NOVÁKY. K projektu vybudovania novej polikliniky, ktorý v júni vzali na vedomie novácki mestskí poslanci, sa nehlási radnica ani investor. Podľa návrhu, ktorý poslancom predostrelo vedenie samosprávy, ju malo mesto vybudovať so spoločnosťou Unipharma. Šesťdesiatpercentný podiel v zdravotníckom zariadení mala mať Unipharma, štyridsať percent mesto. Vyrásť mala na mestskom pozemku v centre Novák, na ktorom je momentálne umiestnený zberný dvor.
Mesto pritom funkčnú polikliniku má a v roku 2014 získalo dotáciu na jej komplexnú rekonštrukciu. Zmluvu s dodávateľom prác však primátor Daniš nepodpísal. Suma sa mu údajne zdala neadekvátne nízka a termín ukončenia prác nerealizovateľný.
Príliš rýchlo a lacno
Ako primátor Daniš vysvetlil na verejnom stretnutí s obyvateľmi mesta v máji 2016, dokumenty s výsledkami verejného obstarávania sa cestou na ministerstvo stratili.
„Odoslané boli v polovici júla a o mesiac mi z ministerstva oznámili, že dokumentácia k nim nedorazila. Koncom augusta sme preto materiály odoslali znova,“ povedal Daniš. Ako dodal, po omeškaní by s prácami mohli začať až v septembri alebo októbri, takže by nestihli stavbu ukončiť do konca roka, čo bola podmienka ministerstva.
Ďalším problémom podľa Daniša bolo, že mesto by muselo lekárov z ambulancií na čas presťahovať.
„Jediným možným riešením sa zdalo byť premiestnenie lekárov do budovy učilišťa, kde sme náklady na rekonštrukciu odhadli na stotisíc eur. Inštalácia elektriny, vody, predelenie miestností priečkami, bezpečnostné zabezpečenie, úprava dvora. Navyše potom, čo by sa lekári vrátili do polikliniky, by sme všetko museli dať do pôvodného stavu,“ tvrdil na stretnutí primátor.
Ako neprekonateľný problém už videl sťahovanie kartoték, lekárskej dokumentácie a liekov.
„Neviete si predstaviť, koľko podpisovania, papierovania a množstvo administratívy zaberie komisionálne odovzdanie kartoték, liekov a materiálu,“ apeloval na Nováčanov Daniš. Problémom bola napokon aj víťazná cena diela, ktorú primátor uvádzal bez dane z pridanej hodnoty a ktorá sa mu zdala neadekvátne nízka.
Trestuhodná chyba
Priamo na verejnom stretnutí Danišovi oponoval exprimátor, ktorý projekt pripravoval. Nápad budovať a búrať dočasné ambulancie Dušan Šimka označil za absurdný. Podľa neho sa víťazná firma zaviazala budovu rekonštruovať za plnej prevádzky.
Dodávateľ, ktorý vzišiel v verejného obstarávania sa podľa Šimku v zmluve zaviazal, že práce urobí do deväťdesiatich dní za 760-tisíc eur. Tri mesiace je podľa Šimku štandardná dodacia lehota a suma primeraná, keďže predpokladaná hodnota diela bola 900-tisíc eur.
„Dodávateľ akceptoval všetky podmienky a mesto nenieslo žiadne riziko. Platil by aj pokutu za omeškanie pri nedodržaní termínu,“ tvrdil exprimátor. Ako dodal, takto pripravenú zmluvu primátor Daniš nepodpísal.
„To je trestuhodné,“ dodal Šimka a Daniela Daniša obvinil z porušenia zákona. „Primátor porušil zákon, lebo o majetku mesta mali rozhodovať poslanci. Tí však o stopnutí projektu ani nevedeli,“ povedal Šimka. „Považujem to za uzavreté,“ ukončil tému polikliniky na verejnej diskusii Daniel Daniš.
Mesto aj investor mlčia
Kto teraz prišiel s nápadom vybudovať v Novákoch novú polikliniku známe nie je. Na naše otázky neodpovedal primátor Daniel Daniš, prednosta mestského úradu Milan Oršula ani generálny riaditeľ Unipharmy Tomislav Jurik. Isté je, že lekári pôsobiaci v poliklinike to neboli. Mesto im zámer vybudovať novú polikliniku s Unipharmou oficiálne oznámilo šesť dní pred hlasovaním v mestskom zastupiteľstve.
„Primátor Daniš pozval lekárov na pracovné stretnutie dvadsiateho júna. Toho stretnutia som sa zúčastnil, lebo ma k tomu jeden z lekárov splnomocnil. Tam nám oznámili, že o šesť dní o tom budú hlasovať poslanci,“ vysvetlil Matúš Komiska zo spoločnosti Novakopharm, ktorá prevádzkuje lekáreň pri poliklinike v Novákoch.
