MALINOVÁ. Na hornej Nitre hubári už zbierajú prvé jarné huby. Sú to predovšetkým smrčkovce české. Pol košíka húb si priniesol domov aj skúsený hubár Jozef Vaš z Malinovej.
Varí chutnú omáčku
Na smrčkovce chodí každý rok, vždy koncom marca alebo začiatkom apríla. Rastú prakticky vždy na tých istých miestach, pri potokoch, pod jelšami, vŕbami, osikami a trnkovými kríkmi.
„Pomerne ťažko sa hľadajú, pretože sa v napadanom starom lístí strácajú, niekedy musím lístie rozhrabať, aby som ich objavil. Niekoľko plodníc smrčkovcov som našiel už v polovici marca. Klobúčiky však boli ešte pomerne malé, sotva dva-tri centimetre. Nezobral som ich, ale radšej nechal trochu podrásť. Vyplatilo sa. Teraz už mali niektoré plodnice aj desať centimetrov,“ pochválil sa.
„Z prvých smrčkovcov každoročne varím omáčku so smotanou a zvyšok usuším. Hlúbiky zvyčajne potom pomeliem na prášok, suším iba klobúky. Tie, keď sa namočia do vody, napučia do pôvodného objemu,“ prezradil svoje kulinárske zámery.

Patria k najlahodnejším
„Smrčkovce české patria medzi najlahodnejšie jarné huby. Svojím rebrovitým klobúkom sa podobajú o niečo väčším a statnejším, ale rovnako chutným smrčkom jedlým, vysokým, hrubohlúbikovým, pražským či sivohnedým, ktoré však zvyčajne rastú o niečo neskoršie. Vyskytujú sa tiež pozdĺž potokov, ale aj vo svetlých listnatých hájoch,“ vysvetlil znalec húb a amatérsky mykológ Pavol Hložanský z Prievidze.
Dodal, že smrčkovce sa od smrčkov odlišujú iba spôsobom prirastenia belavého hlúbika až úplne pri vrchole klobúka. Kým smrčky sú väčšinou duté a klobúk je akoby pokračovaním hlúbika.
„Jednotlivé druhy sa však dajú určiť často iba pod mikroskopom. Avšak smrčky aj smrčkovce sú vhodné na akúkoľvek kuchynskú úpravu a výborne sa dajú aj sušiť,“ dodal Hložanský.