BOJNICE. Do plážového kúpaliska v Bojniciach neinvestovali Technické služby Bojnice ako jeho správca od roku 2009 takmer žiadne financie, majetok tak nezhodnocovali, len ho využívali. Vyplýva to zo záverov kontroly hlavného kontrolóra Bojníc Ľubomíra Kutaša.

„Najhoršie, čo sa môže stať, je to, keď sa využíva majetok bez toho, aby sa zhodnocoval. Túto povinnosť máme v zákone aj vo všeobecne záväznom nariadení o hospodárení s majetkom mesta," poznamenal Kutaš.
Podľa neho je preukázateľne zistené, že v rokoch 2009 až 2017 sa nerealizovala žiadna investícia do kúpaliska a odpisy od roku 2006, keď mesto Bojnice nadobudlo tento majetok, až do 31. decembra 2016 boli vo výške viac ako dvestodvadsaťtisíc eur, čo je polovica hodnoty majetku.
„Majetok bol využívaný za cenu maximálneho vyťaženia bez akejkoľvek investície za cenu absolútnej až nie celkom slušnej tendencie vyťažiť, neinvestovať, vyžmýkať a ďalej nepokračovať," skonštatoval. Povinnosť zhodnocovať majetok alebo aspoň nedopustiť, aby sa znižovala jeho hodnota, vyplýva podľa Kutaša zo zákona práve správcovi majetku.
Majetok len odpisovali
Výsledky kontroly hlavného kontrolóra vzali na vedomie na svojom rokovaní 28. júna i bojnickí mestskí poslanci.
„Bol som príjemne prekvapený podrobnou správou, z ktorej jednoznačne vyplýva, že riaditeľ technických služieb zavádzal poslancov mestského zastupiteľstva, pokiaľ tvrdil, že on je len poverený správou tohto areálu. Nakoľko z tejto kontroly vyplýva, že v rámci jeho kompetencií mal investovať, lepšie povedané požadovať finančné prostriedky od mesta na zveľaďovanie a keď nie na zveľaďovanie, minimálne na údržbu areálu. Túto svoju činnosť úplne zanedbal," tvrdí opozičný mestský poslanec Maroš Greschner s tým, že je na primátorovi Františkovi Támovi, akým spôsobom bude voči svojmu podriadenému postupovať.
„Podľa môjho názoru sme sa nedopustili žiadneho porušenia právnych predpisov a tak ako aj skonštatoval hlavný kontrolór pri prednášaní správy, táto správa o kontrole je len vyjadrením jeho názoru. V konečnom dôsledku rozhodnutie o tom, či technické služby porušili, alebo neporušili nejaké právne predpisy, môže dať jedine súd," reagoval riaditeľ organizácie Dušan Hnáth. Greschner na to uviedol, že riaditeľ potom vlastne popiera zákonnú funkciu kontrolóra mesta.
Ako podotkol Hnáth v súvislosti s neinvestovaním do majetku, na základe nájomnej zmluvy sa technické služby starali o prevádzku kúpaliska, prevádzkovali ho ako kúpalisko, mali všetky potrebné povolenia.
„To sú podľa mňa len účtovné odpisy, ktoré sú bežné všade. Každý majetok sa účtovne odpisuje, čiže tým jeho hodnota klesá," doplnil.
Mesto vyvodí opatrenia
Ďalšie investície do kúpaliska podľa slov riaditeľa nezáležia na ňom, ale aj na meste.
„Ja tvrdím jedno, pokiaľ nemá mesto dostatok finančných prostriedkov na zabezpečenie verejného osvetlenia, miestnych komunikácií, verejnej zelene, je dosť smutné, že chce investovať dosť veľké prostriedky do plážového kúpaliska, ktoré je využívané iba dva mesiace v roku a vlani ho navštívilo len osemdesiatosem Bojničanov," zdôraznil s tým, že vlani dostala organizácia na svoje činnosti menej financií, ako na ne skutočne vynaložila.
Mesto, ako ozrejmil primátor, vyvodí opatrenia, aby sa stav na kúpalisku napravil.
„V rámci možností sa budeme určite snažiť zveľadiť kúpalisko," podotkol. Časť mestských poslancov sa už dva razy v tejto súvislosti uzniesla na tom, aby primátor podal návrh na odvolanie riaditeľa. Tám sa podľa svojich slov ešte nerozhodol.
„Ešte uvidím, pán riaditeľ má právo sa tiež vyjadriť, zdôvodní, prečo neinvestoval. Minulé roky bola kríza, takže nebolo peňazí," dodal.
