PRIEVIDZA/HANDLOVÁ. Koľko je hodín? Ak potrebujete poznať odpoveď na túto otázku v Prievidzi, nájdete ju nielen na vežových hodinách, ale aj elektronických, ktoré sú umiestnené na viacerých miestach. Väčšinou fungujú presne, odchýlky od aktuálneho času nie sú výrazné.
Bez informácií o čase nie sú ani ľudia, ktorí sa ocitnú v centre Handlovej. Pozrieť sa môžu buď na vežové hodiny, alebo moderné, binárne, ktoré sú na opačnej strane Námestia baníkov.
Upravia presný čas
Mestská spoločnosť Správa majetku mesta Prievidza má v majetku vežové hodiny na Mariánskom kostole na cintoríne, na farskom kostole sv. Bartolomeja v centre mesta, ale aj elektronické hodiny na hoteli Magura a na predajni jednota na Ulici Ľ. Ondrejova.
„O hodiny na spomínaných dvoch kostoloch sa stará farnosť, konkrétne Juraj Nedeliak,“ informoval hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Pozreli sme sa, ako fungujú hodiny na verejných miestach, teda hlavne v centre Prievidze, ale aj na autobusovej a železničnej stanice. Takmer všetky hodiny ukazovali aktuálny čas. O niekoľko minút dopredu idú v súčasnosti len hodiny na veži farského kostola v centre.
„Pán Nedeliak prisľúbil, že hodiny prestaví na presný chod,“ povedal prievidzský dekan Vladimír Slovák.
Podotkol, že pri zmene zimného času na letný prestavujú hodiny na veži manuálne.
„Pravidelne ich maže nielen Juraj Nedeliak, ale aj kostolník Pavol Šiplák,“ dodal dekan.
Požiadavky neevidujú
Prievidzská radnica nemá v pláne osadenie ďalších hodín na verejných priestranstvách.
„Samozrejme, ak by takáto požiadavka prišla od obyvateľov, budeme sa ňou zaoberať. Momentálne však žiadnu neevidujeme,“ podotkol hovorca mesta.
O umiestnenie hodín, napríklad na budovách, môžu mať záujem aj rôzne firmy či inštitúcie.
„Každú požiadavku na osadenie hodín je potrebné riešiť individuálne. V závislosti od typu hodín a ich umiestnenia by bolo potrebné doložiť aj ďalšie súhlasy, napríklad dopravného inšpektorátu,“ dodal Ďureje.
Spájajú minulosť so súčasnosťou
Na handlovskom Námestí baníkov sú vežové hodiny na kostole a tiež moderné binárne hodiny.
„Tak, ako je handlovský kostol dominantou mesta a symbolom jeho minulosti, tak sú binárne hodiny symbolom dnešnej doby a budúcnosti. Dva symboly času sú prepojené históriou mesta vyrytou v dlažobných kockách, teda kamennej kronike mesta,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
Keď teda niekto stojí v centre námestia, môžete sa pozrieť na klasické hodiny na kostolnej veži a zároveň sa trochu zamyslieť, ako možno vidieť čas v trochu inej, netradičnej podobe.
„Binárne hodiny sa stali kúskom technického umenia, ktoré sa stále stretáva s pozornosťou okoloidúcich, stal sa z nich tak trochu fotopoint mesta,“ zdôraznila Paulínyová.
Určiť aktuálny čas na binárnych hodinách nie je na prvý pohľad jednoduché. Ľudí s ich fungovaním zoznámilo vedenie mesta ešte v roku 2015, keď boli na prebudovanom námestí osadené.
„V súčasnosti sú na mieste prvého kontaktu na Mestskom úrade v Handlovej informačné letáky k fungovaniu binárnych hodín,“ podotkla Paulínyová.
Signál z atómových hodín
Hodiny na kostolnej veži má v správe handlovská farnosť. Ide o elektronický časový strojček. Odchýlka od aktuálneho času môže byť približne dve minúty, či už dopredu alebo dozadu.
„Binárne hodiny sú riadené signálom z atómových hodín. Mikroprocesor v hodinkách spracuje zachytený signál, vyhodnotí ho a nastaví presný čas. Hodiny sú presné s maximálnou odchýlkou jednej sekundy za milión rokov,“ priblížila Paulínyová.
Doplnila, že rádiový signál zaručuje automatické prestavenie zimného a letného času.
