HORNÁ NITRA. Okresný úrad Trenčín, odbor starostlivosti o životné prostredie vydal minulý týždeň z dôvodu zhoršenia kvality vzduchu upozornenie pre obyvateľov Prievidze. Slovenský hydrometeorologický ústav totiž v ovzduší mesta a jeho okolí zaznamenal zvýšené koncentrácie prachových častíc.

Na nepriaznivú smogovú situáciu v Prievidzi a jej okolí dnes upozornil Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal signál "upozornenie" – prvý stupeň smogovej situácie, keďže nameral prekročenie prahu koncentrácie častíc dva po sebe nasledujúce dni. Zároveň predpokladá rast koncentrácie prachových častíc v ovzduší. Informoval o tom dnes hovorca ústavu Ivan Garčár.
Spaľovanie odpadu je zakázané
K znečisteniu ovzdušia podľa úradu prispieva okrem nepriaznivých poveternostných podmienok hlavne lokálne vykurovanie tuhými palivami.
„Žiadame fyzické a právnické osoby, aby v spaľovacích zariadeniach na pevné palivo, peciach, kotloch a krboch, používali iba na to určené palivo. Spaľovanie odpadu je zakázané. V prípade, ak lokálne kúreniská a lokálne kotolne majú možnosť vykurovania zemným plynom, je vhodné tento spôsob kúrenia aspoň dočasne uprednostniť,“ píše okresný úrad v upozornení.
Okresný úrad upozornil, že zvýšené koncentrácie prachových častíc majú nepriaznivé účinky na ľudské zdravie ako je podráždenie horných dýchacích ciest s kašľom a kýchaním a podráždenie očných spojiviek. Kvalitu ovzdušia znižujú aj výfukové plyny áut. Preto okresný úrad obyvateľov Prievidze vyzval, aby uprednostnili cestovanie mestskou hromadnou dopravou.
Aktivovali akčný plán
Zároveň s upozornením Okresný úrad Trenčín minulý týždeň aktivoval akčný plán na zabezpečenie kvality ovzdušia pre okres Prievidza. Ten identifikuje činnosti a zdroje znečisťovania ovzdušia a krátkodobé opatrenia, ktoré sa musia vykonať na zlepšenie kvality vzduchu.
Akčný plán napríklad identifikuje štyri zdroje znečisťovania ovzdušia, ktoré prispievajú alebo môžu prispievať k prekračovaniu limitných hodnôt. Kotolne Handlovskej energetiky v Sebedraží a Hornonitrianskych baní v Handlovej patria medzi stredne veľké zdroje znečisťovania ovzdušia, podnik Fortischem a Elektrárne Nováky akčný plán zaradil k veľkým znečisťovateľom ovzdušia.
Prevádzkový pokus pokračuje
Hornonitrianske bane si pritom len nedávno prenajali tretí blok elektrárne v Novákoch, ktorý Slovenské elektrárne odstavili práve pre sprísnené emisné limity, ktoré do nášho zákona zaviedla európska smernica.
„Spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza tam bude testovať mobilné odsírovacie zariadenie. Na tento účel boli vydané aj príslušné povolenia štátnych orgánov,“ uviedol vtedy Miroslav Šarišský zo Slovenských elektrární.
Podľa Adriany Sivákovej, hovorkyne Hornonitrianskych baní Prievidza, prevádzkový pokus nie je v žiadnom prípade príčinou zhoršenia kvality vzduchu.
„Spaliny zo skúšobnej prevádzky tretieho bloku elektrárne Nováky sú vypúšťané prostredníctvom tristo metrov vysokého komína, ktorý zabezpečuje dostatočný rozptyl emisií do širokého okolia. Spaliny sú zároveň vedené cez plne funkčné odlučovače, čím je zabezpečené plnenie emisných limitov,“ povedala.
Za zvýšenou koncentráciou prachových častíc podľa nej netreba hľadať pokus Hornonitrianskych baní, ale vykurovanie rodinných domov, čo podľa nej jednoznačne preukazuje opodstatnenosť centrálneho zásobovania teplom.
Miroslav Šarišský však potvrdil, že Slovenské elektrárne budú po aktivácii Akčného plánu konať.
„Spoločnosť Slovenské elektrárne sa rozhodla požiadať Hornonitrianske bane Prievidza o ukončenie prevádzkového testovania náhradnej spaľovacej jednotky v elektrárni Nováky v čo najkratšom čase, a prispieť tak k zlepšeniu kvality ovzdušia.“
Hornonitrianske bane Prievidza, ako dnes potvrdila Jana Janáčová z útvaru tlačového hovorcu, zastavenie prevádzkového pokusu na treťom bloku elektrárne bane neodporučia, nakoľko monitorovanie naďalej prebieha.
"Predčasným odstavením tretieho bloku elektrárne by došlo k zmareniu celého prevádzkového pokusu," uzavrela Janáčová.
PM10
Prachové častice PM10 sú drobné pevné častice s aerodynamickým priemerom 10 mikrometrov a menším. Tieto častice môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie. K najcitlivejším skupinám populácie patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, malé deti a tehotné ženy.
V súčasnosti pretrvávajúce chladné a bezveterné počasie prináša so sebou nepriaznivé podmienky pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší. Nízke teploty vzduchu spôsobujú zvýšenú potrebu vykurovania, čo sa odzrkadľuje v zvýšených emisiách z lokálnych kúrenísk. Na mnohých miestach Slovenska je vysoký podiel vykurovania rodinných domov pevnými palivami, najmä drevom, ktoré sú významným zdrojom znečisťujúcich látok. Pri výskyte lokálnych inverzií v dolinách a kotlinách sa tieto emisie nemajú kam rozptýliť a dochádza k ich koncentrácii v dýchacej zóne človeka. Nepriaznivé rozptylové podmienky budú pretrvávať dovtedy, kým nenastane zmena poveternostnej situácie.
Zdroj: SHMU