PRIEVIDZA. Poslanci nepovolili rozšírenie letných terás pod domom na sídlisku Píly a tie existujúce zrušili. Podľa majiteľky kaviarne Pod Lampou, ktorá bude musieť odstrániť dve terasy, je to nebezpečný precedens. Primátorka tvrdí, že problémom sa mesto bude seriózne zaoberať.
Vadia sa, alebo sa rehocú
Sťažnosti obyvateľov domu začali v marci po vybudovaní druhej terasy. „Je piaty rok, čo sme sa do bytu nasťahovali. Byt však kvôli hluku a fajčeniu návštevníkov terasy nemôžem naplno využívať, a to som hľadala byt s balkónom. Nemôžeme ani otvoriť okná. Je pravda, že po 22. hodine je terasa už prázdna, ale návštevníci po záverečnej ostávajú pod oknami, kde sa vadia alebo rehocú,“ povedala na mestskom zastupiteľstve obyvateľka domu Monika Gábrišová.

Bytový, či polyfunkčný?
Karol Hurtečák, člen rady spoločenstva vlastníkov bytov Tri gaštany, doplnil, že o tom, že trávnik má nahradiť terasa vôbec nevedeli. „Žiadame, aby sa to vrátilo do pôvodného stavu, aj s trávnikom. Obchodné priestory pod bytovými domami neboli projektované ako krčmy, obyvatelia s tým nikdy nesúhlasili. Nám to naozaj znepríjemňuje bývanie. Nie je vhodné, aby pod bytovými domami vznikali terasy,“ povedal Hurtečák.
Podľa majiteľa priestoru obyvatelia prezentujú dom ako bytový, v skutočnosti je ale polyfunkčný, z čoho pre ľudí vyplývajú rôzne obmedzenia. „Keby tam boli potraviny, každé ráno o štvrtej by tam prišla Avia so zásobovaním. Keď sa nasťahujem do takého domu, musím s tým počítať. Nerobíme nič, čo by narúšalo zákonné alebo mestom nariadené obmedzenia,“ povedal Karol Gaipl.
Podľa Hurtečáka je však celé sídlisko Píly pamiatkovou zónou a terasy s reklamnými dáždnikmi kazia vzhľad sídliska. „Architekti to navrhli urbanisticky tak, aby pod domami boli obchody a pohostinstvá centralizovali na Maguru. Malo by sa to dodržiavať,“ myslí si Hurtečák.
Založili precedens?
Poslanci nakoniec žiadosť na vybudovanie tretej terasy neodsúhlasili, zrušili dokonca aj zmluvy na prenájom plôch pod dvoma ďalšími, už existujúcimi terasami. Druhú pritom schválili len v decembri 2016. Nepomohla ani petícia so 434 podpismi za zachovanie terás kaviarne Pod Lampou.
„Je to nešťastné rozhodnutie mesta. Poslanci mi prenájom schválili, ja dodržiavam všetky požiadavky aj otváracie hodiny, terasy riadne platím. Bez mihnutia oka mi to zrušili. Je nepochopiteľné, čo sa deje v Prievidzi,“ povedala Marta Gaiplová z kaviarne Pod Lampou, ktorú prevádzkuje deväť rokov.
Ako dodala, sedenie vonku podľa nej patrí k občianskej vybavenosti. Podľa nej to dokazuje aj fakt, že väčšinu klientely podniku tvoria obyvatelia starého sídliska. „Zákazníci sú znechutení. Ja som slušná podnikateľka, dbám na nočný pokoj, vytvorila som tu kultúrne prostredie. Ľudia sa v lete radi osviežia vonku.“
Podľa jej ďalších slov môže byť rozhodnutie poslancov o zrušení predtým povolených terás bez toho, aby prevádzkovateľ porušil zákon, precedensom. „Postupovala som podľa pravidiel. Prvú terasu sme urobili pred dvoma rokmi, druhú len teraz v marci. Mala som všetky vyjadrenia aj súhlas zastupiteľstva. Môže to byť precedens. Pod bytovými domami je množstvo terás. Tak nech zrušia všetky terasy a Prievidza ostene mŕtva.“ Ako Marta Gaiplová doplnila, zvažuje právne kroky, keďže vybudovanie terás, ktoré musí odstrániť stálo približne dvanásťtisíc eur.
Problémy majú aj inde
Na zastupiteľstve vystúpil aj Jozef Bakus, zástupca spoločenstva vlastníkov bytov na Šulekovej ulici, kde majú celé leto problém s terasami. „Terasy máme z oboch strán domu. Z jednej Valhala, z druhej Tehelňa. Na stretnutí s poslancami volebného obvodu Zapotôčky nám bolo odporučené vždy volať mestskú políciu. Mestskej polícii sme dokonca umožnili umiestniť kameru na sledovanie terasy. Sami však nekonajú. Prídu len na zavolanie a uložia blokovú pokutu vo výške prepitného a nič sa nedeje. Na druhý deň je to tam zase. Nevieme, ako ďalej,“ posťažoval sa Bakus.
Podľa hovorcu Prievidzskej mestskej polície príslušníci postupujú podľa zákona o priestupkoch. „Pokutu možno uložiť do 33 eur, ak neustanovuje osobitná časť tohto zákona alebo iný zákon vyššiu pokutu, v rozkaznom konaní do 250 eur," spresnil Vít Zajac. Ako dodal, v prípadoch letných terás musia rozlíšiť individuálne konanie osôb, ktoré narušujú verejný poriadok alebo prekročenie prevádzkového času, za čo spravidla nesie zodpovednosť konkrétna osoba v podniku. „Mestská polícia nemá oprávnenie rozhodovať alebo vyjadrovať sa k otváracím hodinám či prevádzkovému času konkrétnych letných terás," uzavrel Zajac.
VZN prokuratúra zrušila
Primátorka Katarína Macháčková vysvetlila, že všeobecne záväzné nariadenie mesta, ktoré regulovalo prevádzkový čas, napadla prokuratúra a museli ho preto zrušiť.
„Zákon nám nedáva veľa možností, ale budeme sa tým zaoberať. Musíme vymyslieť spôsob regulácie, lebo tých problémov je naozaj veľmi veľa. Ideme sa tomu systematicky venovať a berieme to s plnou vážnosťou,“ ubezpečila prítomných na mestskom zastupiteľstve Macháčková.
