Amatérsky archeológ na dôchodku pravdepodobne objavil mýtický kostol

O kostole na Vyšehrade pri Nitrianskom Pravne sa doteraz len špekulovalo. Nový výskum, ktorý podnietil Jozef Majzlan, však prináša mnoho dôkazov.

Pohorie Vyšehrad v roku 2014. Pohorie Vyšehrad v roku 2014. (Zdroj: AM)

NITRIANSKE PRAVNO. Jozef Majzlan má 62 rokov a okrem toho, že si čerstvo užíva svoj dôchodok, je i nadšencom histórie a amatérskym archeológom. Nedávno sa mu, spolu s profesionálnym archeologickým tímom podarilo objaviť poklad. Pražské groše však neboli tým jediným pokladom. Stáli iba na konci päťročnej práce a hľadania oveľa väčších pokladov, tých, ktoré rozprávajú o histórii miesta Vyšehrad.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na začiatku bola Bojná

„Každý má nejakého koníčka,“ povedal Majzlan. História ho vždy bavila, jeho prvými výkopovými prácami boli tie, ktoré sa uskutočnili pri vrcholových nálezoch výskumných prác Karola Pietu na Bojnej. Jozef Majzlan vie, že nevstúpi do učebníc dejepisu, pretože našiel iba črepy.

SkryťVypnúť reklamu

„Pre niekoho črepy, pre mňa osobne veľmi významné veci,“ povedal. Dovolenkuje bádaním po Slovensku, pretože jeho ideálna dovolenka je hrabanie sa v zemi. Podľa jeho slov však nie je archeológom v pravom slova zmysle.

„Hľadám iba stopy nedeštruktívnymi metódami, chodím všade s otvorenými očami,“ poodhalil.

Hľadanie stratených prameňov

Práca na Vyšehrade začala zbieraním informácií. „Našiel som staré mapy, behal som po archívoch, knižniciach, prečítal som všetky publikované a staré pramene o Vyšehrade, hornej Nitre a Turci,“ povedal. Jozef Majzlan nechal preložiť všetky stredoveké listiny týkajúce sa regiónu z maďarčiny a latinčiny.

„Celú problematiku som študoval tri až päť rokov,“ priznal. Sám hovorí, že už je i maličkým odborníkom na danú problematiku. Jozef Majzlan pochádza z Pravenca a venuje sa iba najbližšiemu regiónu a priľahlým regiónom Turiec a horná Nitra. „Všetko so všetkým súvisí,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Stratený nájdený kostol

V historických prameňoch sa v roku 1258 spomínal na Vyšehrade Kostol Panny Márie. Tieto stredoveké listiny sa nachádzajú v maďarskom historickom archíve a vyšli i v slovenskom preklade stredovekých listín.

„Tento kostol sa spomína i v majetkových listinách Pravenca,“ povedal. Vyšehrad a Pravenec mali spoločných majiteľov a bola to rodina Diviackovcov. Boli majiteľmi územia okolo Vyšehradu, ale i celej diviackej doliny a ďalších majetkov. Pramene však na nájdenie ruín nestačili. Bola potrebná i vytrvalosť.

„Ja som ten kostol na základe prameňov cielene hľadal,“ priznal. Najprv našiel iba zvyšok trčiacej ruiny nie väčšej ako meter štvorcový. Potom systematicky prehľadával celé okolie Vyšehradu.

„Áno, významná regionálna archeologička Marta Remiášová vedela o sakrálnej stavbe, ale nikdy ju nelokalizovala a to napriek viacerým výskumným sezónam,“ prezradil.

SkryťVypnúť reklamu

Záhadu vyriešila tehla

Jozef Majzlan našiel v okolí pálené tehly. Nemali žiadny punc, ten sa týka iba tehiel zo starého obdobia, alebo naopak z novšieho.

„Práve tie tehly ma nakopli, pretože som bol presvedčený, že je to ten kostol,“ prezradil. Tehlu následne poslal na expertízu do národného múzea.

„Jednoznačne sa vyslovili, že je to typ tehál používaných do 13. storočia,“ povedal. Na základe tohto zistenia rozbehol birokratický kolotoč.

„Úrady sa ešte nestretli s tým, že o povolenie výskumu žiada fyzická osoba,“ zdôveril sa. Vyšehrad si potom zobrala pod krídlo profesionálna archeologická skupina z Turca pod vedením Milana Horňáka. Nájdená tehla sa tak stala medzníkom výskumu a nájdenia ďalších pokladov historického významu.
Celý komplex bol postavený z vápenca, ale na nálezisku sa nachádzalo množstvo tehál. Keďže sú to momentálne už iba ruiny so zachovanými nie veľmi vysokými nadzemnými časťami, bádatelia prepokladajú, že tehly tvorili výplň alebo architektonickú výzdobu okien a dverí.

„Je to unikát, myslím si, že je to stavba superlatívov, pretože je to jedna z najstarších, najvyššie položených a možno i najväčších románskych stavieb na severozápadnom Slovensku,“ povedal. Podľa jeho slov musela táto krásna, do biela sfarbená stavba svietiť na celú dolinu a bolo ju vidieť už od Novák.

Kostol, kaplnka, alebo mýtnica?

Postupne objavovali obrovskú ruinu, podľa odhadu ide o komplex s rozmermi dvadsať krát pätnásť metrov.

