PRIEVIDZA. Treťohorné skamenené rastliny priblíži výstava pod názvom Kamenný herbár, ktorú pripravilo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Spoznať vegetáciu hornej Nitry spred miliónov rokov môže verejnosť od 18. mája v priestoroch múzea.
„Prostredníctvom exponátov paleobotanických nálezov získaných z hnedouhoľných baní a lomov regiónu umožní výstava spoznávať vegetáciu, ktorá bujnela na hornej Nitre pred trinástimi až štrnástimi miliónmi rokov a neskôr sa stala základom ložísk uhlia," ozrejmila kurátorka geologických zbierok múzea v Prievidzi Katarína Keratová.
Výnimočnosť skamenenej flóry z územia spočíva podľa nej v zachovaní a poskytovaní neoceniteľných informácií o druhovej pestrosti rastlinstva, rozmanitosti biotopov či klimatických podmienkach Slovenska i celej strednej Európy v epoche mladších treťohôr.
„Exponáty jedinečných paleobotanických nálezov dopĺňajú panely s textovými informáciami o geologickej histórii územia a obrazovými rekonštrukciami treťohornej krajiny," priblížila.
Výstava Kamenný herbár, zostavená zo zbierok múzea a vylisovaných listov exotických rastlín z arborét, autorského tandemu Kataríny Keratovej a Martina Smatanu z Kúpeľov Nimnica, vypĺňa medzeru slovenských múzeí v prezentovaní paleobotaniky. Prezentácia obohatená o sprievodné aktivity potrvá do 8. septembra.