PRIEVIDZA. Starým elektrónkovým rádiám, ale aj gramofónom vracia zvuk, teda v podstate život, skúsený rádioamatér Milan Borovička z Prievidze.
Zároveň ich zachraňuje pre budúce generácie, pretože vo svojej zbierke má už približne sto týchto prístrojov. Všetky vlastnoručne opravil. Väčšinou sa im venuje v záhradnom domčeku, odkiaľ sa zároveň aj spája so svetom pomocou vysielačky.
Stále sa musel učiť
„O rádioamatérstvo a rádiá som sa začal zaujímať od ôsmej triedy základnej školy, keď sme na hodine fyziky preberali funkciu krištáľky. To ma tak zaujalo, že som sa rozhodol si ju sám zhotoviť. Otec mi kúpil potrebný krištáľ, sám som si zhotovil drevenú škatuľku, pripojil anténu, slúchadlá som použil zo starého telefónu. Na tomto jednoduchom rádiu sa dala naladiť jedna rozhlasová stanica. Počúval som na nej Bratislavu," načrel do spomienok Borovička.
Postupne sa začal zaujímať aj o elektrónkové rádiá, už ako mladý chlapec sa ich naučil opravovať, tak ako neskôr aj televízory. Popritom sa musel veľa učiť, pretože technika sa neustále zdokonaľovala.
Keď éra elektrónkových prístrojov pominula a ľudia staré rádia vyhadzovali a kupovali si modernejšie, bolo mu ich ľúto. Začal ich teda zbierať a opravovať. Viaceré doslova vytiahol z odpadového kontajnera.
„Práve teraz opravujem ruské rádio Rekord 314. Je v ňom popraskaný potenciometer, nedá sa regulovať hlasitosť. Ale bude fungovať, som presvedčený. Mám tu tiež čerstvo opravené rádio Opera 621 H z roku 1955 aj o niečo novšiu Euridiku československej výroby. Tiež bulharské rádio a na poličke je nemecké rádio značky Stradivari. Je to taká zostava prakticky všetkých rádií z okolitých krajín, ktoré sa k nám v minulom storočí dovážali," pochválil sa so svojou zbierkou.
Občas vystavuje
Prievidžan opravil aj niekoľko klasických gramafónov, občas si na nich púšťa platne Kučerovcov, ktorých pesničky má rád.
Najstarším rádiom v jeho zbierke je stará kaplnka svetoznámeho výrobcu Philips.
„Firma ich začala vyrábať v roku 1927 a moje rádio je z roku 1933. Momentálne ho musím znovu zrekonštruovať," dodal zberateľ.
Z času na čas svoju zbierku vystavuje. Zatiaľ poslednú a doteraz aj najväčšiu výstavu, kde predstavil všetky funkčné prístroje, mal pred piatimi rokmi v Bojniciach.