„S lekármi sme založili občianske združenie. Primárnym cieľom bolo zachovať starú polikliniku s tým, že sme boli ochotní prispieť na jej rekonštrukciu. Potom sme sa ale rozhodli, že ak mesto chce novú polikliniku, tak by sme si ju chceli postaviť sami v tesnej blízkosti tej súčasnej,“ vysvetlil Komiska.
Lekári podali protinávrh
Ako Matúš Komiska vysvetlil, vo veci sa angažuje preto, lebo zrušenie polikliniky by bolo pre lekáreň pri poliklinike likvidačné .
„My tu podnikáme od roku 1994. Do roku 2004 patrila poliklinika Trenčianskemu samosprávnemu kraju. V roku 2004 budovu v hodnote sedem miliónov korún (232 257 eur) dostalo mesto od kraja do majetku za šesťstotisíc korún (19 916 eur) s tým, že tridsať rokov musí byť zachovaný účel budovy na zdravotnú starostlivosť,“ vysvetlil Komiska. Ako dodal, medzitým do rekonštrukcie budovy investovalo mesto i lekáreň Novakopharm, ktorá oficiálne darovala na opravu zatekajúcej strechy šesťstotisíc korún (19 916 eur).
„Máme dlhodobo dobré vzťahy s lekármi a chránime si svoje podnikanie, keďže presťahovanie polikliniky sa výsostne týka aj nás,“ povedal Komiska. Dodal, že aj lekári sú súkromní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, nepatria mestu a nechcú byť ani majetkom nejakej spoločnosti.
„Lekárom sa nepáčilo, že Unipharma by mala predkupné právo na ich ambulancie v novej poliklinike,“ povedal Komiska. Ako dodal, keby si novú polikliniku vybudovali sami, lekári by investovali do vlastného majetku, nikomu by nemuseli byť zaviazaní a nikto by na ich ambulancie nemal predkupné právo.
Stavať chcú v tesnej blízkosti súčasnej polikliniky, aby tak vytvorili zdravotnícky komplex. Stará poliklinika by podľa Komisku potom mohla slúžiť ako centrum sociálnych služieb.
„Pozemok o ktorý máme záujem je mestský. Keď sú ochotní dať pozemok v centre mesta na novú polikliniku za euro, prečo by ho neboli ochotní dať aj lekárom, ktorí tu pracujú desiatky rokov?“ položil rečnícku otázku Komiska.
Podľa lekárnika by mohli použiť rovnaký finančný mechanizmus ako mesto plánovalo s Unipharmou.
„Aj oni priznali, že raz sa im eurofondy získať podarí, inokedy nie. Rovnako, ako môžu o peniaze žiadať oni, môžeme aj my,“ povedal Komiska.

Poslanci návrh vedenia mesta odmietli
Poslankyňa a členka sociálnej komisie Dana Horná krokom vedenia mesta nerozumie.
„Máme funkčnú polikliniku, v ktorej podľa zmluvy musíme udržať zdravotnícke zariadenie do roku 2034. Vybudovali sme tam aj nové parkovacie miesta. To si radšej postavíme novú a budovu súčasnej polikliniky odovzdáme naspäť kraju?“ pýta sa Horná.
Sociálna komisia podporila návrh lekárov, ten sa však na rokovanie poslancov ani nedostal.
„Vedenie mesta dalo hlasovať iba o návrhu spoločnosti Unipharma, ktorý sme neschválili. Návrh lekárov do zastupiteľstva ani neposunuli,“ povedala Horná. Ako dodal Komiska, ich návrh prednosta úradu označil za zdrap papiera.
„V piatok 11. augusta sme teda na mestský úrad doručili novú žiadosť a predpokladáme, že sa ňou budú poslanci zaoberať,“ dodal Komiska.
Diváci ničomu nerozumeli
Memorandum medzi Novákmi a spoločnosťou Unipharma, ani protinávrh lekárov mesto pred rokovaním zastupiteľstva nezverejnilo. Na našu žiadosť o zaslanie týchto dokumentov mestský úrad nereagoval.
Videozáznam z šesťhodinového rokovania zastupiteľstva z júna Televízia Nováky skrátila na desať minút. Poslanec Anton Hajnovič preto na mimoriadnom zastupiteľstve požiadal, aby bol záznam zverejnený celý.
„Za tento návrh bolo sedem poslancov z jedenástich, museli ho preto pustiť v nezostrihanej forme. Ľudia sa ale sťažovali, že bol v zlej kvalite a vôbec nebolo rozumieť, čo kto hovorí. Či to bol zámer, alebo technická chyba, neviem“ dodal Hajnovič.