PRIEVIDZA. V roku 2016 sa v Trenčianskom samosprávnom kraji živonarodilo 5341 detí. Je to síce o 139 detí viac ako rok predtým, napriek tomu je tento počet najnižší spomedzi všetkých krajov.
„Najviac detí sa narodilo v okresoch Bánovce nad Bebravou, Považská Bystrica a Nové Mesto nad Váhom, kde pripadlo na tisíc obyvateľov desať živonarodených detí. Nasledovali okresy Trenčín, Ilava, Prievidza a Púchov s deviatimi živonarodenými deťmi na tisíc obyvateľov,“ informoval riaditeľ pracoviska Štatistického úradu SR v Trenčíne Pavol Arpáš.
Najmenej detí v kraji, osem na tisíc obyvateľov, sa narodilo v okresoch Partizánske a Myjava, ktoré sa zaradili medzi desať okresov na Slovensku s najnižšou mierou živorodenosti.
Menej detí v manželstve
Vlani dosiahol podiel detí narodených v manželstve šesťdesiat percent a medziročne klesol o dva percentuálne body. V manželskom zväzku sa najviac detí narodilo v okrese Trenčín (69 percent), nasledujú okresy Púchov (67), Považská Bystrica (65) a Ilava (64). V Prievidzskom okrese dosiahol tento priemer 54 percent. Najhoršie bol na tom okres Myjava s 41 percentami detí narodených v manželstve.
Staršie rodičky a najviac prvorodených
Priemerný vek matky pri pôrode v Trenčianskom kraji bol o 0,6 roka vyšší ako v rámci Slovenska. Najviac detí sa narodilo ženám od 25 do 34 rokov, čo je 66 percentný podiel.
„V kraji boli dve živorodičky mladšie ako pätnásť rokov a jedna vo vekovej kategórii päťdesiat a viac rokov. Priemerný vek matky živonarodených detí v kraji bol 30,1 roka,“ objasnil Arpáš.
Najmladšie rodičky boli v okresoch Bánovce nad Bebravou a Partizánske (29,5 roka), najstaršie v Trenčianskom okrese (31,1 roka). Prievidzské rodičky mali vlani v priemere 29,7 roka.
Najviac narodených detí, až 2666, boli prvé v poradí. Ženám sa narodilo aj 1955 druhých a 555 tretích detí.
Podľa štatistov sa nerodí dostatok detí na dosiahnutie záchovnej hodnoty reprodukcie. Zatiaľ čo potrebných je 2,1 dieťaťa na jednu ženu vo veku od 15 do 49 rokov, realita je iba 1,3 dieťaťa.
Umelé potraty vedú
Z pätiny tehotenstiev ukončených potratom až 65,7 percent boli umelé potraty. Vlani bolo v kraji 1413 potratov, medziročne ich počet klesol o 23 prípadov. Umelých potratov bolo 929 a ich počet medziročne klesol o 84 prípadov.
„Naopak počet spontánnych potratov medziročne vzrástol o 61 prípadov. Index potratovosti, ktorý hovorí koľko potratov pripadá na sto narodených detí, dosiahol hodnotu 26,4 percent a medziročne klesol o 1,1 percentuálneho bodu,“ vysvetlil Arpáš.
Prievidza patrila v kraji k okresom s vyššou mierou potratovosti, patrí jej tretie miesto (27,9 percent). Najviac potratov bolo v okrese Púchov (47,2 percent), čo bola druhá najvyššia hodnota na Slovensku. Viac potratov, vyše polovica, bola už len v okrese Levice.
