HORNÁ NITRA. Vysoké horúčavy, ktoré zasiahli hornú Nitru spôsobili niektorým ľuďom vážne zdravotné komplikácie. „Na urgentnom príjme sme pri vysokých horúčavách ošetrili dvadsaťdva pacientov, ktorí skolabovali z tepla,“ informoval Milan Henčel, primár pracoviska urgentného príjmu bojnickej nemocnice.
„Popri základných príznakoch sa u ďalších pacientov objavilo vracanie či hnačky bez chirurgickej alebo diétnej príčiny, čo je možné pripísať nedostatočnému príjmu tekutín a únave organizmu z horúčav. Celkový počet ošetrených pacientov tak môžeme navýšiť zhruba na päťdesiat,“ dodal.
Tieto ťažkosti si vyžiadali iba ambulatné liečenie a hydratáciu organizmu pomocou infúzie s liekmi na upokojenie tráviaceho traktu.
Niektorí pacienti si vyžiadali i pobyt v nemocnici. „Išlo o závažne chorých pacientov s chronickými ochoreniami srdca, ktorým teplo, dehydratácia a vyčerpanie organizmu zhorší ich základné ochorenie,“ doplnil.
Teplo je najrizikovejšie pre malé deti, starších obyvateľov a ľudí pracujúci v exteriéri. Okrem kardiologických pacientov sú ohrození aj ľudia s vysokým tlakom a cukrovkou. V horúčavách môže celkový zlý stav zhoršiť konzumácia alkoholu, pretože organizmus okrem samého seba bojuje i s odbúravaním alkoholu.
„V letnom období sú časté úrazy spôsobené letnými aktivitami ako sú kolieskové korčule a bicykle a uštipnutia hmyzom so závažnými alergickými reakciami,“ ukončil Henčel.
Záchranná zdravotná služba má v okolí Prievidze osem staníc a počas dní s vysokými horúčavami ošetrili desať pacientov. „Najčastejšou príčinou kolapsového stavu bola dehydratácia alebo prehriatie organizmu,“ informovala Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa skupiny Falck na Slovensku. Podľa jej slov sa však vyskytli i ťažšie prípady, ako bola diagnóza náhlej cievnej príhody alebo infarkt myokardu. Väčšina pacientov však nedodržiavala pitný režim a nestránila sa priameho slnečného žiarenia, čo vyústilo do kolapsového stavu. „Väčšiu skupinu tvoria pacienti vo vyššom veku a ženy,“ dodala.
Ako prežiť extrémne horúčavy?
- alfou a omegou je zvýšený príjem tekutín, aj 3 – 4 litre,
- vhodné je piť nielen čistú vodu, ale aj minerálnu vodu, kvôli strate soli; môžete si prisoliť i jedlo
- v najkritickejšom čase, od 11.00 h – 15.00 h, sa zdržiavať v tieni alebo vnútri,
- zvoliť si ľahké a vzdušné oblečenie, nie čierne, a pokrývku hlavy,
- neprehnať to s klimatizáciou, výrazné teplotné výkyvy nerobia dobre žiadnemu organizmu,
- v horúčavách treba ubrať z fyzickej aktivity, práca svalov organizmus ešte viac zohrieva,
- sprievodnými znakmi úpalu sú vysoká teplota, bolesti hlavy, zvracanie, malátnosť alebo únava, pomôže pomalé zníženie telesnej teploty vlažnou sprchou alebo studenými zábalmi. Ak problémy pretrvávajú a človek sa necíti dobre, je vhodné, aby sa poradil s lekárom
