PRIEVIDZA. Banícky priemysel nemá žiadnu budúcnosť, myslí si predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. „Ako vieme, z peňazí daňových poplatníkov rok čo rok ide približne sto miliónov eur na dotácie do uhoľných baní. Je to obrovská suma, na ktorú sa musia daňovníci skladať a v podstate sa živí priemysel, ktorý nemá žiadnu budúcnosť," povedal.

Podľa neho vláda namiesto toho, aby hľadala riešenia pre baníkov, tak hľadá skôr riešenia pre šéfa Hornonitrianskych baní Petra Čičmanca.
Podľa liberálov vláda by mohla už dnes zrušiť takzvaný všeobecný hospodársky záujem, na základe ktorého odberatelia elektriny platia vo svojich faktúrach aj podporu ťažby hnedého uhlia slúžiaceho na výrobu elektriny v tepelnej elektrárni. A to aj napriek tomu, že by hrozilo prepúšťanie baníkov na hornej Nitre a uzavretie Hornonitrianskych baní Prievidza.
„V Nitre vzniká veľký zamestnávateľ, spoločnosť Jaguar, ktorý nemá dostatok zamestnancov a potrebuje pracovné sily. Na dlani tak leží riešenie, že tí baníci, ktorí by sa uvoľnili v Prievidzi, tak aspoň časť z nich by mohla pracovať v Nitre," povedal Sulík.

Liberáli priznali, že problém by mohol nastať s dochádzaním baníkov do asi sedemdesiat kilometrov vzdialenej automobilky. „Preto navrhujeme vytvoriť takzvaný Jaguar Expres, ktorý by nestál v každej dedinke, a ktorý by ich tam dopravil," konštatoval Sulík. Išlo by o expresný vlak. Podľa SaS útlmom baníctva horná Nitra neutrpí, práve naopak.

Bane: Sulíkov návrh nerieši kvalitu života v regióne
Návrh opozičnej strany SaS, zamestnať časť baníkov v novej automobilke Jaguar Land Rover nerieši základné podmienky kvality života v regióne, ani kvalitu života dotknutých zamestnancov. Uviedla to Adriana Siváková, tlačová hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza.
„Na ťažbu uhlia je priamo a nepriamo naviazaných 11-tisíc ľudí. Pre takýto počet ľudí región ani jeho okolie v súčasnosti alternatívu neponúka," reagovala na SaS Siváková.Transformáciou regiónu, postupným prechodom a diverzifikáciou zamestnanosti na hornej Nitre po vyťažení zásob uhlia, so zreteľom na spravodlivé riešenie a zachovanie kvality života v regióne, sa podľa nej systémovo zaoberá Úrad vlády SR, za účasti zástupcov Európskej komisie, ministerstva hospodárstva a baní.
Podľa Sivákovej sa z času na čas objavujú názory odborníkov "od stola", že baníkov treba zamestnať v turistickom ruchu, pri zatepľovaní budov, najnovšie v automobilke v Nitre, vzdialenej od Prievidze približne osemdesiat kilometrov, pritom cestná infraštruktúra okresu Prievidza nevytvára takéto možnosti.
„Každá profesia vyžaduje určitú odbornosť a kvalifikáciu. Banícka práca nie je monotónna ani stereotypná. Ľudia s kvalifikáciou baníka, baníckou zručnosťou a znalosťami špecifík banskej prevádzky sa však len ťažko uplatnia v pásovej výrobe," zdôraznila.Podľa Sulíkových slov sa "z peňazí daňových poplatníkov živí priemysel, ktorý nemá žiadnu budúcnosť".
„Uhlie je náš jediný domáci energetický zdroj. Ropu, plyn aj čierne uhlie musíme dovážať. Domáce uhlie má význam pre bezpečnosť dodávok elektriny a bezpečnosť elektrizačnej sústavy Slovenska. Elektráreň Nováky má dôležité miesto nielen pri pokrývaní spotreby v základnom režime, ale rovnako aj pri poskytovaní podporných služieb, dodávkach regulačnej elektriny, a tým aj pri vykrývaní špičiek a systémovej odchýlky elektrizačnej sústavy," poznamenala Siváková.
Uznesenie vlády SR o využívaní domáceho uhlia pri výrobe elektrickej energie do roku 2030 podľa nej stále platí. "Aký bude vývoj po tomto termíne, bude závisieť od zásob uhlia, ceny elektriny a od nastavenia energetického mixu Slovenska," povedala.
TASR