BOJNICE. Nedostatok lôžok pre pacientov na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny eviduje už od vlaňajšieho decembra Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. Obdobný problém má zdravotnícke zariadenie i na ďalších svojich oddeleniach.
Podľa Trenčianskeho kraja, zriaďovateľa nemocnice, je riešenie problému dlhodobejšie, momentálne však rokuje so záchranármi o presune pacientov do iných nemocníc.
„Na našom oddelení je päť lôžok, od začiatku decembra je nadstav. Na päť lôžok máme sedem pacientov. Ukladáme ich, kde sa dá, kde sú výstupy medicinálnych plynov. Sú to pacienti, ktorým sa zaisťujú základné životné funkcie," konkretizovala primárka oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny nemocnice v Bojniciach Mária Šramková.
Oddelenie preto podľa nej požiadalo o pomoc okolité nemocnice, stabilizovaných pacientov zase prekladajú na intenzívky iných oddelení v rámci bojnickej nemocnice, tie však tiež majú problém s kapacitou.
„Problém by nastal, keby prišla nejaká havária," zdôraznila.
Plánované operácie zastavili
Obdobný problém ako na oddelení anestézie eviduje nemocnica i na ďalších svojich oddeleniach, situácia sa podľa vedenia bojnickej nemocnici zhoršila práve počas chrípkovej sezóny.
„Tento stav v podstate pretrváva už tretí týždeň, epidémia nás zasiahla a odráža sa na celom priebehu aj poskytovaní zdravotnej starostlivosti v celej nemocnici. Museli sme zastaviť plánované operatívy a plánované výkony. Tí pacienti sa sem teda valia z celého regiónu, takže nemocnica je preplnená akútnymi stavmi," opísal námestník nemocnice v Bojniciach Jozef Kubík.
Krízový stav je však podľa neho už dlhodobejší a pociťujú ho najmä interné odbory po zrušení interného oddelenia v Handlovej.
„Týka sa to však prakticky všetkých oddelení, najčastejšie ide o interné, pľúcne, geriatria, kožné, neurológia, chirurgické odbory," vymenoval.
Kubík ďalej konkretizoval, že nemocnica žiadala o navýšenie počtu lôžok, personálu i platieb od poisťovní, podľa neho sa však skoro nič neudialo.
„Nemáme postele, nemáme prístroje, personál je už vyčerpaný. Snažíme sa urobiť, čo sa dá pre pacientov a pokiaľ to ide, tak sa ich snažíme ošetriť tak, aby sme ich zachránili, aby sme urobili pre nich všetko," poznamenal.
Rokujú so záchranármi
Trenčiansky samosprávny kraj čelí problému z minulosti tým, že nemocnice v kraji, ktoré prevádzkovali ARO a jednotku intenzívnej starostlivosti, kúpili súkromní majitelia a investori, ktorí tieto pre nich nelukratívne činnosti zrušili, a tým sa vytvoril extrémny tlak na nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, ako aj na Fakultnú nemocnicu v Trenčíne, tvrdí poverená vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja Veronika Rezáková.
„Aktuálne riešenie je rokovať s integrovaným záchranným systémom ohľadom manažmentu pacientov. To znamená, keď nemocnica v Bojniciach nahlási plný stav, aby k nim títo pacienti neboli dovážaní," ozrejmila.
Dlhodobé riešenie problému vidí kraj podľa slov Rezákovej v dobudovaní operačných sál s chirurgickým pavilónom, ktoré chce riešiť v tomto roku a tiež vo vybudovaní nového ARO v roku 2018.
„Momentálne má nemocnica povinnosť pacientov prijať," uzavrela.
Fakultná nemocnica ponúkla pomoc
„Ministerstvo zdravotníctva sa aktívne o situáciu ohľadom nedostatku lôžok na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny v Bojniciach zaujíma, hoci toto zdravotnícke zariadenie nespadá pod zriaďovateľskú pôsobnosť rezortu,“ informovala jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Ministerstvo si podľa jej slov túto tému preverovalo aj s župou, v tejto súvislosti okamžite kontaktovalo Fakultnú nemocnicu v Trenčíne, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu.
„Ministerstvo bude situáciu monitorovať a zdôrazňuje, že o pacientov v akútnom stave musí byť bezodkladne postarané," dodala.
Bojnická nemocnica má momentálne spádovú oblasť po Bánovce nad Bebravou, čo predstavuje až tristopäťdesiattisíc ľudí.