HORNÁ NITRA. Poľnohospodári zareagovali na rýchly príchod jari, predovšetkým na vyššie teploty a naplno rozbehli práce na poliach.
Čo je nepríjemné, priaznivé počasie praje aj burinám a škodcom. Agronómovia hlásia prvé choroby na listoch ozimín.
So sejbou neotáľali
Jarné sejby začali už tradične na juhu prievidzského regiónu, kde siali jarný jačmeň a hrach.
„Postupne začali agropodniky aj so sejbou ovsa a cukrovej repy a zakladaním nových porastov tráv a ďatelinovín. Minulý týždeň už začali aj s prípravou pôdy pod kukuricu. Ostáva ešte osev sóje a špeciálnych trhových plodín,“ priblížil riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory v Prievidzi Jozef Fabian.
Podotkol, že zobúdzanie jari bolo tentoraz krátke, ale intenzívne, keď sa teploty začali zvyšovať veľmi rýchlo, čo ovplyvnilo aj potrebu rýchlo začať s prípravou pôdy a osevom jarného jačmeňa.
„Ľahká snehová prikrývka ochránila oziminy pred vyzimovaním. Poľnohospodári, ktorí na jeseň zabezpečili dostatočnú výživu ozimín, boli na jar spokojní. Jarná inventarizácia dopadla dobre a kondičný stav porastov zodpovedal úrovni výživy hospodárov na pôde,“ zdôraznil Fabian.
Ozimné obilniny sú zasiate v okrese na výmere takmer 3 900 hektárov, z čoho pšenica predstavuje vyše 2 500 hektárov. Ozimná repka je zasiata na výmere 1570 ha.
Podľa Fabiana „tieto výmery zodpovedajú dlhodobému priemeru.“
Prebudili sa škodcovia
Napriek tomu, že počas zimy bolo dosť snehu, poľnohospodári tvrdia, že zásoba zimnej vlahy bola podpriemerná.
„Jarné úhrny zrážok v intervale tridsaťpäť až štyridsaťpäť milimetrov výrazne urýchlili nástup na sejbu jarín. Rýchla sejba a spracovanie pôdy je základom pre šetrenie vlahou, ktorú potrebujú klíčiace rastliny pre svoj rast, aby vytvorili silný habitus ako základný predpoklad dobrej úrody,“ vysvetlil Fabian.
Vysoké teploty nad pätnásť až dvadsať stupňov Celzia, nezvyčajné pre toto obdobie, výrazne posunuli vegetačné fázy a tým aj nástup burín a škodcov. Agronómovia už hlási prvé choroby na listoch ozimín.
Zver opäť ničila
Pestovatelia na jar vždy sumarizujú aj škody, ktoré im na poliach spôsobila v zime lesná zver.
Fabian pripomenul, že „oproti minulým rokom bola zima pomerne silná. V januári na našich poliach bola celý mesiac mínusová teplota s priemerom -9 stupňov Celzia a podobne to bolo aj vo februári, keď až v druhej polovici mesiaca sa teploty dostali do plusových hodnôt.“
Po napadnutí snehu podľa neho došlo k výraznej migrácií lesnej zvery, hlavne jelenej a danielej.
„Výrazne začali stúpať škody na trávnych a ďatelinových porastoch spôsobených diviačou zverinou. Roľníci na hornej Nitre predišli poškodzovaniu porastov vybudovaním ohradníkov, čo stálo nemalo peňazí. Táto investícia sa však vracia a spolu so strážnou službou a riadeným prikrmovaním sa podarilo výrazne znížiť škody,“ povedal Fabian a dodal: „Táto zima stála poľnohospodárov okolo 250-tisíc eur.“
Kritickými oblasťami, čo sa týka nájazdov zvierat, boli pozemky v rudnianskej a handlovskej doline a okolo Nitrianskeho Pravna.