Unikátna výstava o záhradách je na Záhradníckej ulici

Aktuálna výstava v Galérii RegionArt má názov Moja vegetácia. Prezentuje sa na nej Jozef Janiš spolu s ďalšími spoluautormi.

Výstava ponúka množstvo zaujímavých exponátov.Výstava ponúka množstvo zaujímavých exponátov. (Zdroj: RKC)

PRIEVIDZA. Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v spolupráci s autorom Jozefom Janišom pripravilo v priestoroch Galérie RegionArt výstavu venovanú záhradnej architektúre. Volá sa Moja vegetácia a predstavuje autorove najvýznamnejšie projekty a realizácie. Podľa slov Jozefa Janiša je záhrada jedinečným priestorom, ktorý ponúka možnosť spolupráce viacerým odborníkom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo vzájomnom dialógu potom môžu prísť k výsledkom, ktoré by bez takejto spolupráce nikdy nemohli vzniknúť. Aj samotná výstava prezentuje okrem práce záhradného architekta i diela umeleckého kováča, strojného zámočníka, keramikárky či odborníka na stavebné materiály. Keďže táto jedinečná výstava potrvá až do konca mája, nasledujúci rozhovor s Jozefom Janišom berte ako pozvánku na ňu.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadna výstava nemôže byť len náhodným nahromadením exponátov, akokoľvek by boli zaujímavé, ale mala by niesť myšlienku. Aká je teda myšlienka, s ktorou prichádza tá vaša?

- Nielen výstava, ale celý môj pracovný život je dokladom pravdivosti myšlienky, že úspech je vždy založený na interdisciplinárnej spolupráci. A táto myšlienka platí v spoločnosti univerzálne – pravda, ak sú v nej správne a zdravo nastavené pravidlá. Hranie sa na vlastnom piesočku málokedy prinesie svetoborné výsledky. Výstava je preto výsledkom dlhodobej spolupráce ľudí, s ktorými si rozumiem. Prizval som k nej svojich priateľov Waltera Scherfela, ktorý sa zaoberá receptúrami a „miešačkami“ pre ľahké betóny – ja ich využívam pri vegetačných strechách ako vyrovnávaciu a tepelno-izolačnú vrstvu. Druhým spolupracovníkom je umelecký kováč Marek Pružina, ktorý vyrába do mojich záhrad rôzne vtipné a zaujímavé artefakty, zväčša vo väzbe na prírodu a zeleň – napríklad živý strom a kovaný strom, záhradné paravány v kombinácii kovu kameňa a rastlín. Mojim ďalším spolupracovníkom je Peter Humaj - strojný zámočník a organista. Peter mi vyrába technické doplnky rôznych konštrukcii z kovu, ako napríklad rôzne segmenty záhradných trelážií a pergôl, nosných konštrukcií záhradných brán a jeho prácou je aj „lietajúci bicykel“ umiestnený na výstave. Nainštalovaný je v ťažisku celého výstavného priestoru v náklone, ktorý predchádza pristávaniu na zem. Dokonca sa mu občas roztočí vrtuľa, takže dojem letu je veľmi reálny. Peter Humaj tiež na vernisáži predviedol svoj vynález – samohybnú kovovú guľu, ktorá je inou verziou automobilu s ďalšími možnosťami vývoja. Výstava dokumentuje široké možnosti prepojenia rôznych oblastí krajinotvorby, urbanizmu a architektúry s fenoménom zvaným záhrada.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavým momentom výstavy je aj malá expozícia keramiky, ktorá pochádza z autorskej dielne vašej dcéry. Ako došlo k tejto spolupráci?

- Moja dcéra Simona je pokračovateľom výtvarnej tradície v rodine. Keramike sa venuje zatiaľ len v rôznych drobných formách, ktoré sú však myšlienkovo veľmi zaujímavé. Na výstave je napríklad keramický džbán „Fullák“, ktorý je vlastne zhmotneným detailu Fullovho obrazu do priestorovej podoby vrátane deformácii, spolu so sériou malých keramických koníkov. Do budúcna od džbánu možno bude krôčik k záhradnej keramike. V súčasnosti dcéra pôsobí ako doktorantka na VŠVÚ v Bratislave.

Výstava predstavuje prehľad vašich najzaujímavejších záhradných projektov v priebehu desaťročí. Čo reprezentuje Vaše začiatky?

- Sú to študentské práce – Diplomovka skanzeny s poukázaním na odkaz ľudovej architektúry pre súčasnosť dokumentovaná na fotografiách z Nemecka, kde celá štvrť rodinných domov vychádza z na prvý pohľad disharmonických vzťahov dreveníc. Zo študentských prác je zaujímavá i aplikovaná metóda akademika Bittermana „Solárne plochy rastlín“ - jeho zistenia môžete pozorovať napríklad i v Prievidzi na námestí – viď fotografia na výstave. Túto metódu som implantoval do modelu pozemku a tvaru obytných miestností ovoidov, zhodou okolností veľmi tvarovo podobných ecocapsuliam bratislavských architektov. Podľa mňa jeden z najzaujímavejších projektov, pri ktorých som stál, sú takzvané vetrolamy, ktoré sme projektovali pre tri okresy s kolektívom VÚOOD v Bojniciach a boli súčasťou Územného systému ekologickej stability docenta Ružičku zo SAV. Sú to na dnešnú dobu nepredstaviteľné výsadby o celkovej dĺžke dvadsať až dvadsaťpäť kilometrov a šírke v priemere 6 metrov na jeden chotár vtedajších JRD.

SkryťVypnúť reklamu

Poďme do Prievidze a prestavme jej obyvateľom jeden z vašich posledných projektov v oblasti verejnej zelene.

- V poslednom období sa nám podarilo zrealizovať sadovnícku úpravu kolumbária (forma pochovávania zosnulých v urnách, ktoré sú sústredené do kolmých stien, v tomto prípade lúčovito usporiadaných s priebežným chodníkom) v Prievidzi na cintoríne. Do budúcna bude záležať na disciplíne ľudí, ako sa k tomuto priestoru budú správať.

Autor: Ľudmila Húsková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 791
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 294
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 145
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 261
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 837
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 995
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 836
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 454
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Kamióny zaujali všetkých, malých aj veľkých

Kabíny ťahačov sú ich druhým domovom.


Ilustračná fotografia.

Ako prvá možnosť ponúka prievidzská knižnica.


Spomaľovací prah

Spomaľovače na panelkách zostávajú.


zamestnanosť, nezamestnanosť, úrad práce

V okrese Bánovce nad Bebravou však počet ľudí bez práce značne narástol.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu