BOJNICE. Dáša Michalcová, ktorá v roku 2015 verejne prehovorila o podozrivých zákazkách na bojnickom zámku, je už vyše roka a pol bez práce, polícia pritom jej podozrenia stále preveruje.
„Nič nebude vyšetrené,“ myslí si Michalcová.

Ako to celé začalo
Celú kauzu odštartoval list Dáši Michalcovej adresovaný generálnemu riaditeľovi Slovenského národného múzea Viktorovi Jasaňovi, v ktorom vyjadrila podozrenie z nehospodárneho nakladanie s peniazmi na bojnickom zámku.
Riaditeľ poslal do Bojníc vedúcu oddelenia kontroly Slovenského národného múzea Danielu Nehézovú, ktorá niektoré nedostatky skutočne odhalila. Dáša Michalcová medzitým dostala výpoveď z organizačných dôvodov a hlavnú kontrolórku podľa jej vlastných slov na ministerstve kultúry nútili zmeniť závery kontroly. Podpísať upravenú zápisnicu však Nehézová odmietla a rozhodla sa odísť na vlastnú žiadosť do dôchodku.
To isté urobil o niekoľko mesiacov aj generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Viktor Jasaň.
Hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár akýkoľvek nátlak na kontrolórku odmietol a do bojnického múzea nastúpili kontrolóri Úradu vládneho auditu. Skúmali hospodárnosť a účelnosť vynaložených finančných prostriedkov v rokoch 2010 až 2015, žiadne závažné nedostatky však nezistili.
Poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO) vo výbore Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá síce navrhoval vykonať v Slovenskom národnom múzeu poslanecký prieskum, z jedenástich prítomných poslancov ale za návrh hlasovali iba traja. Poslanecký prieskum teda v múzeu neprebehol.

Zodpovedný nie je nikto
Dáša Michalcová sa s výpoveďou odmietla zmieriť a jej neplatnosť napadla na súde. Zároveň žiadala, aby bola do zamestnania prijatá naspäť. Okresný súd v Prievidzi síce uznal, že výpoveď z organizačných dôvodov je neplatná, zároveň však rozhodol, že múzeum Michalcovú späť prijať nemusí a jej zamestnanecký pomer ukončil v deň nadobudnutia právoplatnosti rozsudku. Múzeu súd uložil vyplatiť Michalcovej náhradu mzdy za toto obdobie. Na januárovom pojednávaní vyhlásil uznesenie, ktorým schválil uzavretý súdny zmier.
„Žalobkyňa a žalovaný oznámili okresnému súdu, že došlo medzi nimi k dohode týkajúcej sa nároku na náhradu mzdy a požiadali okresný súd o schválenie zmieru,“ povedal hovorca súdu Roman Tarabus. Múzeum Bojnice sa zaviazalo zaplatiť žalobkyni sumu 4 785,97 eur.
„Pôvodne som mala dostať okolo osemtisíc eur, strhli mi však z toho platby na zdravotné a sociálne poistenie aj daň z príjmov. Tiež mi z toho strhli trojmesačné odstupné, ktoré mi múzeum po výpovedi vyplatilo. Keďže súd výpoveď z dôvodu organizačnej zmeny zrušil, na odstupné som stratila nárok,“ povedala Michalcová.
Podľa poslanca Viskupiča by si mal riaditeľ bojnického múzea Ján Papco škodu, ktorú štátnej inštitúcii spôsobil, zosobniť a zaplatiť zo svojich peňazí. Okrem náhrady mzdy to sú ešte súdne trovy a náklady na právnikov. Na otázku, či sa tak stane, však hovorkyňa Slovenského národného múzea Dagmar Brisudová odpovedala: „Náhrada mzdy bola zaplatená z vlastných výnosov Múzea Bojnice. Vzhľadom na veľké množstvo zainteresovaných osôb v tejto veci nie je možné objektívne určiť konkrétne zodpovedné osoby a ich mieru zavinenia.“

Skutok sa nestal?
Kauza naplno vypukla už v lete 2015, trvalo však ešte niekoľko mesiacov, kým sa podozreniami pracovníčky múzea začala zaoberať polícia.
Hovorca prokuratúry Marián Sipavý opäť potvrdil, že trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu nie je skončené a stále prebieha.
„Poverený príslušník okresného riaditeľstva policajného zboru Prievidza vykonáva procesné úkony v zmysle Trestného poriadku,“ informoval Sipavý.
Polícii sme preto adresovali otázky, ako mal byť podvod realizovaný, prečo vyšetrovanie trvá tak dlho a aké úkony poverený príslušník vykonal? Odpoveď krajského hovorcu polície Pavla Kudličku však bola strohá: „Polícia v Prievidzi prijala 29. 3. 2016 v danej veci podnet a 29. 4. bolo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu. Momentálne je daná vec v štádiu vyšetrovania. Čakáme na znalecký posudok.“
Dáša Michalcová však neverí, že polícia niečo vyšetrí.
„Na rozdiel od oznamovateľov, ľudia podozriví z korupcie sa za súčasnej politickej garnitúry naozaj nemajú čoho obávať. V tomto štáte sú chránení viac ako ľadové medvede,“ povedala Michalcová. Na otázku, či by po tom všetkom, čím si prešla, list s podozreniami napísala aj dnes, odpovedala:
„Urobila by som to znova, ale nie za vlády Smeru, pretože by to bolo úplne zbytočné. Budem dúfať, že o tri roky budeme mať vládu, ktorá nebude zatvárať oči pred takými, ktorí si z verejných obstarávaní urobili súkromný biznis za štátne peniaze.“