NOVÁKY. Sme žiačky deviateho ročníka Základnej školy v Novákoch a zapojili sme sa do projektu „Pracovný tábor Nováky – spomíname...“
Prvýkrát sme o pracovnom tábore v Novákoch hovorili na hodinách dejepisu. Zistili sme, že pracovné tábory boli počas Slovenského štátu v Seredi, vo Vyhniach a v Novákoch. V Seredi sústredení Židia vyrábali zväčša nábytok, vo Vyhniach mydlá a v Novákoh čiapky, koberce a topánky. V niekdajšom tábore v Seredi je v súčasnosti Múzeum holokaustu.
Počúvali aj starých rodičov
Keďže sme žiakmi nováckej školy, chceli sme vedieť o nováckom tábore viac a so získanými informáciami oboznámiť našich spolužiakov a verejnosť. Nepredpokladali sme, že to vyustí do veľkého projektu. Zaoberá sa históriou tábora od jeho vzniku v roku 1941 až po jeho zánik v roku 1952.
Nevenovali sme sa len obdobiu Slovenského štátu, ale aj sústredeniu Židov do nováckeho tábora a obdobiu po skončení vojny. Najskôr sme rozbehli diskusie, v ktorých sme si vymieňali poznatky získané od našich starých rodičov, z dostupných kníh, z kroniky železníc a rôznych internetových zdrojov.
Zistili sme, že pracovné tábory a aj tábory nútených prác boli určené pre politicky nepohodlných ľudí, pre národnostné menšiny, ktoré neprávom stratili svoje občianske práva a majetok.
Pracovný tábor v Novákoch bol počas sústredenia židovského obyvateľstva najväčší. Tvorili ho tri časti. Jednu z nich sa nám snažili priblížiť žiaci nižších ročníkov pomocou zhotovenej makety tábora.
V tábore boli dielne, knižnica, modlitebňa, lekáreň, farma, divadlo a škola. Toto miesto je navždy zvečnené vo filme „Boxer a smrť, v ktorom môžeme vidieť, ako pôvodný tábor vyzeral.
Po vojne boli v tábore sústredení na určité obdobie Nemci a kolaboranti a neskôr tu našli miesto odporcovia komunistického režimu.
Pôjdu do Múzea holokaustu
Tieto a množstvo ďalších informácií sme začlenili do prezentácie, ktorú sme predstavili na slávnostnom otvorení nášho projektu. Súčasťou bola aj prezentácia pracovného tábora v Novákoch od autora historických kníh Erika Kližana a svedectvo Martina Hagaru, od ktorého sme si vypočuli jeho stále živé spomienky týkajúce sa života v Novákoch počas druhej svetovej vojny a po nej.
Po otvorení projektu sme sa vybrali k pamätnej tabuli na Železničnej stanici v Novákoch, kde sme si uctili obete fašistického režimu. Následne sme prešli k miestam, kde kedysi tábor stál. Erik Kližan nám ukázal lokality, po ktorých prechádzali prenasledovaní Židia, kde sa nachádzalo oplotenie z ostnatého drôtu, kde tiekol potôčik.
Projektom „Pracovný tábor Nováky – spomíname...“ sme sa zapojili do prvého ročníka akcie, ktorú organizovala nadácia Pontis: Generácia 3.0. Z viac ako päťdesiatich projektov sa dostal do prvej pätnástky, kde sme boli ako jediná základná škola. Prácu na projekte zavŕšime exkurziou do Múzea holokaustu v Seredi.
Myslíme si, že je dôležité poukazovať na tieto už zabudnuté miesta, ktoré boli svedkami neľudskosti, túžby po moci a ľudskej zaslepenosti. Nech sú mementom pre ľudí, aby nikdy viac nezopakovali rovnaké chyby a poučili sa z histórie.
Autor: M. MEČIAROVÁ, L. HALUŠOVÁ, K. PIKNOVÁ