PRIEVIDZA. V súčasnosti chce mať každý rodič zo svojho dieťaťa futbalistu či hokejistu. Aby sa stal slávnym a zarábal veľké peniaze. Podľa zápasníkov sa preto športy, ktoré nie sú zárobkovo činné, trápia.
V mestskom dome boli slávnostne prijatí bývalí úspešní zápasníci – majstri športu, medailisti zo šampionátov Československa, medzinárodných podujatí, úspešní tréneri a funkcionári Zápasníckeho klubu Baník Prievidza. Zápasenie patrí medzi najstaršie športy, jeho história siaha až do obdobia okolo 3400 rokov pred Kristom. Zároveň patrí medzi najstaršie a najtradičnejšie olympijské športy.
„Členovia prievidzského zápasníckeho klubu dosahujú už šesťdesiatštyri rokov vynikajúce výsledky,“ povedala vo svojom príhovore prievidzská primátorka Katarína Macháčková.
Významné osobnosti
Jednou z najvýznamnejších osobností klubu je nepochybne Jozef Lohyňa. V roku 1990 vyhral svetové majstrovstvá v Tokiu a v tom istom roku bol vyhlásený za najlepšieho športovca Československa. V roku 1992 bol vlajkonosičom slovenskej výpravy na olympijských hrách v Barcelone.
František Fábrik je bývalý úspešný československý reprezentant. Na vrcholových súťažiach sa presadil i ako veterán.
„Zažili sme v tomto športe nádherné chvíle,“ zaspomínal. Podľa jeho slov bol pre neho najťažší finálový zápas na majstrovstvách sveta, do ktorého dal okrem svojich síl i život. Každý zápas však bol veľmi ťažký.
„Porážal som i môjho žiaka Jožka Lohyňu, on ma porazil v roku 1984,“ povedal. Vtedy nastúpil Lohyňa namiesto Fábrika do hlavnej kategórie.
„Zdolal som ho však o rok na to,“ zaspomínal s úsmevom. František Fábrik sa potil na žinenke štyridsať rokov, prvýkrát vyhral v roku 1970 majstra Československa mladšieho dorastu.
Vladimír Laco bol tiež aktívnym zápasníkom, získal titul majstra Slovenska a bol medailistom i na majstrovstvách Československa. Jeho kariéru však zastavilo vážne zranenie kolena. Začal sa venovať vedeniu zápasov a trénerstvu, v súčasnosti je predsedom rozhodcovskej komisie.
Klub je zameraný najmä na mládež
„Keď som sa stal prezidentom, prebral som klub, ktorý mal strašne silnú históriu a tradíciu, bol vnímaný ako jeden z najlepších na Slovensku,“ informoval Laco. Bola to teda výzva. „Nesmeli sme si dovoliť ísť dozadu, museli sme robiť všetko preto, aby sme zachovali dobré meno a aby sme zostali vo vrcholnom dianí,“ spresnil.
Podľa jeho slov bola vždy základom mládež. Zápasenie však nevychováva iba športovcov, športovec musí byť osobnosť. „Nemusí byť majster sveta, ale ak bude dobrým človekom, spoločnosť bude mať z neho prospech,“ povedal.
Socializácia detí, zbúranie predsudkov voči rase i vierovyznaniu a rozdielnosť športovcov spája. „Deti k sebe majú blízko, ovplyvňujú tak i vlastné rodiny a je teda ovplyvnená celá spoločnosť,“ doplnil.

Športoví rytieri
Pri pozeraní novodobých športov, ktoré patria pod zápasenie, ako je napríklad kickbox a klietkové zápasenie je vidieť agresivitu.
„Zápasníci sú pred nástupom na žinenku veľkí kamaráti, na žinenke sú športoví rivali a keď skončia, zostávajú priateľmi,“ povedal Laco.
Podľa jeho slov sú zápasníci športovými rytiermi. I v prípade, že sa súperovi niečo stane, bolí to i jeho rivala.
„Medzi športovcami je súžitie, pretože je to náročný šport,“ spresnil. Zápasenie môže robiť každý, ale nie každý na to má. „Zmenilo sa vnímanie toho športu, pretože mládež je ovplyvnená prostredím,“ povedal. Samotní rodičia si myslia, že cestou je futbal, hokej alebo tenis. Športy, ktoré nie sú zárobkovo činné tak upadajú do zabudnutia.
„Prievidza vždy vnímala a vníma tých najlepších zápasníkov i trénerov, ich myšlienky, hmaty a chvaty. To všetko prenášame k nám, pretože modernizácia športu je dôležitá,“ ukončil Laco.
Zápasníci však majú i iné kvality a danosti, napríklad pri slávnostnom uvítaní športovcov v mestskom dome spieval svojim kamarátom Ferdinand Schlenker.