Na hornej Nitre je kostol s najzachovanejšími freskami (+FOTO)

Zvony vo veži chrámu sa v období prvej svetovej vojny podarilo uchrániť pred roztavením na nábojnice. V súčasnosti sa nadšenci snažia zachrániť barokový oltár.

Kostol v PorubeKostol v Porube (Zdroj: TASR)

PORUBA. Fresky, ktoré patria k najpočetnejším najzachovanejším na Slovensku, môže nájsť verejnosť v Kostole sv. Mikuláša biskupa v Porube.

Národná kultúrna pamiatka stojí v obci od 14. storočia, v období prvej svetovej vojny si ako jedna z mála zachovala aj všetky svoje zvony, ktoré z iných kostolov putovali na výrobu nábojov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stavebné úpravy uškodili

„Stavba Kostola svätého Mikuláša biskupa sa datuje do vzniku obce. Tú v tridsiatych rokoch 14. storočia založili Nemci, ktorí lokalitu a celé severné povodie rieky Nitry kolonizovali. V Porube sa usídlili a postavili si kostol. Svedčí o tom aj starý nemecký názov osady Nikelsdorf, čo je vlastne Mikulášova ves. Kostol môžeme datovať zhruba do štyridsiatych rokov 14. storočia," povedal historik a Porubčan Erik Kližan.

SkryťVypnúť reklamu

Porubský kostol nie je podľa neho na prvý pohľad výnimočný, oproti iným podobným stavbám je maličký, no výnimočnosť mu dodáva jeho charakter, ktorý človek objaví, keď do neho vojde, a tým je fresková výmaľba.

„Výmaľba, ktorá pokrýva všetky steny kostola sa zachovala takmer celá, s výnimkou toho, čo bolo zničené neskoršími prestavbami. Ale v takomto množstve a stave zachované fresky sú na Slovensku iba málokde, ak vôbec niekde," priblížil Kližan.

Pamiatka prešla viacerými prestavbami, jej súčasný vzhľad sa podobá na ten, ktorý mala v minulosti. Jej najstaršou časťou je svätyňa s loďou, veža by mohla byť novšieho dáta, keďže je pristavaná a pôvodná stavba ju pravdepodobne nemala. Výmaľba interiéru kostola sa datuje na prelom 14. a 15. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

„Neskôr dochádzalo k stavebným úpravám, z baroka sú to vysekané okná, ktoré sú však na škodu, lebo pri ich vysekávaní bolo porušených množstvo fresiek. Tie poničila aj výstavba chóru okolo roku 1830," spomenul Kližan.

Pomohli aj vajíčka?

Najstaršími freskami sú konsekračné kríže, ktoré sa nachádzajú po celom obvode lode a pochádzajú z obdobia výstavby kostola. Ide o symboliku toho, že priestor slúži na bohoslužbu.

Podľa historika fresky prečkali dlhé storočia a prečkali to zaujímavým spôsobom, pretože v období reformácie, keď aj do regiónu hornej Nitry prišli evanjelici, boli zatreté bielou farbou, keďže evanjelici neuznávajú kult svätých.

„Biela farba postupom rokov opadávala. V akom stave boli fresky nevieme, ale vieme, že v roku 1900 a 1903 boli už dosť značne viditeľné, a preto sa rozhodlo, že budú reštaurované, respektíve budú odkryté. Bol povolaný profesor Groch z vtedajšej Viedne, ktorý sa postaral o prvotné reštaurovanie tohto kostola," ozrejmil historik.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto súvislosti sa podľa neho zachovala aj ústna tradícia, ktorá vysvetľovala, ako sa mohli fresky zachovať v takom množstve, a to tak, že na to používali vajíčka.

„Skúpili vraj z celej Poruby a celého širokého okolia vajíčka, tými natierali steny a postupne, keď stuhli, tak sa lepšie odlupovala biela farba. Tým neodlupovali z pôvodnej farby fresiek," spresnil.

V období rekatolizácie, čiže od šesťdesiatych rokov 17. storočia, v kostole nainštalovali drevený strop, maľby na ňom majú podľa Kližana iluzívny charakter kvetov a živočíšnych výjavov.

Zaujímavosťou kostola sú aj tri zvony, jeden nie je datovaný, no pravdepodobne pochádza minimálne zo 17. a 18. storočia, druhý je z roku 1633, tretí zvon svätých Cyrila a Metoda bol v kostole nainštalovaný v roku 1929 a zakúpili ho veriaci, ktorí prichádzali zo sezónnych prác, väčšinou z Francúzska.

Všetky zvony v kostole, ako v jednom z mála v období prvej svetovej vojny, pravdepodobne vykúpením zachránili pred roztavením na nábojnice aj obyvatelia Poruby.

Chcú zachrániť oltár

Posledný veľký projekt rekonštrukcie a reštaurovania kostola sa datuje do obdobia medzi rokmi 1997 a 2009, úpravami prešla celá pamiatka, jej fresky, výmeny sa dočkala aj podlaha, počas projektu rozobrali tiež pôvodný barokový oltár, na mieste ktorého je teraz oltárna menza, tiež pôvodom zo stredoveku.

Tím pod vedením akademického maliara Miroslava Šurina dostal za reštaurovanie aj výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá.

Kostol v Porube, kde bola kedysi aj farnosť, bol podľa dobových dokumentov jediným na širokom okolí.

„Pútnici, ktorí prechádzali regiónom, zhruba asi desať kilometrov odtiaľto, sa z úcty k nemu otočili a vždy pokľakli. Takže už v polovici 19. storočia si udržiaval úctu a pietu," podotkol Kližan.

Aktuálne sa o záchranu pôvodného barokového oltára snaží aj občianske združenie Svätý Mikuláš z Poruby.

„Oltár pochádza z roku 1701 a bol inštalovaný na mieste pôvodného krídlového oltára, ktorého torzá sú dnes súčasťou zbierok Slovenského národného múzea- Múzea Bojnice. Pod stav barokového oltára sa však podpísal zub času, preto dobrovoľníci robia rôzne aktivity. Vydali sme pamätnú pohľadnicu, knižku, organizujeme tiež vzdelávacie prednášky, jedna nás čaká v 8. apríla, kedy sa uskutoční hudobno-slovné pásmo zamerané na dejiny kostola a tiež ikonografický popis fresiek," uzavrel historik.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  2. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  3. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  5. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  6. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  7. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  8. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 721
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 167
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 022
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 964
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 420
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 284
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 775
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 564
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Rast cien zasahuje čoraz viac slovenských domácností. Okrem výdavkov na potraviny, energie či bývanie si mnohí začali všímať aj menšie, ale pravidelné položky, ktoré nenápadne zaťažujú rodinný rozpočet.


Góly proti Novým Zámkom boli pre Filipa Škrteľa (vpravo) presné zásahy č. 15 a 16.

Strečanský vystrieľal výhru Kanianke, Nováčanov Kľúčove okopávalo ako zemiaky.


Havarované auto

Vo vozidle ho nenašli.


Ilustračná fotografia.

Takmer trojkilometrový úsek by mali dokončiť za necelé tri roky.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu