PRIEVIDZA. Perspektívou pre hornú Nitru je zamerať sa na striebornú ekonomiku, teda poskytovanie služieb starším ľuďom. Tvrdí to Viliam Páleník, prezident mimovládnej organizácie Inštitút zamestnanosti. Strieborná ekonomika je koncept využitia ekonomického dopytu, ktorý produkujú ľudia v staršom veku, so striebornými vlasmi.
Starších ľudí bude veľa
Slovensko, rovnako ako horná Nitra, podľa Páleníka starne. Môže za to demografický vývoj. Do dôchodku odchádzajú silné povojnové ročníky, na trh práce však prichádzajú populačne slabé ročníky ľudí narodených po roku 1989.
„Už dnes vidíme napätie na trhu práce, kedy zamestnávatelia nevedia nájsť ľudí. Tento problém sa bude v budúcnosti ešte prehlbovať,“ varoval Viliam Páleník.
Starší ľudia sú podľa neho všetci od päťdesiat rokov. Majú špecifické potreby, ich kúpna sila sa zvyšuje a čoraz menší podiel výdavkov dávajú na nevyhnutné životné potreby ako potraviny a bývanie a tým viac dávajú na výdavky spojené s udržaním zdravia, rekreáciu, alebo kultúru.
„Starších ľudí bude na Slovensku veľmi veľa. Ak my neuspokojíme ich potreby, tak svoje peniaze minú inde. My však chceme, aby ich minuli tu, za slovenské výrobky a služby,“ povedal Páleník. Okrem domácich starších ľudí je podľa neho obrovský potenciál aj v zahraničných senioroch.
„Západná Európa je bohatá a starne. Solventné skupiny zákazníkov sú aj v strednej Európe, alebo v Číne. Región by sa mal preto snažiť, aby zahraniční starší prišli a minuli svoje peniaze tu. Ja osobne vidím šance regiónu v striebornej ekonomike, teda uspokojovanie potrieb starších v tovaroch a službách,“ načrtol možnú víziu budúcnosti regiónu Páleník.
Generátor zamestnanosti
Strieborná ekonomika je podľa Páleníka celý komplex služieb.
„Nie je to iba o kúpeľníctve, ale napríklad aj o produkcii potravín. Tento kraj je poľnohospodársky veľmi zaujímavý, je tu mierna klíma, mohol by produkovať zdravé potraviny. Ďalším odvetvím je stavebníctvo. Starší ľudia si prispôsobujú domy a byty, často si aj budujú druhé bývanie.“
Základom striebornej ekonomiky je však ubytovanie, strava, rekreácia, zdravotníctvo a sociálna pomoc.
„Je to ale aj poľovníctvo, rybárstvo, vo vyššom veku sú záujmy rôznorodé, každé sa treba pokúsiť uspokojiť, každá prináša určitý ekonomický profit pre región, zamestnanosť a zisky.“ Obrovský potenciál je podľa neho aj v zariadeniach na opatrovanie najstarších. Kým tri lôžka ubytovacieho zariadenia pre starších generujú jedno pracovné miesto, pri opatere najstarších je pomer lôžko a zamestnanec jedna k jednej. Aj tu sa pritom vytvára ďalšia, nadväzná zamestnanosť. Sú to napríklad upratovacie služby, pranie bielizne, alebo výroba potravín. Pre starších sú zaujímavé aj kultúrne a vzdelávacie aktivity. Podľa Páleníka by v Prievidzi mohla vzniknúť univerzita tretieho veku a školstvo pre mladých by sa malo zamerať na profesie pre potreby striebornej ekonomiky.
Zásadnou brzdou rozvoja striebornej ekonomiky je však podľa Páleníka znečistenie životného prostredia, ktoré prinášajú elektrárne a spaľovanie hnedého uhlia. Baníci by sa však podľa neho v striebornej ekonomike uplatniť mohli. Strieborná ekonomika navyše podľa neho ponúka kultúrne pracovné podmienky a celkovo lepšie pracovné prostredie ako baňa.
„Baníci si zaslúžia úctu, ale je otázka, či sami baníci chcú, aby ich synovia tiež pracovali v bani, v nezdravom a rizikovom prostredí. To je otázka, nad ktorou by sa súčasní baníci mali zamyslieť,“ uzavrel Páleník.
