PRIEVIDZA. Pochovávanie do urnových stien na prievidzskom mestskom cintoríne môže začať.
Kolumbárium je skolaudované, poslanci už schválili aj sumu za prenájom urnovej schránky. Nájom je dokonca nižší, ako pri uložení urny do zeme.
Lacnejšie riešenie
Prievidzská radnica intenzívne rieši problém s nedostatkom miest na pochovávanie od roku 2011.
„Zámerom môjho predchodcu bolo vybudovať nový cintorín. Išlo by však o drahý projekt, pretože miesto, ktoré na tento účel vytypovali, nemá žiadne inžinierske siete,“ povedala primátorka Prievidze Katarína Macháčková s tým, že hľadali lepšie a efektívnejšie riešenie problému.
V posledných rokoch mesto rozšírilo cintorín na Mariánskej ulici o nové miesta na klasické pochovávanie do zeme, vytvorilo aj plochy na ukladanie urnových schránok do zeme.
„Stále to ale nebolo dostatočné, problém to neriešilo. Prišli sme preto s projektom kolumbária. Ide nielen o estetický, ale aj racionálny spôsob pochovávania. V stenách je 984 schránok, pričom v jednej môžu byť až štyri urny. Znamená to, že vzniklo takmer štyritisíc miest na pochovávanie,“ zdôraznila primátorka.
Kolumbárium je skolaudované a poslanci na marcovom rokovaní schválili aj všeobecne záväzné nariadenie, v ktorom je doplnený spôsob pochovávania v kolumbáriu, ale aj sumy za prenájom schránok.
Značný záujem
Správca prievidzského cintorína a vedúci pietnych služieb Ľuboš Jelačič informoval, že záujem o ukladanie urien v kolumbáriu je značný.
„Postupne k nám títo záujemcovia budú prichádzať a podpisovať nájomné zmluvy,“ zdôraznil.
Prenajatie schránky v kolumbáriu je stanovené na 210 eur na dvadsať rokov, na štyridsať rokov je prenájom vo výške 380 eur.
„Nájom sa dá predĺžiť aj po štyridsiatich rokoch, pričom suma za každých ďalších desať rokov je pätnásť eur. Môžeme preto povedať, že uloženie urny v kolumbáriu vychádza lacnejšie, ako je vloženie do zeme,“ vysvetlil Jelačič.
V tomto období, keď je kolumbárium ešte prázdne, si budú môcť ľudia vybrať schránku, ktorú si chcú prenajať. V budúcnosti ich však bude správca cintorína prideľovať.
„V sume za prenájom hrobového miesta ja započítaný aj istý servis. V prípade kolumbária je to napríklad starostlivosť o okolie, alebo čistenie stien od špiny, nánosov či zatečenia,“ doplnil Jelačič.
Na prednej doske urnovej schránky si nájomcovia môžu dať vytesať mená zomrelých, pripadne iné údaje, podobne ako je to na klasických náhrobných kameňoch.
Dvojročné budovanie
Výstavba kolumbária na prievidzskom cintoríne trvala dva roky. Celkovo mesto do tohto projektu investovalo viac ako 392-tisíc eur.
„Náklady boli síce vysoké, nepremietli sme ich však do sumy nájomného za urnové schránky. Cenník sme stanovili ako službu obyvateľom. Chceli sme im vyjsť v ústrety, aby neplatili vysoké čiastky,“ dodala primátorka.
SPOMIENKOVÁ STENA
Kolubmárium na prievidzskom mestskom cintoríne má aj jednu špeciálnu časť. Ide o spomienkovú stenu s epitafnými doskami.
„Pozostalí môžu dať vytesať na dosku meno zosnulého, ktorý nie je pochovaný na prievidzskom cintoríne, ale oni si ho chcú pripomínať, zapáliť mu sviečku, či priniesť kvety. Môže ísť o ľudí, ktorí zomreli v zahraničí, prípadne nie je známe, kde sú pochovaní alebo bol niekde ich popol rozptýlený,“ vysvetlil správca prievidzského cintorína Ľuboš Jelačič.
