HANDLOVÁ. Na opravu veže Kostola sv. Kataríny v Handlovej je potrebných ešte 40-tisíc eur. Ide o poslednú splátku, ktorú za práce potrebuje zaplatiť handlovská farnosť.
S opravou veže, ktorá tak dostane novú šindľovú strechu, začali pracovníci ešte v septembri minulého roka, práce však museli na čas prerušiť.
Zastavilo ich počasie
„Momentálne sme zaplatili približne 103-tisíc eur a chýba nám ešte niečo okolo 40-tisíc eur na doplatenie. Verím, že sa to podarí a že sotva sa oteplí, tak majstri budú môcť znova začať pracovať, pretože teraz v tomto počasí, ktoré je premenlivé, sa to nedá," handlovský farár Peter Repa.
Handlovský duchovný podľa svojich slov dúfa, že prác na veži už nebude toľko ako doteraz a hlavne, že budú bez prekvapivých a nečakaných situácií.
„Teraz by sme mali dokončiť veľkú cibuľa tým, že ju obložia dreveným šindľom. Potom dokončia drevenú ochodzu a budú postupovať hore smerom ku krížu, tam sú ešte dve menšie cibule a dve menšie ochodze," priblížil.
Peniaze na opravu veže národnej kultúrnej pamiatky získala farnosť nielen prostredníctvom verejnej zbierky s transparentným účtom, ale i od ministerstva kultúry, ktoré jej poskytlo dotáciu, jednotlivcov, mesta Handlová či podnikateľov.
Pripravili ples aj koncert
Na novú šindľovú strechu pamiatky smeroval aj výťažok z tomboly z Farského trojkráľového plesu, ktorý v Handlovej obnovil Peter Repa s miestnym kaplánom po niekoľkých rokoch.
„Bolo na ňom stodvadsať ľudí, ktorí, myslím si, prežili pekný večer. Z tomboly sa prispelo na kostolnú vežu 661 eur, za čo som veľmi vďačný," poznamenal kňaz.
Najmä ako prejav vďaky dobrodincom pripravila handlovská farnosť aj benefičný koncert banskobystrickej skupiny Slovak Tango. Výťažok z neho opäť poputuje na obnovu veže.
„Mojím úmyslom je robiť veci trochu inak, nielen pýtať, ale aj nejakým spôsobom sa odvďačiť ľuďom. Všimnúť si, že ich dary nie sú niečo samozrejmé, ale výnimočné a že si to ako farnosť veľmi vážime," dodal.
Plánujú pokračovať
Zámerom farnosti je v obnove strechy pamiatky pokračovať. Najskôr však musí splatiť pôžičku, ktorú si na výmenu strechy na veži vzala. Zároveň chce pripraviť projekt na druhú etapu, počas ktorej by mala nové šindle dostať hlavná loď, neskôr aj svätyňa.
„Naposledy sa šindle na veži kostola vymieňali v päťdesiatych rokoch minulého storočia, keď kostol v závere druhej svetovej vojny zasiahla letecká bomba a bola zbombardovaná jeho pristavená loď, ktorú postavili v roku 1939. Presbytérium a veža kostola ostali neporušené," pripomenula pred časom historička Jana Oswaldová.
Kostol na Námestí baníkov, ako ozrejmila, je výnimočný svojou historickou stavbou, pretože bol postavený v rokoch 1320 až 1340, teda ešte pred zakladajúcou listinou Handlovej, ktorú vydal kráľ Ľudovít I. až 8. marca 1376.
„Kostol bol postavený v gotickom štýle, veľkými zmenami vlastne neprešiel, bol trochu ovplyvnený barokom aj renesanciou, ale svoju charakteristiku a svoj architektonický výzor si zachoval až do súčasnosti," priblížila.
Pamiatka je podľa Oswaldovej výnimočná práve aj svojou vežou s výškou 45 metrov, ktorá je jednou z najkrajších na Slovensku, pretože je zakončená trojitou cibuľou s ozdobnou arkádou.