BOJNICE. Známy zakladateľ pestovania hlivy ustricovitej v podzemí Bane Nováky a výrobca sadiva tejto huby Igor Čurila z Bojníc začal v posledných mesiacoch experimentovať s pestovaním ďalšej drevokaznej huby, lesklokôrovky hnedočervenej. Túto hubu nazývajú aj hubou večnej mladosti.
Rastú prvé plodnice
„Skúšame pestovať túto vzácnu a mimoriadne liečivú hubu takým spôsobom, aby si ju mohol každý dopestovať v domácich podmienkach. Pretože rastie iba na dreve, skúmam možnosť túto hubu pestovať na bukových alebo dubových pilinách. Výsledky sú zatiaľ dobré aj zlé. Ale postupne sa mi darí vychytať muchy. Už mi totiž vyrastajú prvé plodnice,“ informoval Čurila.
Lesklokôrovka je podľa neho totiž veľmi citlivá na kontamináciu substrátu inými druhmi nižších húb, napríklad plesní.
Preto piliny nestačí iba obariť horúcou vodou, ale až dvakrát prevariť. Aby zahubil akékoľvek škodlivé zárodky, pretože spóry rôznych húb sa bežne nachádzajú aj v ovzduší.
Piliny po vychladnutí zmieša so sadbou, ktorú si takisto sám pripravuje.
Kultúru lesklokôrovky získava v zahraničí a očkuje ňou proso alebo iné obilniny. Zaočkované piliny potom nasype do igelitových vreciek a necháva v miestnosti, kde je teplota okolo dvadsať stupňov Celzia. Postupne sa v pilinách vytvorí podhubie, čo sa prejaví bielym povlakom. Po dvoch-troch mesiacoch sa začnú objavovať zárodky prvých plodníc.

Pomáha pri liečbe
Táto huba patrí medzi najliečivejšie druhy húb na svete. V Číne, Japonsku či vo Vietname ju údajne využívajú pri liečbe až dvestopäťdesiat druhov chorôb.
„Je to huba, ktorá je tvrdá drevitá, nie je použiteľná ako iné jedlé u nás rastúce huby. Používa sa z nej vývar v podobe čaju, alebo ju možno nakladať do alkoholu,“ Čurila vysvetlil, prečo sa pokúša lesklokôrovku dopestovať.