HORNÁ NITRA. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorej cieľom má byť zlepšenie organizácie a fungovania pohotovostnej služby.
Rokovaním s ministerstvom bola za Slovenskú lekársku komoru poverená doktorka Zuzana Teremová, ktorá má svoju ambulanciu v Kanianke. Podľa nej nový návrh systému pevnej siete pohotovostí v okrese Prievidza zásadné zmeny neprinesie.
Neekonomické pohotovosti už zrušili
Novela zákona, v prípade, že bude prijatá, bude podľa Teremovej platná od 1. apríla 2018.
„Do októbra 2017 sa majú urobiť nové výberové konania na všetky pohotovosti. To, či bude sídliť v Prievidzi alebo v bojnickej nemocnici sa rozhodne v rámci spománaného výberového konania. Súčasný prevádzkovateľ v Prievidzi však prejavil záujem, aby pohotovosť ostala v súčasných priestoroch Unikliniky,“ povedala Teremová.
Aj po zmene by však mala pohotovosť ostať rovnako veľká ako v súčasnosti.
„V Prievidzi máme veľkú pohotovosť a veľká ostane aj po zmene. Rušia sa malé pohotovosti,“ vysvetlila.
Ako však dodala, malé, neekonomické pohotovosti v okrese už nie sú.
„Pohotovosť v Novákoch bola nevyťažená. Tri dni tam nikoho neošetrili, potom tam boli dvaja pacienti, nasledujúci deň traja a potom zase dva dni nikto. Slúžil tam lekár, sestra a šofér sanitky. V rámci ekonomizácie bola preto zrušená,“ vysvetlila.
Baníci majú vlastnú pohotovosť
V Prievidzi však v skutočnosti pôsobia dve pohotovosti. Okrem lekárskej služby prvej pomoci v Uniklinike, ktorú prevádzkuje spoločnosť Lekárske a zdravotnícke služby, vlastnú lekársku službu prvej pomoci zabezpečuje aj Hornonitrianske bane Prievidza. Tú podľa hovorkyne baní Adriany Sivákovej prevádzkuje prostredníctvom svojho odštepného závodu Hlavnej banskej záchrannej stanice.
„Lekárska služba prvej pomoci v neštátnom zdravotníckom zariadení hornonitrianskych baní, je rozhodnutím samosprávneho kraja zriadená ako ambulantná a výjazdová. S ohľadom na banskú legislatívu je zriadená predovšetkým pre pracoviská v podzemí z dôvodu pomoci v prípade pracovných úrazov, nemocí na pracoviskách, ale aj záchrany ľudských životov pri vážnejších udalostiach,“ vysvetlila Siváková.
Podľa jej ďalších slov síce je zahrnutá do siete pohotovostí, avšak má v nej výnimočné postavenie.
„Vzhľadom na účel, pre ktorý je zriadená, funguje v mierne odlišnom režime, ako ostatní poskytovatelia,“ dodala.
Podľa informácií Zuzany Teremovej bude tento nesúlad banského zákona a zákona o zdravotnej starostlivosti odstránený a v Prievidzi teda bude pohotovosť iba jedna.
Pohotovosti premenujú
Mnohí pacienti v súčasnosti podľa ministerstva nerozlišujú medzi urgentnými príjmami nemocníc a pohotovostnými ambulanciami všeobecných lekárov. Aj s menej závažnými problémami navštevujú urgentné príjmy nemocníc, čo ich neprimerane preťažuje a spôsobuje dlhé čakanie pre tých, ktorí v prípade akútnych problémov urgentný príjem reálne potrebujú.
Dôjde preto k zmene. Po novom sa Lekárska služba prvej pomoci premenuje na Ambulantnú pohotovostnú službu, urgentné príjmy v nemocniciach ministerstvo premenuje na Ústavné pohotovostné služby.
„Lekárska služba prvej pomoci ani v súčasnosti neposkytuje prvú pomoc. Na poskytnutie prvej neodkladnej pomoci je zriadená Rýchla zdravotná pomoc. Voľakedy sme ich mali deväťdesiat, dnes ich máme dvestosedemdesiat. Pohotovosť je pokračovaním ambulantnej starostlivosti všeobecných lekárov,“ vysvetlila zjednotenie názvu s obsahom a definíciou pohotovostí Teremová.
Pacienti by mali Ambulantnú pohotovostnú službu navštíviť vtedy, keď im vznikne nové ochorenie, alebo sa náhle zhoršíich zdravotný stav.
„Pacient z Bojníc by mal navštíviť Ambulantnú pohotovostnú službu v Prievidzi. Ústavnú pohotovostnú službu v bojnickej nemocnici by mali vyhľadať len tí, ktorým hrozí hospitalizácia alebo chirurgické zákroky, pri ktorých sa vyžaduje vyšetrenie röntgenom, ktorý na pohotovosti mimo pracovnej doby nefunguje,“ spresnila Teremová.
Aj Ústavná pohotovostná služba bude v okrese iba jedna, v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. Nemocnica Handlová neprevádzkuje urgentný príjem od konca roka 2015.
„Vnútroústavnú pohotovostnú službu nemocnica prevádzkuje iba pre svojich pacientov, ktorí sú hospitalizovaní na oddelení dlhodobo chorých,“ potvrdila hovorkyňa handlovskej nemocnice Marta Csergeová.