MALINOVÁ. Podujatie Majstri pravnianskej doliny bolo súčasťou Zimných slávnosti Hornonitria.
Tohoročné slávnosti od prvého podujatia sprevádzala aj putovná richtárska palica - feruľa. Odovzdala ju riaditeľka Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi Ľudmila Húsková starostovi v Nitrianskom Pravne a potom začalo jej putovanie do rúk starostov v jednotlivých obciach združených v Občianskom združení Hornonitrie. Do Pravenca na slávnosti folklóru, do Poluvsia na Pamätnicu Jozefa Strečanského, do Poruby na podujatie venované detskému folklóru, do Tužiny na Súzvuky a starosta obce ju odovzdal na záverečnom podujatí starostke v Malinovej.
Všetky podujatia boli veľmi dobre pripravené a sprevádzala ich priateľská atmosféra. Prichádzali stáli hostia aj dostatok nových divákov, ktorých spájal folklór, tradície, kúsok histórie a najmä dobrá nálada. Na tom, aby sa hostia aj účinkujúci dobre cítili, sa podieľali organizátori: Regionálne kultúrne centrum Prievidza a starostovia jednotlivých obcí, ktorí majú nemalý podiel a zásluhu na príprave každého podujatia, či nadšenci, ktorí žijú s kultúrou a tradíciami.
Malé trhovisko
V Malinovej privítali remeselníkov, ľudí, ktorí na každom výrobku zanechávajú dotyk svojich rúk a s ním aj kus srdca. Zišlo sa ich takmer tridsať. Ľudia, ktorí majú výnimočnú záľubu aj koníček. Venujú sa tradičným remeslám, ktoré sú na hornej Nitre už stáročia.
Kultúrny dom v Malinovej sa stal malým trhoviskom s remeselníkmi. Návštevníkov vítali zvuky kladiva a vôňa rozžeraveného uhlia. Kováči ukázali ako prví svoje remeslo. Na počkanie kuli podkovičky pre šťastie a tí odvážnejší návštevníci si mohli vziať kladivo do vlastných rúk a postaviť sa ku kovadline tiež.
Vychýrených majstrov z jednotlivých dedín vždy najlepšie poznali a poznajú tí, ktorí z konkrétnych obcí pochádzajú a videli majstrov priamo pri práci. Veríme, že aj toto stretnutie sa všetkým návštevníkom vrylo do pamäti, aj keď je to len zlomok výrobkov remeselníkov, čo sa vyrábalo, tvorilo a predávalo kedysi na trhoch a jarmokoch.
Exkurzia do histórie
Počas dňa majstrov sa moderátorka podujatia venovala aj histórii remesiel, a tak sa návštevníci mohli dozvedieť aj to, že na tomto jarmoku bolo množstvo drevených hračiek, ale aj to, že po roku 1890 vznikla vo Chvojnici dielňa na výrobu drevených hračiek a kuchynského riadu. Viedol ju piarista, veľký propagátor turistiky na hornej Nitre Jozef Bošáni. Ale aj informáciu, že v tejto oblasti bolo najrozšírenejším domáckym remeslom spracovanie dreva.
Rovnako v každej obci boli zruční majstri, spracúvali drevo na potreby do domácnosti: riady, misy, lyžice, varechy, piesty na pranie, šindle ako krytinu striech a podobne. Z prútia plietli košíky, zhotovovali metly.
Zaujímavosťou bola existencia cechov. V Nitrianskom Pravne ich bolo niekoľko, najznámejšími boli súkenníci, spracúvajúci vlnu od oviec. Spolu s Prievidzou bolo Pravno jedným z najvýznamnejších stredísk súkenníctva v celej Nitrianskej stolici. Sem chodili nakupovať biele súkno, do Prievidze sivé a z neho si doma šili gazdiné odevy.
Na podujatí boli aj tkáčky, no v Malinovej sa môžu pochváliť tým, že dôchodkyne majú v miestnosti, ktorá je na obecnom úrade učená pre klub dôchodcov, krosná a vypĺňajú si voľný čas tkaním kobercov. Tak, ako kedysi v niektorých domácnostiach, kde sa tkali ľanové a konopné látky. Dozvedeli sme sa aj o tom, že v okolitých dedinách sa vyrábali tehly, škridly, boli tu vychýrení drotári a iní remeselníci.
Od rezbára po včelára
Ďalšia informácia bola o cechu kováčov, ktorý vznikol v Gajdli (v Kľačne) už v roku 1753 ale tiež cech hrnčiarov v Brezanoch, ktorí pracovali až do polovice 20. storočia.
Nemôžeme obísť kachliarov z Nitrianskeho Pravna, ktorí v roku 1942 založili továreň na výrobu keramických predmetov a po vojne ju prestavali na tehelňu.
Veľa zaujímavého sa v tento deň o materiáloch a technikách práce návštevníci dozvedeli aj od samotných remeselníkov, ktorými boli rezbári, keramikári, výrobcovia šperkov, ženičky, ktoré zdobili medovníky, kraslice rôznymi technikami, predviedli paličkovanie a háčkovanú čipku, vyrobili postavičky zo šúpolia, iní remeselníci plietli korbáče z prútia. Určite ste stretli aj včelára, ktorý na počkanie vyrábal z včelieho vosku sviečky v tvare ruže ale aj iné zaujímavé remeslá novších techník.
Počas popoludnia hrala Poluvská muzika a sprievodným podujatím bola výstava obrazov amatérskej maliarky Heleny Richterovej z Malinovej. Podujatie tohto charakteru bolo v Malinovej po prvýkrát a mohlo sa uskutočniť v takomto slávnostnom šate aj s finančnou dotáciou z Fondu na podporu umenia.