HANDLOVÁ. Chôdza je v histórii slovenskej atletiky najúspešnejšou disciplínou vôbec, máme dvoch olympijských víťazov (Jozef Pribilinec – Soul 1988, Matej Tóth – Rio 2016).
Ťažká doba
Napriek úspechom to však športovci tohto odvetvia na Slovensku nemajú jednoduché. Dôkazom je čerstvo sedemdesiatročný rekordér Eduard Straka, ktorý je v historických tabuľkách druhým najdlhšie pôsobiacim chodcom, bez prerušenia, na svete. Prvé miesto drží Talian Pier Giorquio Andreotti, ktorý absolvoval 59 sezón. Handlovčan uplynulý víkend začal už svoju 58. chodeckú sezónu.
„Neľutujem, že sa venujem chôdzi, tento šport by som nevymenil za nič na svete. Veteránsky športovec na Slovensku to však má v dnešnej dobe veľmi ťažké, je úplne nahý, bez sponzorov a záujmu zväzu,“ uviedol chodec Eduard Straka.
V rozvinutých krajinách sa v mnohých prípadoch stáva, že športovec po skončení aktívnej kariéry začína s prácou v štruktúrach zväzu či klubu. Straka však také šťastie nemal a napriek tomu, že je slovenským rekordérom, vždy sa chôdzi venoval len pred a po práci.
„Pre nedostatok peňazí som na vrcholné podujatie nikdy ďaleko necestoval, všetky som absolvoval v Európe. Tie, ktoré sa konali inde vo svete, som vynechával,“ prezradil.
Viac ako päťkrát obišiel zem
Napriek tomu absolvoval vo svojej kariére presne 518 chodeckých pretekov a 191-krát získal prvé miesto. Nachodil tak 215-tisíc kilometrov, čo v zaujímavom prirovnaní znamená, že viac ako päťkrát obišiel zem. Šesťkrát štartoval na majstrovstvách sveta a získal tri medaile, európsky šampionát absolvoval devätnásťkrát a domov na Slovensko priniesol deväť medailí. Pretekal v pätnástich štátoch a v 92 rôznych mestách. Doma najčastejšie v Banskej Bystrici, v zahraničí v Maďarsku šestnásťkrát a Taliansku desaťkrát.

Prekonal rekord
Posledne sa na štart postavil Straka uplynulý víkend v Bratislave, kde sa konali halové majstrovstvá Slovenska v chôdzi. Po prvýkrát štartoval v kategórii M70, teda mužov nad sedemdesiat rokov.
„Som spokojný, pretože to boli moje prvé preteky po životnej sedemdesiatke a hneď prišlo prekonanie slovenského rekordu,“ povedal spokojne.
V chôdzi veteránov na tri kilometre obsadil druhé miesto, nad jeho sily bol len Peter Malík z AK Šurany. Bronzová priečka patrila Ivanovi Semanovi, ktorý zastupuje AC Kriváň Liptovský Mikuláš. Eduard Straka síce žije v Handlovej, no na pretekoch reprezentuje klub AK Spartak Dubnica nad Váhom.
„Na halovom šampionáte vládla skvelá atmosféra. Chodci a ľudia okolo tohto športu stále dokážu vytvárať prajné prostredie. Mal som dobrý pocit i z mládežníckych súťaží,“ ďalej zhodnotil.

Získal vyše štyridsať medailí
Pre Straku to v hlavnom meste boli 55. majstrovstvá Slovenska a 43. medaila. Presne 62-krát prekonal slovenský rekord. V kategórii M45 až M70 drží sedemnásť rekordov, z toho štyri v hale.
Eduard Straka sa atletickému športu venuje od roku 1960. V histórii chôdze na Slovensku sa nik iný nemôže pochváliť absolvovaním toľkých pretekov, sezón a kilometrov.
„Bola to náhoda, v roku 1960 bola v Prahe Spartakiáda a nachádzali sa tam plagáty na klasickú trať Praha – Poděbrady. Preteky na päťdesiat kilometrov som vtedy ako štrnásťročný sledoval s nadšením a veľmi sa mi to zapáčilo. V tom istom roku bežali v Ríme aj olympijské hry, kde vyhral Vladimír Golubničij. Bol to taký môj vzor a chodecký šport ma vďaka nemu doslova chytil. Vtedy to bola športová chôdza, teraz je to atletická, na olympiáde sa chodí od roku 1908,“ zaspomínal na svoje začiatky.
Váži si úspech v Riccione
Zo šiestich majstrovstiev sveta medzi Strakove najvydarenejšie patrí Riccione v roku 2002, kde na tridsaťkilometrovej trati obsadil tretie miesto a na desať kilometrov získal takisto bronz.
„Dobre spomínam aj na rok 2004 a na nemecký Sindelfingen, kde ma na cieľovej rovine porazil Ír King a skončil som opäť tretí. Nesmiem však zabudnúť ani na európske veteránske hry v talianskom Lignane, kde som v roku 2011 obsadil na dvadsať kilometrov prvé miesto, ktoré si neskutočne vážim. Mohol by som hovoriť o pretekoch, počtoch, štatistikách či spomínať na niekoľko generácii chodcov, s ktorými som súťažil. Uvažujem však nad tým, či bude mať niekto záujem prekonať tieto rekordy. Skôr to vidím tak, že to potrvá asi dlho,“ na záver sa pousmial Eduard Straka, chodec telom aj dušou.

Majstrovstvá Slovenska v chôdzi veteránov (3 km): 1. Malík Peter (AK Šurany) M47 15:01,21, 2. Straka Eduard (AK Spartak Dubnica n. V.), M70 19:37,94, 3. Seman Ivan (AC Kriváň L. Mikuláš) M74 21:24,21