PRIEVIDZA. Študenti Obchodnej akadémie v Prievidzi sa po deviaty raz zapojili do zbierky na podporu detí v Afganistane.
Doteraz sa im v rámci projektu Škola namiesto ulice podarilo získať viac ako 2270 eur. Informovala o tom Barbora Jánošková z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu Trenčianskeho kraja, pod ktorý škola patrí.
Zbierka je dobrovoľná
„Študenti 3.B triedy sa pod vedením učiteľa Stanislava Malegu rozhodli pomôcť deťom z Afganistanu, ktoré sa namiesto školy snažia pomôcť uživiť svoje rodiny, či už predajom drobného tovaru, zbieraním plastov, papieru či umývaním auta na ulici v Kábule. Škola tak pre tieto deti často ide bokom, zostáva im len práca na ulici," vysvetlila Jánošková.
Tento rok smeruje finančná podpora 19-ročnej Farahnaz Sayed Khan Agha a 14-ročnej Sayede Omer.
„Zbierka je dobrovoľná, každý môže prispieť ľubovoľnou čiastkou," povedal študent Obchodnej akadémie v Prievidzi Andrej Sobota, ktorý je jedným z organizátorov akcie na škole.
Malegovi sa ako iniciátorovi zbierky na škole podarilo do iniciatívy zapojiť už štvrtú triedu za deväť rokov.
„Obchodná akadémia sa k projektu dostala v roku 2009 cez festival Jeden svet, na ktorom sa ukazujú problémy celého sveta, či už vo výchove, v ekonomike alebo výžive detí. Organizácia prišla na festival Jeden svet z Afganistanu s informáciou, že dieťa zarobí na ulici 1,7 dolára za mesiac, čo bola veľká motivácia pre žiakov," spomenul.
Suma sa zvyšuje
Suma, ktorá zabezpečí štúdium pre jedno dieťa v Afganistane, je dnes 330 eur, hoci pôvodne sa začínalo na čiastke 200 eur. Prvýkrát sa podarilo vyzbierať 70 eur, odvtedy sa suma, ktorú sa podarí študentom získať, každým rokom zvyšuje.
„Peniaze posielame na fond Človeka v ohrození. Stále oslovujeme aj ďalších ľudí," dodal Malega.
Škola pritom dostáva z Afganistanu aj informácie o prospechu a výsledkoch žiakov, ktorých podporuje.
Zbierka na podporu afganských detí pre tento rok končí 15. marca. Zatiaľ sa podarilo získať na tento účel 220 eur. Pomôcť vyzbierať sa na štúdium aj druhému dieťaťu môže aj verejnosť.
„Doteraz sa do zbierky zapojili nielen študenti školy, ale aj pedagógovia, rodičia študentov a posledné roky sa k nim pridali aj rôzne spoločnosti,“ dodala Jánošková.