PRIEVIDZA. Mestská polícia zaznamenala kuriózny prípad. „Na Námestí slobody v Prievidzi bola 23. júna nájdená finančná hotovosť, ktorú nálezca odovzdal na mestskej polícii,“ informoval náčelník Ľubomír Pomajbo. Napriek tomu, že mestská polícia o náleze informovala a majiteľa peňazí vyzvala, aby si ich prevzal, nikto sa doteraz neprihlásil. „Peniaze sú uložené na útvare mestskej polície na ulici Novackého 14, kde si ich môže po absolvovaní nevyhnutných formalít majiteľ vyzdvihnúť. Sumu neuvádzame, z pochopiteľných dôvodov. Mal by ju poznať naozajstný vlastník,“ dodal Pomajbo.
Ľudia nechávajú peniaze v bankomatoch
Podľa hovorcu mestskej polície Víta Zajaca sú takéto prípady raritné. „Aby niekto našiel a priniesol samotné peniaze, je skôr výnimkou. Stane sa to možno raz za desať rokov,“ povedal. Podľa jeho slov je však časté, že si ľudia zabudnú peniaze v bankomate.
„Dva, tri razy do mesiaca sú hlásené nálezy hotovosti v bankomate. Človek vyťahuje peniaze, zazvoní mu mobil, alebo má už v hlave iné veci a od bankomatu odchádza bez toho, aby si bankovky vzal. Pre nás je to o to jednoduchšie, že v tomto prípade majiteľa peňazí zisťuje banka. Oni zo zoznamu výberov vedia zistiť, komu peniaze patria,“ vysvetlil.
Peňaženky sa je lepšie nechytať
Straty a nálezy pritom mestská polícia nemá v náplni práce. „Nález vecí a ich vrátenie upravuje občiansky zákonník. Od začiatku vzniku mestskej polície sa na nás ale ľudia obracali s rôznymi vecami, ktoré našli. My to preto berieme ako službu obyvateľom a vieme aj poskytnúť súčinnosť pri pátraní,“ povedal hovorca.
Najčastejšie sa podľa neho nachádzajú kľúče a peňaženky. Ak je však v peňaženke aj občiansky preukaz, ďalší postup upravuje zákon. „Keď nájdeme, alebo nám donesú nájdenú peňaženku, všetky veci sa vracajú, ale občiansky preukaz ide na políciu, kde je zneplatnený, zabráni sa tak jeho zneužitiu. Majiteľovi sa vydá nový doklad, aby sa nestalo, že ak medzitým nahlásil stratu, mal potom dva občianske preukazy,“ vysvetlil mestský policajt.
Pri náleze peňaženky pritom odporúča vôbec ju nebrať do rúk, ale zavolať mestskú políciu. Nálezca sa tak vyhne zbytočným podozreniam. „Mali sme prípady, kedy človek našiel prázdnu peňaženku, iba s dokladmi a dobrej viere ju vrátil majiteľovi. Ten ho však namiesto vďaky obvinil z krádeže peňazí.“ Podľa Zajaca je pri náleze peňaženky možné, že ju niekto ukradol, vzal peniaze a okamžite zahodil. Chytanie peňaženky do rúk potom komplikuje aj vyšetrovanie trestného činu.
Nálezné nevyplácajú
Podľa občianskeho zákonníka patrí nálezcovi desať percent hodnoty veci. Mestská polícia však nálezné nevypláca ani nerobí sprostredkovateľa medzi majiteľom a nálezcom. „Pokiaľ sa našiel vlastník, je na ňom, aby odmenu vyplatil nálezcovi. To je na ich dohode. S tým, aby nálezca nejakú odmenu požadoval, sme sa však ešte nestretli,“ doplnil Zajac. Zatiaľ nezaznamenali ani pokusy, že sa niekto vydával za vlastníka a vec sa snažil získať neoprávnene.
Nezriedka na mestskú políciu prinesú aj také nálezy, ktoré pôvodný majiteľ nestratil, ale nevhodnou formou venoval na charitu. „Stalo sa nám, že na stanici našli tašku s opratými odevmi. Nebol tam žiadny doklad ani nič iné, preto predpokladáme, že niekto chcel takýmto spôsobom obdarovať bezdomovcov, ktorí sa v týchto miestach pohybujú. Ak niekto chce veci darovať, nie je to dobré nechávať ich pri kontajneroch, alebo vešať na smetné nádoby s tým, že niekto si to už len vezme. Potom sa stane, že takéto veci prinesú k nám ako nález. Ak chcete niečo darovať, dajte to priamo charite,“ upozornil hovorca.
Vec prepadne štátu
Veci, o ktoré sa nik neprihlásil, mestská polícia odovzdáva v zmysle zákona. „Neprevzaté nálezy odovzdávame obvodnému úradu v sídle kraja a po roku táto vec prepadá v prospech štátu. Ani nájdené peniaze, ak sa o ne nik neprihlási, neprepadnú mestskej polícii alebo mestu, ale budú príjmom štátneho rozpočtu,“ vysvetlil Vít Zajac.
Čas, dokedy sa majiteľ môže prihlásiť, určený nie je. „Ak sa do niekoľkých týždňov o vec nikto neprihlási, šanca na vrátenie je takmer nulová. Čím skôr od nálezu sa robia opatrenia a zisťovanie, tým je väčšia šanca nájsť majiteľa.“ Hovorca mestskej polície preto radí, aby nálezcovia neváhali a o náleze okamžite mestskú políciu informovali.
