PRIEVIDZA. Hlavnou myšlienkou komunitnej rodinnej záhrady so srdcom na Lúčnej ulici v Prievidzi je oživiť a sprístupniť jedinečný zelený areál bývalej škôlky na Lúčnej ulici, ktorý momentálne nemá využitie. Aktivisti chcú vytvoriť komunitnú záhradu, rôzne malé zákutia a záhony, ktoré zvýšia krásu tohto miesta a poskytnú priestor pre aktívne trávenie voľného času a rozvoj tvorivosti ľudí z mesta.
Začali už na jar
„Areál bol zanedbaný, zarastený burinou, namiesto trávy tu rástol pýr a veľké odumreté konáre ohrozovali ľudí. Popritom prostredie je ako stvorené na využitie oddychového parku pre rodičov s deťmi a je tu i dosť miesta na zriadenie záhonov a ďalších príjemných vecí,“ povedal Matej Hlôška, jeden z iniciátorov projektu.
Podľa jeho slov začali s realizáciou zámeru už na jar, ešte pred začatím súťaže o dotáciu z mestského rozpočtu. Odstránili burinu, nasadili ovocné stromy, kríky, kvety a niekoľko vyvýšených záhonov už sľubuje peknú úrodu zeleniny. Okrem toho ošetrili jestvujúce stromy, zabezpečili kosenie a dokonca sa im podarilo vyvŕtať veľmi výdatnú studňu.
Ide najmä o deti
Projekt je vo veľkej miere o pestovaní zeleniny a ovocia, všetko sa teda musí riadiť kalendárom.
„Náš zámer preto realizujeme bez ohľadu na to, či tieto peniaze dostaneme, alebo nie,“ povedal. Bez dotácie ale nie sú schopní vyhovieť všetkým záujemcom o záhon, pretože existujúca pôda na pozemku nie je na pestovanie kultúrnych rastlín vhodná.
Ide o pilotný projekt komunitnej záhrady v Prievidzi, vízia a možnosti priestoru ponúkajú oveľa viac a preto tvorcovia vnímajú tento projekt dlhodobo a plánujú ho ďalej rozvíjať.
Na začiatok plánujú vybudovať minimálne desať komunitných záhonov, prístrešok so zelenou strechou, veľkú bylinkovú špirálu, detské záhony a prírodné ihrisko pre deti.
O deti ide v tomto projekte predovšetkým. Reálne sa zaoberá novým, rozširujúcim sa problémom u detí, ktorým je naturaldeficit disorder, teda porucha nedostatku prírody. Ide o kumulatívny efekt vyčlenenia prirodzeného prostredia z nášho života a je to problém celej spoločnosti, i keď najväčšie škody sú pozorované práve u detí.
Medzi následky nedostatku prírodného prostredia patria poruchy pozornosti, nesústredenosť, zvýšená hladina stresu, pocit nezakorenenia vo svete a obezita. I tento problém chcú vyriešiť vytvorením záhrady, zeleného priestoru, ktorý poskytne mnohé možnosti sebarealizácie nielen pre deti, ale i pre dospelých.
Komunitná rodinná záhrada so srdcom na Lúčnej ulici je ďalší z projektov, ktoré podporila verejnosť a bol spolufinancovaný z participatívneho rozpočtu mesta.
