HANDLOVÁ. O handlovskej dominante sme sa rozprávali s historičkou Janou Oswaldovou.
Kto a kedy postavil handlovský kostol?
- Postavili ho karpatskí Nemci, ktorí po príchode a založení obce navštevovali bohoslužby v najbližšom kostole, teda v Ráztočne. Výstavbu handlovského kostola iniciovali a financovali samotní veriaci. Kostol bol postavený okolo roku 1370.
V akom štýle bol postavený?
- Kostol bol postavený v celom pôdorysnom rozsahu vo vrcholnej fáze gotiky, v súčasnosti sa z tohto obdobia v kostole zachovali okienka s kamenným zošikmeným ostením. Počas rokov prešiel kostol mnohými architektonickými zmenami, niektoré z nich boli nutné, iné iba dopĺňali či obohatili jeho vnútorné vybavenie.
Čím je výnimočný?
Handlovský kostol je dnes dominantou mesta a bol vystavaný súčasne s osídľovaním obce, alebo, je starší ako samotné mesto. Ľudovít I. vydal mestu zakladaciu listinu 8. marca 1376. Kostol sv. Kataríny je jedinečný svojovu štyridsaťpäťmetrovou vežou s arkádovým prechodom a šindlovou baňou, ktorá patrí k najkrajším na Slovensku. Je tvorená tromi cibuľami od spodnej, najväčšej až po tú vrchnú, najmenšiu.
Prečo je zasvätený sv. Kataríne?
Henrich Kricker, zakladateľ obce, prišiel z Kremnice. V Kremnici v tom čase už kostol zasvätený sv. Kataríne veriacim slúžil a tak i handlovský kostol zasvätili sv. Kataríne. V dnešnej terminológii by sme mohli povedať, že Kremnica a Handlová boli partnerskými mestami.
Prečo je drevo na veži kostola v červeno-zelenej kombinácii?
Pamiatkový výskum ukázal, že tak ako samotná stavba i farebné prevedenie boli totožné s kremnickým kostolom.
Neodmysliteľnou súčasťou kostola sú zvony, môžete nám o nich niečo povedať?
Kostol prišiel o svoje pôvodné zvony v dôsledku vypuknutia prvej svetovej vojny. Takto bol v tom čase riešený nedostatok surovín, zvony boli roztavené. Po skončení vojny sa na nové zvony vyhlásila verejná zbierka. Odlial ich zvonlejár Richard Herold z Chomutova. V súčasnosti sú v kostolnej veži tri zvony. Na hlavnom, veľkom zvone je reliéf sv. Kataríny a na strednom zvone je božie srdce Ježišovo. Oba zvony sú doplnené nemeckými nápismi. Malý zvon pochádza z 19. storočia a ulial ho cisársko-kráľovský dvorský zvonolejár Fridrich Seltenhofer. Nesie reliéf svätého kríža a sv. Jozefa doplnený latinským nápisom.
Čo všetko kostol „prežil“?
Počas celej svojej histórie prešiel kostol celkovo siedmymi stavebnými úpravami. Prvou bola samotná výstavba ukončená v roku 1370. Druhá prebehla po roku 1500, kedy bol kostol opravovaný po zásahu bleskom. Tretí krát sa prestaval v 18. storočí, kedy celú obec vyplienili a spálili Turci. V roku 1926 sa začala rozsiahla prestavba, kedy bol kostol rozšírený z dôvodu nárastu počtu obyvateľov po spustení priemyselnej ťažby uhlia. 26. marca 1945 však kostol zasiahla letecká bomba. V čase útoku sa v kostole konala zádušná omša za zosnulých baníkov a padajúci trám usmrtil i kaplána Štefana Bičánika. Po skončení vojny boli vykonané iba nutné sanačné práce a kostol neslúžil svojmu účelu niekoľko rokov. Po rozsiahlej rekonštrukcii v rokoch 1956 - 1965 bol kostol obnovený do dnešnej podoby.