POLUVSIE. Tento rok by sa bol známy folklorista Jozef Strečanský dožil šesťdesiatky. Žiaľ, z tohto sveta odišiel predčasne, keď mal tridsaťosem rokov. Tragicky zahynul pri autonehode 16. februára 1996.
Folklór, ľudové zvyky a predovšetkým folklórna skupina Lubená, ktorú zakladal, žijú ďalej.
Nadšenec folklóru
V Poluvsí vyhlásili rok 2017 za Rok Jozefa Strečanského. V rámci neho sa bude konať niekoľko podujatí.
„Jozef Strečanský zanechal po sebe výraznú folklórnu stopu, ktorá má význam nielen pre Poluvsie, región, ale celé Slovensko. Preto si ho v roku, kedy by oslavoval šesťdesiatku, chceme viac pripomínať,“ povedal starosta Poluvsia Martin Šujan.
Pripomenul, že Strečanský navštevoval starých ľudí v obci, ktorí mu spievali piesne. Nahrával ich na diktafón, spracovával, uchovával a aj prezentoval prostredníctvom folklórnej skupiny Lubená, ktorú založil.
„Podarilo sa mu zachytiť a uchovať asi tristo ľudových piesní z Poluvsia a okolia,“ poznamenal Šujan.
Vyzdvihol aj jeho prínos pri práci s mladými ľuďmi, ktorých pritiahol k folklóru.
„Dodnes Lubenú tvoria nielen starší, ale aj mladí ľudia. Celkovo má cez tridsať členov. Toľko má aj Detský folklórny súbor Lubená. Naša dedina nemá ani šesťsto obyvateľov, je preto unikátne, že až toľko ľudí sa u nás venuje folklóru,“ spomenul Šujan.
Priznáva, že nebyť Jozefa Strečanského, folklór v Poluvsí by nebol na takej úrovni, ako je dnes.
„Samozrejme, dôležité tiež je, že po jeho náhlom odchode sa našli nasledovníci, ktorí pokračujú v tom, čo Dodo začal. Spomeniem napríklad vedúceho a manažéra Lubenej Jozefa Beňadika, či umeleckého vedúceho skupiny Andreja Richtera,“ povedal starosta.
Súťažná prehliadka
Prvé dve z pätice podujatí v rámci Roka Jozefa Strečanského sa už konali. Išlo o Zimné slávnosti folklóru v Pravenci a o Pamätnicu Jozefa Strečanského, ktorá je pevnou a neodmysliteľnou súčasťou Zimných slávností Hornonitria.
Sedemnásty ročník Pamätnice bol aj súťažou inštrumentalistov – neprofesionálnych interpretov ľudových piesní.
„Do súťažnej prehliadky sa prihlásilo celkovo dvadsaťsedem talentov nielen z hornej Nitry, ale aj iných regiónov. Porota do druhého súťažného kola posunula desiatku najlepších hudobníkov. Tí súťažili v dvoch kategóriách,“ vysvetlil Šujan.
Laureátom medzi deťmi do dvanásť rokov sa stal len šesťročný Samko Pánik z Prievidze, ktorý hral na píšťalke. V kategórii nad trinásť rokov sa z prvenstva radoval šestnásťročný Juraj Hlinka z Nevidzian.
Porota udelila mimoriadnu cenu Dorote Lukáčovej z Ružomberka a diváci odovzdali najviac svojich hlasov Paulíne Píšovej z Bojníc.
Hosťom Pamätnice bola Ľudová hudba Erika Kadlička. Ľudový umelec Jozef Sobota z Prievidze zas vystavoval hudobné nástroje, ktoré vyrába.
„Počas večera všetkých prekvapil, keď daroval jedny z vystavených huslí deväťročnej huslistke Ester Plankovej z Prievidze,“ spomenul starosta.
Ďalšie podujatia
Rok Jozefa Strečanského bude 20. mája pokračovať letným folklórnym festivalom pod holým nebom s názvom V poluvskej dedine.
„Štrnásteho októbra, teda dva dni po tom, ako by mal Jozef Strečanský narodeniny, pripravíme program s názvom Taký som bol. Pôjde o spomienkové podujatie. Na nášho Doda budú spomínať tí, ktorí s ním pri folklóre začínali, s ktorými spolupracoval. Pripomenieme si, čo všetko robil, čomu sa venoval, chýbať nebude ani videoprojekcia,“ priblížil starosta.
Záverečnou spomienkovou akciou na Strečanského v tomto roku v Poluvsí budú Vianoce na dedine. Konať sa budú 16. decembra a okrem vystúpenia Lubenej nebudú chýbať vianočné trhy či varenie kapustnice.
