HORNÁ NITRA. Trnava je prvým mestom na Slovensku, v ktorom sú rozmiestnené čierno-biele kontajnery na drobný elektroodpad.
Znamená to, že ľudia do nich môžu vhadzovať kalkulačky, rádiá, počítače a ich vybavenie, telefóny, videokamery alebo menšie elektrické náradie, vrátane batérií a akumulátorov.
Elektroodpad je aj medzi smeťami
V Prievidzi žiadne čierno-biele kontajnery nie sú, no obyvatelia mesta sa môžu legálne zbavovať elektroodpadu viacerými spôsobmi.
„Celoročne ho môžu privážať do zberného dvora na Garážovej ulici, stačí ak predložia doklad totožnosti. Elektroodpad musí byť kompletný, bez chýbajúcich častí,“ informovala Monika Majdanová z Mestského úradu v Prievidzi.
Doplnila, že mesto tiež dvakrát ročne robí zber elektroodpadu. Upozornila tiež, že zo zákona sú distribútori a predajcovia elektrozariadení povinní bezplatne urobiť spätný zber nefunkčných alebo nepotrebných elektrozariadení, ak si niekto kúpi nový.
Na viacerých miestach, napríklad v malopredajniach, sú nádoby na zber malého elektroodpadu do 25 centimetrov. Ľudia do nich najčastejšie vhadzujú batérie.
Oddelený zber elektroodpadu z domácností môžu vykonávať aj rôzne iné organizácie a subjekty.
„Musia mať však zmluvu s mestom, v ktorej sú špecifikované podmienky zberu. Na území Prievidze je teda možné elektrické a elektronické zariadenia odovzdávať aj v spoločnosti Galio na Ciglianskej ceste alebo v Zberných surovinách na Bojnickej ceste a na Skladovej ulici,“ zdôraznila Majdanová.
Doplnila, že napriek týmto viacerým možnostiam, ako sa zbaviť elektroodpadu, ho ľudia vyhadzujú do nádob na komunálny odpad, do veľkoobjemových kontajnerov, alebo ho vyhodia v prírode či na verejné priestranstvo, a tak vytvárajú čierne skládky.
Viac nešťastia ako úžitku?
Obyvatelia Handlovej môžu po predložení občianskeho preukazu odovzdávať zadarmo elektroodpad do zberne odpadov spoločnosti Hater alebo na zhromaždisku na Potočnej ulici.
„V prvom rade však ľudia majú právo v predajni, kde si kúpia nový spotrebič, odovzdať svoj starý,“ spomenul aj konateľ a riaditeľ spoločnosti Hater Blažej Litva.
Podľa neho by „zavedenie kontajnerov na malý elektroodpad na stojiskách pre ostatné komodity prinieslo viac nešťastia ako úžitku pre ekológiu.“
Upozornil hlavne na rôznych zberačov, deti či nebezpečné materiály, ktoré by sa v týchto kontajneroch nachádzali.