PRIEVIDZA. Najstaršia časť skládky tuhého komunálneho odpadu Ploštiny stále nie je zrekultivovaná. Zodpovednosť za environmentálnu záťaž si prehadzuje radnica so spoločnosťou Tezas, ktorá skládku istý čas prevádzkovala. Obe strany spolu vedú niekoľko súdnych sporov.
Najstaršia skládka ostala ležať ladom
Mestská skládka odpadu Ploštiny bola otvorená v roku 1991. V tom čase ju prevádzkovala mestská príspevková organizácia Technické a záhradnícke služby mesta Prievidza. Od roku 1997 ju prevádzkovala spoločnosť Tezas a odpad na ňu pre naplnenie kapacity prestali navážať v roku 2000. Od roku 2001 Tezas vyvážal odpad na novú skládku, ktorá vznikla rozšírením pôvodnej skládky. Na ňu hromadili odpad do roku 2006.
„Pôvodnú skládku sme rozširovali na vlastné náklady. Vo vlastnej réžii, úplne mimo mesta,“ vysvetlil konateľ spoločnosti Tezas Eugen Chrenko.
„V roku 2006 sme mali vytvorenú ďalšiu skládku, novú, ktorá bola úplne osve od starej skládky,“ povedal Chrenko, podľa ktorého mohla kapacitne slúžiť do roku 2016, uzavreli ju však v roku 2013.
Táto skládka je zrekultivovaná a skolaudovaná, rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia nadobudlo právoplatnosť v januári tohto roku. Stará environmentálna záťaž v podobe pôvodnej skládky však ostala.
„Tvrdíme, že toto je záťaž mesta, nie naša,“ povedal Chrenko.
Finančnú rezervu minuli
Zmenu v odpadovom hospodárstve priniesla nová legislatíva v roku 2002, kedy prevádzkovateľom skládok pribudla povinnosť vytvárať finančnú rezervu na rekultiváciu skládky. Tá vzniká z časti poplatkov, ktoré platia ľudia za odvoz a likvidáciu odpadu.
„Počas prevádzky rozšírenej časti pôvodnej skládky sme naaukumulovali päťstopäťtisíc eur. Projekt na rekultiváciu celej skládky, teda starej časti a jej rozšírenia je vyčíslený na 870-tisíc eur. Mesto by malo k naakumulovaným peniazom doplatiť zvyšok,“ tvrdí Chrenko.
Mesto však namieta, že povinnosť zrekultivovať celú skládku má spoločnosť Tezas.
„Rozhodnutie okresného úradu, ktorým v roku 2000 uložil povinnosť skládku zrekultivovať, bolo vydané na spoločnosť Tezas,“ povedala právna zástupkyňa mesta Veronika Ľahká.
„Oni síce tvrdia, že mesto je vlastník, ale všetky povinnosti a rozhodnutia ju rekultivovať, má Tezas,“ dodala Ľahká.
Podľa jej slov je finančná rezerva, ktorú Tezas kumuloval od roku 2002, určená na rekultiváciu celého telesa starej skládky a nie len na jej rozšírenú časť.
„V rozhodnutí nie je rozdelené teleso skládky na pôvodnú časť a jej rozšírenie. Týka sa celej skládky,“ vysvetlila Ľahká. „Naakumulovaných päťstopäťtisíc eur spoločnosť Tezas minula a teraz prišli na radnicu rokovať, že od mesta chcú peniaze, aby to mohli dokončiť,“ dodala.
Tezas sa sporí aj so subdodávateľom
Tezas pôvodnú skládku rekultivovať začal, v priebehu prác však podľa Chrenka subdodávateľ zemných prác „zásadným spôsobom stavbu poškodil tým, že zamenil technológiu a materiály.“ Stav, v ktorom sa skládka po zásahu subdodávateľskej firmy ocitla, je podľa Chrenka neskolaudovateľný. Zatiaľ neuzatvorené súdne spory preto Tezas vedie aj so subdodávateľom.
Na sklonku roka 2016 Tezas podal žiadosť na stavebný úrad, aby sa stavebníkom skládky stalo mesto.
„Skládku sme v rokoch 1991 až 1997 neprevádzkovali. Prečo by sme mali byť právny nástupca mestskej organizácie?“ pýta sa Chrenko.
Mestu zároveň zaslali výzvu, aby stavbu prevzalo a dokončilo, lebo Tezas je v zlej finančnej situácii a nemá z čoho platiť ďalšie práce.
Právnička mesta však namieta, že argumentácia firmy je sporná, pretože Tezas prebral po Technických a záhradníckych službách mesta Prievidza všetky práva a povinnosti.
„V záujme toho, aby sa skládka čo najrýchlejšie zrekultivovala, sme ochotní rokovať, ale chceme vedieť, ako použili finančnú rezervu, aké zmluvné vzťahy majú uzatvorené na rekultiváciu skládky a chcem vidieť aj stavebné denníky a odovzdávacie protokoly, aby sme vedeli, v akom štádiu rekultivácii asi sme. Dodnes sme od nich tieto podklady nedostali. Chceme vedieť, kam išli peniaze, ktoré vyzbierali ľudia,“ povedala Ľahká.
Podľa nej mesto má záujem, aby skládka zrekultivovaná bola. Preto ani nesúhlasilo s predlžovaním lehôt.
Podľa Chrenka však mesto premeškalo viacero výziev, v ktorých mohlo žiadať o dotáciu.
„Už to mohlo byť vyriešené a mesto mohlo mať čisté svedomie, čo podľa mňa teraz nemá,“ povedal Chrenko a dodal, že Tezas momentálne nemá nič, firma nefunguje a je insolventná.
„Nemáme zamestnancov, skončili sme a riešime už len súdy. Som ale sklamaný, pretože súdy nám v tom tiež zatiaľ nepomohli. Všetko trvá, nikto neberie ohľad na životné prostredie,“ uzatvoril Chrenko.