PRIEVIDZA. Prvé súdne pojednávanie v kauze výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch z roku 2007 sa konalo 28. marca 2012. Rozsudok doteraz nepadol.
V prípade sú obžalovaní z prečinu všeobecného ohrozenia piati bývalí manažéri podniku.

Bez verejnosti
Zatiaľ posledné pojednávanie v kauze bolo 24. októbra minulého roku. Konalo sa na netradičnom mieste, a to v rodinnom dome obžalovaného Eduarda B.
„Súd prikročil k takejto možnosti riešenia hlavného pojednávania pre zdravotný stav obžalovaného, ktorý bol potvrdený aj vyžiadaným znaleckým posudkom. Znalec skonštatoval možnosti výsluchu obžalovaného, ale za tých podmienok, ktoré nakoniec aj zvolil súd," ozrejmila vlani v októbri samosudkyňa Okresného súdu v Prievidzi Noema Turanovičová.
Súd v Prievidzi podľa nej prijal opatrenia, aby boli zachované všetky štandardy, ktoré vyžaduje hlavné pojednávanie, pričom miestnosť bola prispôsobená podmienkam, kde prebiehalo. Samosudkyňa tiež vylúčila verejnosť, a to pre osobitný záujem v súvislosti s miestom, kde sa konal súd. Inde ako v miestnosti na súde pojednávala podľa svojich slov po prvý raz a myslí si, že je to po prvý raz aj v histórii Okresného súdu v Prievidzi.
Náročná trestná vec
„Súd po dohovore s obhajcami obžalovaných vytýčil termín ďalšieho pojednávania na 30. marca,“ informoval hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.
Na otázku, prečo súd v tejto kauze trvá už niekoľko rokov, odpovedal, že ide o náročnú trestnú vec.
„Dôkazom je aj skutočnosť, že súdny spis má vyše 11 300 listov,“ zdôraznil Tarabus.
Doplnil, že rozsudok bude vyhlásený po skončení dokazovania.
„Zatiaľ ešte neboli vykonané všetky dôkazy. Na najbližšom hlavnom pojednávaní plánuje súd ešte vypočuť niektorých svedkov,“ uzavrel Tarabus.
Piati obžalovaní
K okolnostiam výbuchu a ďalším veciam, ktoré súviseli s tragickou udalosťou, doposiaľ vypovedali pravdepodobne všetci svedkovia a vyjadrili sa viacerí znalci z rôznych odborov.
Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s tragickým výbuchom vo vojenskom podniku, pri ktorom zahynulo osem pracovníkov a tridsaťsedem utrpelo rôzne zranenia, sú piati bývalí manažéri Vojenského opravárenského podniku Nováky - generálny riaditeľ Jozef B. (1956), ekonomicko-obchodný riaditeľ Eduard B. (1942), technický riaditeľ Ján L. (1957), výrobný riaditeľ Ján L. (1963) a bezpečnostný technik Jozef O. (1975).
Podľa znenia obžaloby sú manažéri zodpovední za to, že zanedbali bezpečnosť pracovníkov pri delaborácii, teda mechanickej, ručnej likvidácii rôznej munície, na čo mal podnik dlhodobú špecializáciu.
Súd posudzuje, či vedúci pracovníci pripustili neúmernú kumuláciu výbušného materiálu a jeho uskladňovanie vo výrobných priestoroch a v ich blízkosti.
Množstvo výbušnín, ako sa uvádza v obžalobe, mnohonásobne prekračovalo objem stanovený predpisom ministerstva hospodárstva o uskladňovaní výbušnín aj platný predpis o bezpečnostných opatreniach pri práci s muníciou a výbušninami a ničení munície vydaný bývalým ministerstvom národnej obrany v roku 1963.
