PRIEVIDZA/HANDLOVÁ. Po roztopení snehu sa v dvoch najväčších mestách okresu naplno odhalili lokality s množstvom odpadu.
Čierne skládky sú stále problémom, samosprávy sa s nimi snažia bojovať. Spoliehajú sa na fotopasce, kamery, ale aj na hlásenia od všímavých ľudí. Zároveň však musia do odstránenia smetísk investovať nemalé sumy peňazí.
Plasty aj nábytok
V Prievidzi sa čierne skládky po zime objavili hlavne okrajových častiach mesta a za garážami. Išlo o rôzne druhy odpadu, od stavebného, cez plasty až po nábytok.
„S odstraňovaním týchto nelegálnych skládok sme začali ihneď po roztopení snehu, a to v spolupráci s aktivačnými pracovníkmi a zberovou spoločnosťou T+T,“ informoval hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Doplnil, že len počas februára investovala samospráva do likvidácie smetísk 1152 eur.
Mestská polícia využíva pri odhaľovaní nezodpovedných ľudí, ktorí tvoria čierne skládky, jednu fotopascu. Pomáha však aj kamerový systém.
„Práve vďaka kamerám sa nám podarilo odhaliť niekoľko prípadov znečisťovania verejných priestranstiev,“ dodal Ďureje.
Päť problémových lokalít
Stav čiernych skládok sa v posledných rokoch nemení v Handlovej.
„Po odstránení odpadu sa po krátkom čase objavuje na identických miestach. Ide približne o päť lokalít, kde nie sú kamery, prípadne nie sú monitorované,“ povedala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Mesto sa snaží likvidovať smetiská ihneď po ich zistení či nahlásení. Kontrolu robia pracovníci mesta, mestskí policajti udeľujú pokuty, prípadne dávajú prípady na priestupkové konanie na mestský úrad.
Na odstraňovaní čiernych skládok sa podieľajú aktivační pracovníci.
„Na rok 2017 máme v rozpočte na likvidáciu nelegálnych smetísk vyčlenených tritisíc eur,“ poznamenala Paulínyová.
Nové smetné nádoby
Rovnako ako Prievidza, aj Handlová má k dispozícii jednu fotopascu.
„Odhaľovanie skládok alebo iných negatívnych javov aj takýmto spôsobom nie je jednoduché, vplývajú na to rôzne okolnosti. Je to priestor, možnosti uchytenia alebo vplyvy počasia. Väčšie možnosti pri odhaľovaní páchateľov vidíme v úzkej spolupráci s obyvateľmi, získavaní informácií a preventívnymi aktivitami príslušníkov mestskej polície v problémových lokalitách,“ zdôraznila hovorkyňa.
Pripomenula, že mesto vytvára podmienky, aby čierne skládky nevznikali. Zabezpečuje štyrikrát do roka zber veľkoobjemového odpadu, ktorý môžu celoročne Handlovčania odovzdávať aj v zbernom dvore. Tam môžu obyvatelia za poplatok privážať tiež drobný stavebný odpad.
„Už 1. apríla začína u nás jarné upratovanie, kedy budú po meste rozložené veľkokapacitné kontajnery určené na neporiadok z okolia bytových domov,“ podotkla Paulínyová.
Problémovým miestom s množstvom odpadkov boli v minulosti odpočívadlá pri vstupe do Handlovej od Žiaru nad Hronom.
„Na základe našej požiadavky sa v spolupráci so Slovenskou správou ciest podarilo osadiť v týchto miestach smetné nádoby,“ uzavrela hovorkyňa baníckeho mesta.