade s objektívnou analýzou a poskytnutie odporúčaní Slovenskej republike potrebných na prípadnú premenu tohto banského regiónu na kúpeľný, alebo na región vybudovaný na iných súkromných investíciách,“ uzatvoril svoje požiadavky Slavomír Eliaš.
Ako vysvetlil, k podaniu petície sa rozhodol na základe skúseností s Hornonitrianskymi baňami a najmä ich nepriameho vzťahu so štátom.
„Domnievam sa, že vzhľadom ku všetkým okolnostiam prípadu by nám najlepšie mohla pomôcť nadnárodná, nezávislá inštitúcia. Európska únia nám poskytla toto právo a rozhodli sme sa ho využiť,“ povedal riaditeľ kúpeľov.
Bane vidia demagógiu
Tvrdenia kúpeľov sú podľa hovorkyne Hornonitrianskych baní Prievidza Adriany Sivákovej „neodborné, laické, nepravdivé, demagogické a účelovo manipulujú verejnú mienku.“
Ako doplnila, na tohoročnom dvojstrannom stretnutí so zástupcami kúpeľov Hornonitrianske bane Prievidza vyzvali Kúpele Bojnice na usporiadanie vedeckej konferencie o termálnych vodách hornej Nitry.
„Mali by príležitosť prezentovať svoje teórie, v záujme vyriešenia problematiky. Riaditeľ kúpeľov účasť zástupcov alebo odborníkov kúpeľov Bojnice na takejto konferencii jednoznačne odmietol. Kúpele teda nemajú záujem o riešenie. Len o demagogické masírovanie verejnej mienky,“ povedala Siváková. Podľa nej nie je pravda, že žiadna odborná diskusia o využívaní termálnych vôd neprebehla. Na riešenie tejto problematiky bolo podľa hovorkyne baní vypracovaných viac ako dvadsať vedeckých hydrogeologických expertíz, správ z výskumov a štátnych výskumných úloh. O téme bolo podľa nej publikovaných viac ako štyridsať odborných článkov.
„K žiadnemu masívnemu čerpaniu vody zo strany našej spoločnosti nedochádza. Objem vody čerpáme plne v súlade s platným povolením odberov Inšpektorátu kúpeľov a žriediel a Kúpeľnej komisie Ministerstva zdravotníctva. Za odber geotermálnej vody uhrádzame správcovi, Slovenskému vodohospodárskemu podniku Piešťany, nezanedbateľné poplatky,“ vysvetlila Siváková.
Dva odlišné typy vôd
Analýzy podľa Hornonitrianskych baní potvrdzujú, že voda, ktorú využívajú kúpele a voda, ktorú využívajú bane, sú dve odlišné typy vôd. Bane podľa hovorkyne nevyužívajú „bojnickú prírodnú liečivú termominerálnu vodu“, ale „geotermálnu vodu“ z vrtu v Novákoch – časť Laskár.
„Voda „bojnických prírodných liečivých termominerálnych zdrojov“ je iného genetického typu, má iný spôsob vzniku a iné vlastnosti, ako „geotermálna voda“ v Novákoch. Podľa vedeckých výskumov je voda vrtu, ktorú využívame, podstatne staršia, ako voda v Bojniciach,“ tvrdí Siváková. Hydrogeologickým prieskumom je podľa nej preukázané, že minerálne vody v Bojniciach nemôžu byť ťažobnou činnosťou ovplyvnené. Zdôraznila, že viacerí poprední hydrogeológia a uznávané akademické kapacity vylúčili ovplyvňovanie liečivých termálnych vôd akýmikoľvek aktivitami baní v najmenej dvoch desiatkach odborných výskumných hydrogeologických prácach.
„Vzhľadom na to, že tvrdenia riaditeľa Kúpeľov Bojnice poškodzujú podnikateľské aktivity a rozvojové zámery Hornonitrianskych baní Prievidza, podnikli sme právne kroky na ochranu obchodného mena našej spoločnosti,“ uzavrela Siváková.
Ministerstvo údajne nič netají
Výčitku, že Ministerstvo životného prostredia údajne kúpeľom neposkytlo podklady nevyhnutne potrebné na vypracovanie samostatných odborných posudkov, hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák odmieta.
„Ministerstvo životného prostredia nemá dôvod čokoľvek tajiť a postupuje podľa zákona,“ povedal Ferenčák. Komisia ministerstva v júli zrušila záverečné stanovisko envirorezortu povoľujúce zámer ťažby v 12. ťažobnom poli v Novákoch a vec vrátila jeho odboru posudzovania vplyvov na životné prostredie na nové prejednanie a rozhodnutie. Komisia sa vecou zaoberala po tom, čo proti záverečnému stanovisku ministerstva doručili začiatkom tohto roka dotknuté organizácie, Kúpele Bojnice, Spoločenstvo vlastníkov súkromného lesa a pasienkov so sídlom v Opatovciach nad Nitrou a jeden obyvateľ, rozklady. Zamietavé stanovisko k zámeru ťažby v rámci prvostupňového konania doručili ministerstvu i Letecké opravovne Trenčín a tiež Vojenské lesy a majetky Slovenskej republiky.
„Akceptujeme práva Bojnických kúpeľov ako účastníka konania a o všetkom budú riadne informovaní, tak ako to predpisuje zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Výsledkom konania bude vydanie záverečného stanoviska, ktoré však nenahrádza samotné povolenie ťažby. Dĺžka celého procesu posudzovania sa nedá presne určiť, môže však trvať niekoľko mesiacov,“ napísal Tomáš Ferenčák.
Ďalší krok proti baniam
Po zaregistrovaní petície Európskym parlamentom ju najprv prerokuje Výbor Európskeho parlamentu pre petície, ktorý rozhodne o jej prípustnosti alebo neprípustnosti a určí aj ďalší postup. Ako informovala Soňa Mellak, tlačová tajomníčka Európskeho parlamentu, z petícií podaných občanmi Slovenska v rokoch 2013 až 2017 bolo pätnásť prípustných a dvadsaťjeden petícií neprípustných.
Nejde o prvý krok riaditeľa Kúpeľov Bojnice voči Hornonitrianskym baniam. V júli kúpele podali podnet na Protimonopolný úrad. Ten má podľa nich prešetriť „vážne podozrenia zo zneužívania dominantného postavenia Hornonitrianskych baní Prievidza.“
Podľa hovorkyne Protimonopolného úradu Adriany Oľšavskej sa úrad podnetom zaoberá v počiatočnej fáze. „Úrad sa oboznamuje so všetkými dostupnými podkladmi a informáciami týkajúcimi sa danej veci,“ povedala Oľšavská.
