NOVÁKY. Samospráva Novák zvykla v ostatných rokoch niekoľko krát ročne pristaviť k stojiskám kontajnery na objemný odpad. Obyvatelia mesta do nich mohli bezplatne uložiť starý nábytok, koberce, matrace alebo iný komunálny odpad, ktorý nie je možné pre jeho rozmery a veľkosť uložiť do zberných nádob na zmesový komunálny odpad. Tento rok radnica službu poskytovať prestala. Podľa prednostu mestského úradu to má niekoľko príčin.
Tri dôvody opatrenia
„Problém je v tom, že po minulé roky bolo možné odpad likvidovať v susednej obci, kde sa zavážali jamy po ťažbe. Vtedy nás likvidácia tony odpadu stála tri eurá, dnes musíme platiť štyridsaťpäť eur za tonu,“ vysvetlil prednosta.
Ako ďalší dôvod Oršula uviedol zneužívanie služby obyvateľmi iných obcí a miest.
„Do Novák dochádza za prácou množstvo ľudí. Myslíme si, že veľa týchto ľudí veľkokapacitné kontajnery využíva a svoj odpad vozia sem. Sanujeme teda odpady niekoho iného, nie našich obyvateľov,“ myslí si prednosta.
Len za prvý štvrťrok roku 2015 napríklad technické služby vyviezli 57 kontajnerov.
„Môže toľko odpadu vyprodukovať štyritisíctristo ľudí žijúcich v tisícšesťsto domácnostiach? Myslím si, že nie,“ argumentoval prednosta.
Tretím dôvodom je podľa Oršulu nedisciplinovanosť obyvateľov.
„Ľudia sú schopní do kontajnerov určených na veľkoobjemový odpad nahádzať aj zelený odpad, stavebný odpad, pneumatiky alebo dokonca aj použité oleje. Tabuľky s informáciami, čo do kontajnera patrí a čo nie, sú úplne zbytočné,“ vysvetlil prednosta.
Pripravujú novú službu
Radnica teraz ako náhradu ponúka ľuďom možnosť objednať si pristavenie kontajnera. Likvidácia odpadu ostáva bezplatná, potrebné je ale zaplatiť jeho odvoz. Podľa Oršulu sa jedná o nízku sumu v rádoch jednotiek eur.
„Sme toho názoru, že keď budeme ľuďom zvážať odpad na objednávku, tak nielenže mesto ušetrí a peniaze môže použiť niekde inde, ale aj bude toho odpadu menej,“ povedal prednosta.
Do budúcna uvažujú aj o službe, pri ktorej zamestnanci technických služieb nielen kontajner pristavia, ale ho aj naložia.
„Najmä starším ľuďom chceme takto pomôcť zbaviť sa nepotrebných vecí. Odpad im odnesú priamo z bytu,“ načrtol plány radnice prednosta.
Štyridsaťtisíc eur ročne
Podľa Milana Oršulu obyvatelia mesta sa na nové opatrenie nesťažujú. V prípade tlaku verejnosti je však mesto pripravené kontajnery vrátiť späť.
„Pri schválení záverečného účtu sme zistili, že mesto je v pluse dvestopäťdesiattisíc eur. Teraz je na poslancoch, ako ich využijeme, či zaplatíme kontajnery, alebo napríklad opravu nejakej cesty. Aktualizácia rozpočtu prebehne v júnovom zastupiteľstve,“ avizoval prednosta. Podľa jeho slov stál odvoz a likvidácia objemného odpadu mesto ročne štyridsaťtisíc eur.