PRIEVIDZA. Kabáty, vetrovky či pulóvre zavesené na kontajneroch, to je bežný obraz z prievidzských ulíc. Aj keď ide o dobrý úmysel poskytnúť šatstvo ľuďom bez domova, takýto spôsob pomoci nie je správny.
Radnica okresného mesta upozorňuje, že sú rôzne iné možnosti, ako darovať odevy tým, ktorí ich potrebujú.
Kontajnery na textil
Na vetrovky zavesené na kontajneroch na jednom z prievidzských sídlisk nás upozornila Prievidžanka.
„Nepáči sa mi, keď si takýmto spôsobom špatíme prostredie, v ktorom žijeme. Buď treba dať šaty do kontajnera alebo ich odniesť do charity. Obvešané smetiaky vyzerajú hrozne,“ posťažovala sa obyvateľka mesta.
Vedenie prievidzskej samosprávy jej dáva za pravdu, nie je to správny spôsob nakladania so starými odevmi.
„Zber šatstva je z územia Prievidze zabezpečovaný na základe zmluvného vzťahu mesta s príslušnou zberovou spoločnosťou. Nádoby na šatstvo sú rozmiestnené na určených stanovištiach,“ priblížil hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Spresnil, že náklady na zabezpečenie zberných nádob na šatstvo, vrátane ich údržby, znáša zberová spoločnosť. Šatstvo je potrebné do nádob ukladať čisté a zabalené, napríklad v taške. Odevy sú ďalej využívané pre tých, ktorí ich potrebujú.
„Ukladanie šatstva mimo týchto nádob je zakázané. Vyprázdňované sú podľa potreby, spravidla raz mesačne, a to na náklady zberovej firmy,“ zdôraznil Ďureje.
Vešiak pomoci
Šatstvo sa na rôznych kontajneroch objavuje predovšetkým v zimných mesiacoch.
„Nejde o správny spôsob pomoci bezdomovcom, no nesankcionujeme za to ľudí, skôr sa im snažíme vysvetliť, ako majú postupovať pri odovzdávaní šatstva,“ spomenul hovorca.
Okrem už spomínaných kontajnerov na textil môžu ľudia prinášať šatstvo napríklad aj do Charity – Domu sv. Vincenta v Prievidzi alebo do útulku patriaceho neziskovej organizácii Harmónia.
Podľa Ďurejeho „je však dobré, ak darca šatstva vopred komunikuje s charitou alebo útulkom. Môže sa totiž stať, že tieto organizácie v konkrétnom čase potrebujú určitý druh odevov. Napríklad v Harmónii by skôr v tomto období uvítali detské šatstvo.“
V januári, keď boli mimoriadne silné mrazy, boli v Bratislave, ale aj v niektorých iných mestách zriadené vešiaky pomoci. Na nich mohli ľudia nechávať šaty pre bezdomovcov.
„Ak by v Prievidzi vznikol podobný projekt a cieľová skupina ľudí, ktorá potrebuje pomoc, by mu bola naklonená, potom by sme k projektu nemali výhrady. Avšak podobné modely pomoci pochádzajú skôr z dielne tretieho sektora,“ dodal Ďureje.