„Môže to však byť väčšie, je to len predpoklad, pretože v okolí sa nachádzajú ďalšie pozostatky,“ prezradil. O prítomnosti sakrálnej stavby sú presvedčení podľa polkruhového architektonického útvaru, v ktorom sa nachádzal oltár. Vyšehrad patril Diviackovcom a je pravdepodobné, že na ňom mali sídlo. Vyšehrad stál na strategicky výhodnej polohe, na rozhraní hornej Nitry a Turca. Prechádzala tadiaľ i obchodná cesta.

„Túto cestu sme tak isto našli a dokázali,“ povedal. Ležala vzdušnou čiarou presne sto metrov nižšie ako najvyššie miesto Vyšehradu. Komplex mohol slúžiť i ako súkromná kaplnka Diviackovcov, ich sídlo, alebo dokonca ako stavba na vyberanie mýta.

„Mohla slúžiť v rôznych obdobiach na rôzne účely,“ upresnil.
Je však nespochybniteľné, že stavba bola pri svojom konci cirkevná. Listina z roku 1258 hovorí o tom, že Budimer Diviacky, ktorý bol pravdepodobne posledným majiteľom Vyšehradu, daroval Kostol Panny Márie mníchom z Kláštora pod Znievom. V roku 1413 sa v prameňoch spomína už ako zaniknutá strážna veža.

„Došlo k zmene obyvateľstva, k silnej nemeckej kolonizácii a pravdepodobne noví obyvatelia stratili kontext, k čomu tá stavba vlastne slúžila,“ povedal.

Vráta na tereziánskej mape

Na starej tereziánskej mape sú zakreslené horné a dolné vráta.
„Je to veľmi zaujímavé, pretože v tom čase to bola nemecká oblasť a veľa názvov na mape je po slovensky,“ spresnil. Pravenec považujú historici za najsevernejšiu hornonitriansku slovenskú obec, odtiaľ začínalo súvislé nemecké osídlenie.

„Tieto vráta sme stotožnili s dvoma valmi, ktoré sme našli,“ povedal.
Podľa jeho slov boli narýchlo vybudované, zemina bola nahrnutá na stoštyridsaťmetrové úseky. Predpokladá, že ich dali vybudovať Diviackovci.

„Vtedy boli ľudia takí istí ako dnes a tak isto radi platili dane,“ zažartoval. Bola to zrejme jediná cesta a Diviackovci tam zrejme vyberali mýto, o čom našli i dôkazy.

„Ľudia boli jednoducho prinútení ísť jedným prechodom z hornej Nitry do Turca a späť,“ povedal.

Vyšehrad bez hradu

Historici sa zhodujú, že na Vyšehrade bol drevozemný hrad.

„Kamenné hrady sa začali budovať až po vpáde Tatárov,“ ozrejmil. Uhorský kráľ Bela IV. zistil, že Uhorsko je v týchto bojoch veľmi zraniteľné a drevené stavby nepredstavujú žiadnu ochranu. Došlo k rozvoju výstavby kamenných hradov.

„Vtedy začali, alebo prestavili i neďaleký Znievsky hrad,“ povedal. Tatárske nebezpečenstvo však pominulo a na svojom význame stratil i tento hrad. Na Vyšehrade pátrala predovšetkým Marta Remiášová, nenašla však žiadne stopy po kamennom hrade.

„Je teda vysoký predpoklad, že tam stál drevený hrad, ktorého veľkosť však nie sme schopní určiť,“ ozrejmil.

Čo bude ďalej?

Na území naďalej prebieha výskum a všetky nálezy sa budú musieť odborne spracovať.

„Je tam ešte roboty na desať, pätnásť rokov,“ povedal. Nadšenca stál výskum vlastné nemalé finančné prostriedky. Od začiatku si však zobrala túto historickú vzácnosť pod patronát obec Nitrianske Pravno.

„Výskum trvá tri roky, z toho jeden rok ho financoval Jozef Majzlan z vlastných prostriedkov,“ povedal Jozef Balčirák, starosta Nitrianskeho Pravna.
Obec pomáhala materiálnym spôsobom. Neskôr požiadala o finančné prostriedky i ministerstvo kultúry, cez projekt Letná škola archeológie, šľachtické sídlo Vyšehrad pod Hradiskom v celkovej výške 12-tisíc eur s päťpercentnou spoluúčasťou obce. Obec naďalej zabezpečuje výskum i materiálne.

„Práce zastrešoval, minulé i toto leto, archeológ Milan Horňák spolu so študentmi a mládežou,“ spresnil.

„Myslím si, že obec a okolie sa dostane do povedomia, pretože nálezy sú celoslovenského významu. Veríme, že to zvýši i turistický ruch,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 511
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 576
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 722
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 648
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 586
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 238
  1. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  2. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  3. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  4. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  5. Štefan Šturdzík: Robo
  6. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  7. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  8. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 669
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 351
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 176
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 12 445
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 327
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 961
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 824
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Ešte predtým vycestuje na Final Six Euroligy.


Nezvestný Ronald Cibula z Prievidze.

Muž je nezvestný od konca marca.


Ľudmila Bátorová

S maľovanými vajíčkami spoznala svet.


Iva Bednárová bola jedinou ženskou účastníčkou kurzu prežitia.

Iva Bednárová trénovala prežitie v zime.


  1. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  2. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  3. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  4. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  5. Štefan Šturdzík: Robo
  6. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  7. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  8. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 669
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 351
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 176
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 12 445
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 327
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 961
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 824
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu