HORNÁ NITRA. Zverejňujú mestá hornej Nitry videozáznamy a zvukové záznamy z rokovania zastupiteľstiev na svojej internetovej stránke? Zverejňujú samosprávy kontaktné údaje na starostu a poslancov a zabezpečili jednoduchú identifikáciu príslušnosti poslanca k volebnému obvodu a časti mesta? Zverejňujú primátori správy o svojej činnosti?
Aj toto sú otázky, ktoré stovke najväčších miest kladie mimovládna organizácia Transparency international Slovensko pri zostavovaní rebríčka ich otvorenosti. Zisťovali sme, ako tieto odporúčania dodržiavajú mestá v regióne.
Kontakt zverejnila väčšina poslancov
Zverejňovanie základných informácií o poslancoch vrátane ich kontaktov či údajov o ich príslušnosti k volebnému obvodu považuje Transparency international za nutné minimum.
„Poslanci v zastupiteľstve zastupujú obyvateľov konkrétnej mestskej časti a je preto dôležité, aby obyvatelia vedeli, na koho sa v prípade problému či požiadavky môžu obrátiť. Za dôležité považujeme aj uvádzanie politickej príslušnosti poslancov, keďže tá môže ovplyvňovať ich rozhodovanie a volič by preto túto informáciu mal mať ľahko dostupnú,“ vysvetlil programový koordinátor mimovládky Michal Piško.
Všetky požadované náležitosti sú uverejnené na webstránkach Prievidze aj Handlovej. V okresnom meste je k dispozícii aj samostatná podstránka, na ktorej sú uvedení aj ďalší členovia výborov volebných obvodov.
V Novákoch majú kontaktné informácie na primátora a údaje o poslancoch zverejnené správne, chýba však stranícka príslušnosť poslancov. Aj v Bojniciach má väčšina poslancov zverejnený aspoň email. Ani tu však stranícku príslušnosť poslancov na webstránke nezverejňujú. Na portáloch všetkých samospráv tiež chýba údaj o straníckej príslušnosti primátorov.
Video na hornú Nitru ešte nedorazilo
K zverejňovaniu záznamov z rokovania mestského zastupiteľstva pristupuje čoraz viac miest a obcí na Slovensku, čo podľa Piška nepochybne uľahčuje ľuďom účasť na správe veci verejných. Žiadna samospráva hornej Nitry však videozáznamy z rokovaní poslancov na stránke mesta nezverejňuje. Prievidza aj Handlová publikujú zvukové záznamy, ostatné samosprávy nezverejňujú ani tie.
Podľa Alojza Vlčka, vedúceho kancelárie prievidzskej primátorky, mesto plánuje zaviesť zo zasadnutí mestského zastupiteľstva živé videoprenosy.
„Zámerom je využiť také technické riešenie, vďaka ktorému bude záznam po zasadnutí mestského zastupiteľstva k dispozícii na webe. Prvé testovacie vysielanie sme úspešne vyskúšali na zasadnutí mestského zastupiteľstva v januári,“ vysvetlil Vlčko.
V Novákoch videozáznamy pravidelne vysielajú cez mestskú televíziu, podľa prednostu mestského úradu Milana Oršulu preto samospráva v najbližšom období zverejňovať videozáznamy na internetovej stránke neplánuje.
V Bojniciach nezverejňujú ani video, ani zvukový záznam, obyvateľ mesta dokonca na stránke nenájde ani zápis z rokovania poslancov. Názor na dianie v mestskom parlamente si preto môže utvoriť iba na základe prijatých uznesení a prehľadu hlasovania jednotlivých poslancov.
Primátori mimo kontroly verejnosti
Správy primátorov a starostov o ich činnosti môžu byť podľa Michala Piška dobrým zdrojom informácií pre verejnú kontrolu za predpokladu, že nejde iba o formálne dokumenty, ktoré poslanci bez diskusie zoberú na vedomie a k väčšine obyvateľov sa tieto informácie ani nikdy nedostanú.
„Preto sme do najnovšieho rebríčka zaradili aj novú otázku, v ktorej oceňujeme, ak primátori na stránke mesta proaktívne zverejňujú svoj pracovný program,“ vysvetlil programový koordinátor mimovládky.
Jediný pokus referovať o svojej činnosti podnikol primátor Handlovej Rudolf Podoba. Posledná zverejnená správa o jeho pracovnom programe je však z októbra 2015.
„O programe primátora Novák a jeho činnosti sú obyvatelia a poslanci informovaní len na rokovaní mestského zastupiteľstva vždy za posledné obdobie,“ priznal prednosta Milan Oršula.
O svojich pracovných schôdzkach neinformuje primátor Bojníc František Tám, ani primátorka Prievidze Katarína Macháčková.
„Na webovej stránke mesta pravidelne publikujeme spravodajstvo o živote v meste, ktoré zahŕňa aj informovanie o činnosti primátorky. Raz ročne zverejňujeme bilančný rozhovor s primátorkou a na informovanie o pracovnom programe Katarína Macháčková využíva najmä svoju stránku na sociálnej sieti Facebook,“ odôvodňuje absenciu správy o činnosti primátorky Alojz Vlčko.
Primátorov tromfol starosta
Ak zverejňovanie programov primátorov nemá byť len marketingová hra na otvorenosť, poskytované informácie o pracovných schôdzkach by podľa Michala Piška mali byť úplné a priebežne aktualizované.
„Okrem miesta, času a zúčastnených osôb by mali obsahovať aj informáciu o účele schôdzky a optimálne aj poznámku, či išlo o stretnutie lobistického charakteru. Oveľa užitočnejšou informáciou, ako to, že primátor sa napríklad zúčastnil na kultúrnom podujatí, môže byť informácia o rokovaní s firmou lobujúcou napríklad za získanie zákazky na prevádzkovanie plateného parkovania v meste,“ vysvetlil Piško.
Ako doplnil, je vo verejnom záujme, aby obyvatelia vedeli, s kým a ako často sa primátori stretávajú a o čom rokujú. Tieto rokovania totiž môžu výrazne ovplyvňovať ich rozhodovanie.
„V mnohých mestách najmä v západnej Európe či v Spojených štátoch je preto bežné, že primátori zverejňujú svoj pracovný diár,“ dodal.
Primátori miest hornej Nitry by si mohli vziať príklad od starostu Nitrianskeho Rudna Róberta Štrbáka, ktorý mesačnú správu o svojej činnosti zverejňuje odo dňa, kedy sa ujal funkcie.
„V samospráve som pôsobil aj predtým, než som sa stal starostom. Často sa ma ľudia pýtali na prácu mojich predchodcov, čo dnes robili, kam cestovali a prečo. Preto som sa rozhodol tieto informácie zverejňovať,“ vysvetlil svoje pohnútky starosta.
Spätná väzba od obyvateľov je podľa neho jednoznačná.
„Dal som si spracovať analýzu návštevnosti webstránky. Na prvom mieste sú aktuality a na druhom mieste práve správa o mojej činnosti. Fotogaléria z podujatí je až tretia. Aj to ma utvrdilo v tom, že ľudí tieto informácie zaujímajú,“ uzavrel.