HORNÁ NITRA. Nový zákon o odpadoch z roku 2015 priniesol do oblasti separovania viacero noviniek. Obce a mestá sú po novom povinné zabezpečiť aj zber použitého jedlého oleja z domácností. Ako samosprávy túto povinnosť zaviedli do praxe?
Hlásia stopercentný nárast
V okresnom meste je zber jedlých olejov a tukov pre fyzické osoby zabezpečovaný bezplatne v zbernom dvore na Garážovej ulici počas celého roka v prevádzkovom čase.
Ako informoval hovorca Prievidze Michal Ďureje, mesto navyše dvakrát ročne vykonáva zber komunálneho odpadu s obsahom škodlivín, kam patria aj použité jedlé oleje. Odovzdať ich možno aj na čerpacej stanici Slovnaft, s ktorou má mesto uzatvorenú zmluvu.
Ako dodal, na odovzdanie sú vhodné všetky typy rastlinných olejov, ktoré zostávajú v domácnosti po vysmážaní, prípadne oleje slúžiace ako nálev potravín. Olej musí byť v tekutom stave, nesmie obsahovať zvyšky jedál a vodu. Jedlé oleje a tuky sa zbierajú v uzatvorenej plastovej fľaši označenej nápisom.
„Podľa štatistiky bol nárast vyzbieraného množstva pri porovnaní rokov 2016 a 2015 takmer dvojnásobný. Prievidžania vyzbierali v roku 2015 0,3855 ton oleja, v roku 2016 už 0,621 ton,“ povedal Ďureje.
Handlová má od októbra 2015 uzavretú zmluvu o odbere zložiek komunálneho odpadu, konkrétne jedlých tukov a olejov, so spoločnosťou Inta. Použité oleje môžu Handlovčania odovzdať na čerpacej stanici Slovnaft.
„Za rok 2016 bolo v meste Handlová odovzdaných spolu 0,3 tony jedlých tukov a olejov. Pred týmto dátumom neboli robené štatistiky,“ povedala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
Bojnice zaostávajú
Zber vyseparovaného jedlého oleja a tukov môžu obyvatelia Novák bezplatne odovzdať počas prevádzkových hodín v zberni odpadov, i v tomto meste ho možno odovzdať na čerpacej stanici Slovnaft.
„V roku 2016 bolo v Novákoch vyseparovaných tridsaťpäť kilogramov jedlých olejov a tukov. Vzhľadom na to, že uvedený zber robíme len od začiatku roka 2016, nevieme ho porovnať s predchádzajúcimi rokmi,“ povedal Anton Horný z Mestského úradu v Novákoch.
Podľa jeho ďalších slov je zber vyseparovaného jedlého oleja a tukov len na začiatku a ľudia si potrebujú na systém zberu zvyknúť.
„Dúfame, že vyseparované množstvo tejto zložky komunálneho odpadu sa bude neustále zvyšovať,“ povedal.
Bojničania môžu jedlé oleje a tuky odovzdať v zbernom dvore na ulici Rybníčky.
„Zatiaľ do zberného dvora obyvatelia jedlé oleje a tuky nenosia,“ priznal prednosta mestského úradu Daniel Palacka.
Mestá na informačné kampane o spôsobe separácie jedlých olejov využívajú vlastné médiá, teda radničné noviny, webstránky, hlásenia v mestskom rozhlase, videotexte, do domácností distribuujú informačné letáky.
Zástupcovia miest zhodne informujú, že náklady na separáciu olejov náklady samospráv nezvýšili. Komoditu totiž zmluvní partneri odoberajú bezodplatne.