OPATOVCE NAD NITROU. Neúroda ovocia na hornej Nitre sa môže zopakovať aj tento rok. Skúsený ovocinár Miloš Polcer z Opatoviec nad Nitrou zistil, že sú poškodené kvetné púčiky napríklad na marhuliach, čerešniach, ale aj na niektorých odrodách hrušiek a jabĺk.
Môže za to nestabilné počasie pri vlaňajšom prechode stromov do vegetačného pokoja a následné silné mrazy začiatkom januára.
Ublížilo im prebudenie
Vlani zničili úrodu ovocia na hornej Nitre nočné a ranné mrazy na prelome marca a apríla, keď sa už príroda po zime prebúdzala. Aj tento rok hrozí, že nebude veľa ovocia.
Ovocinár Miloš Polcer so znepokojením sledoval už vlaňajší prechod stromov do vegetačného pokoja, teda po opadaní listov.
„Počasie bolo v novembri a decembri nestále, objavili sa mrazy, ale aj následné výrazné oteplenie. Stromy navonok spali, no pri oteplení v ich konároch začali opäť prúdiť šťavy, takže sa prebudili. Zdalo sa dokonca, že stromy začnú rašiť už na jeseň,“ opísal vlaňajšiu situáciu dlhoročný ovocinár.
Kvetné puky boli podľa neho prebudením narušené a tým menej odolnejšie voči mrazom. Keď začiatkom januára teploty klesli k -15 až -21 stupňom Celzia, poškodenie bolo dokonané.
„Za normálnych okolností, ak by mali stromy bezproblémový prechod do vegetačného pokoja, bez teplotných výkyvov, počas zimy by bez vážnejších problémov zvládli aj silné mrazy,“ zdôraznil Polcer.
Vysvetlil, že puky kvetov a listov vznikajú už rok dopredu.
„Intenzívny rast stromov je od apríla, mája až do polovice júla. V tejto dobe sa vytvárajú vegetatívne púčiky. V druhej fáze sa menia na kvetové alebo listové puky, ich tvorba končí potom až v decembri, januári či februári. Naplno potom vyrašia na jar,“ poznamenal Polcer.

Záleží na odrode
Ovocinár z Opatoviec nad Nitrou našiel poškodené kvetné puky na marhuliach a čerešniach. Veľmi poškodené sú podľa neho aj odrody hrušiek dicolor a bohemica, menej sú poškodené jablone, aj keď aj tam sú rozdiely medzi jednotlivými odrodami.
Ako sa súčasné poškodenie ovocných stromov prejaví v jarných mesiacoch? Miloš Polcer hovorí o troch scenároch. Pri prvom jednoducho puky odpadnú.
„V druhom prípade vyrastú na konároch len listy. Možná je však aj tretia alternatíva. Rozkvitnú kvety, no bez generatívnych orgánov, čo znamená, že z nich nebude žiadne ovocie,“ zdôraznil Polcer.
Doplnil, že po konzultáciách s ďalšími ovocinármi z okresu Prievidza, napríklad z okolia Dolných Vesteníc, je jasné, že kvetné puky sú poškodené aj v iných častiach regiónu.
