Skauti sľubujú, že každý deň urobia aspoň jeden dobrý skutok

Prievidzský skautský zbor má v súčasnosti deväťdesiat členov. Ďalší do neho možno pribudnú, pretože záujem o skauting v poslednom období narastá.

Betlehemské svetlo skauti každoročne prinášajú na Mestský úrad v Prievidzi. Betlehemské svetlo skauti každoročne prinášajú na Mestský úrad v Prievidzi. (Zdroj: Martina Suváková)

PRIEVIDZA. Aktívni sú celoročne, no mnohí si ich na Slovensku a aj na hornej Nitre spájajú hlavne s Vianocami. Skauti. Práve vďaka nim sa totiž do tisícok domácností po celej krajine dostáva svetlo z Betlehema, teda z mesta, kde sa narodil Ježiš Kristus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaúradoval vietor

Plameň z Betlehema sa pred najkrajšími sviatkami roka šíril v Rakúsku už pred rokom 1989. Po Nežnej revolúcii chceli túto tradíciu niektorí ľudia preniesť aj na Slovensko. Dozvedeli sa o tom naši skauti a rozhodli sa pomôcť šíriť u nás Betlehemské svetlo. Odvtedy je táto akcia hlavne v ich réžii.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka rodičom sa dostal ku skautingu a k Betlehemskému svetlu už ako dieťa aj Alojz Vlčko, ktorý je už niekoľko rokov skautský vodca 14. zboru Prievidza.

„Chodil som naozaj už od malička pre Betlehemské svetlo rýchlikom do Bratislavy, samozrejme, nie sám, ale s rodičmi či neskôr s ďalšími skautmi. Bolo to dokonca až dvadsaťkrát za sebou, čo som cestu s plamienkom z miesta narodenia Ježiša absolvoval. Už to postupom rokov pre mňa nebolo nič špeciálne, skôr išlo o zodpovednosť. Uvedomoval som si totiž, že sa s plamienkom môže stať čokoľvek,“ rozhovoril sa Vlčko.

Zodpovednosť nespomína náhodou, pretože raz sa naozaj stalo, že takmer na hornú Nitru Betlehemské svetlo nepriniesli.

„Kamaráti skauti sa mi smiali, že to s opatrnosťou a obavami o plamienok z Betlehema preháňam, pretože sme ho niesli pre istotu až v štyroch či piatich lampášoch. Jeden rok do vlaku fúkol silnejší vietor a zo štyroch lampášov zostal oheň len v jednom. To bolo naozaj na hrane,“ zaspomínal si Alojz.

SkryťVypnúť reklamu

Cestu s Betlehemským svetlom považuje za úžasnú, pretože si uvedomuje, že na plamienok, ktorý dotvára vianočnú atmosféru v domovoch, čakajú tisíce ľudí.

„Stretávame sa v jednotlivých staniciach s inými skautmi, ktorí si od nás berú svetlo, ale sú to aj iní ľudia, ktorí majú záujem o plamienok. Atmosféra vo vlaku je s Betlehemským svetlom výnimočná, napríklad aj pre tých, ktorí už cestujú domov na sviatky,“ spomenul skautský vodca.

Betlehemské svetlo rozdávajú naši skauti už niekoľko rokov na konkrétnych miestach v Prievidzi a Bojniciach. A podľa Vlčka je oň záujem. Jeden rok dokonca počítali ľudí, ktorí si prišli pre Betlehemské svetlo. Napríklad na sídlisku Zapotôčky ich bolo okolo stopäťdesiat.

Spája ich táborenie

Betlehemské svetlo je však len jednou z aktivít skautov. Napríklad raz za týždeň sa stretávajú skautské družiny. Hrajú sa hry, niečo sa učia, spievajú si. Jednu klubovňu majú v bývalých jasliach na Ulici Vansovej v Prievidzi v bývalom kryte civilnej ochrany, druhú na internáte v strednej škole na tej istej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

„Medzi družinami, ktoré sú súčasťou jedného oddielu, by mala byť súťaživosť. Preto sa raz mesačne koná stretnutie celého oddielu a v rámci pripravených súťaží si v ňom medzi sebou družiny merajú sily. To sú klubové aktivity. Skauting však v prevažnej miere patrí do prírody. Preto robíme aj jednodňové výlety, víkendové výpravy a vyvrcholením skautského roka sú letné skautské tábory. Pre mladších trvajú týždeň, pre starších štrnásť dní, niektorí táboria aj mesiac,“ priblížil Vlčko.

Táborenie podľa neho „spája skautov na celom svete. Našim zakladateľom bol britský vojak, ktorý pôsobil na misiách v Indii a Afrike. Počas vojenského výcviku si uvedomil, že niektoré jeho prvky sa dajú použiť v nejakom programe pre mladých ľudí. Ich rozvoj totiž videl v schopnosti prežiť v prírode a vedieť sa v nej správať. K tomu všetkému pridal morálne zásady, základnú filozofiu a vznikol skauting.“

V súčasnosti je to už celosvetové hnutie pre mladých, pravdepodobne najväčšie na svete. Všetkých skautov spája skautský zákon, morálne regule, sľub, ktorým sa zaväzujú ich plniť, ale aj záväzok vykonať každý deň dobrý skutok.

„Podľa skautského sľubu si skaut musí plniť povinnosti voči Bohu, voči nejakému vyššiemu princípu. V Česku a Slovinsku išli skauti do detailov a vysvetľujú to tak, že nemusí ísť o náboženstvo, stačí ak si skaut uvedomuje, že 'je niečo vyššie'. Znamená to, že skaut nemusí byť veriaci. To by nás mrzelo, keby niekto medzi nás neprišiel len preto, že je neveriaci. Máme aj takýchto skautov. Samozrejme, máme programy aj duchovného charakteru. Oni sa na nich však nemusia zúčastniť, môžu sa venovať niečomu inému. Zväčša sa však na nich zúčastňujú a rešpektujú ju,“ vysvetlil Vlčko.

Vzdelávajú neformálne

Skauting funguje na niekoľkých princípoch, má prvky, ktoré ho charakterizujú. Ide už o spomínané stretávanie v družinách a aktivity v prírode. Dôležitý je aj rozmer dobrovoľníctva.

„Vedúci sú dobrovoľníci a dobrovoľný záväzok zákona a sľubu je rovnaký na celom svete. Snažíme sa tiež učiť činnosťou. Sme vzdelávacia organizácie pre mládež a práve vzdelávanie je neformálne, učíme sa prakticky. Dávame skautom priestor, aby si vyskúšali rôzne činnosti,“ zdôraznil Vlčko a pokračoval: „Cieľom skautingu je pomôcť mladým ľuďom dosiahnuť ich plný fyzický, intelektuálny, sociálny a duchovný rozvoj, ako jednotlivcov, ale aj ako zodpovedných občanov, ktorí budú aktívni v národných aj miestnych spoločenstvách. To znamená, že sú vychovávaní k zodpovednosti za mesto či obec, kde žijú, za krajinu, aby sa angažovali na lokálnej úrovni, aby napríklad chodili voliť.“

Alojz Vlčko je vodcom 14. zboru Prievidza, v ktorom je v súčasnosti registrovaných deväťdesiat členov. Kedysi boli zbory v našom regióne aj v Nitranskom Pravne, Nitrianskych Sučanoch a Novákoch.

„Zostali z nich už len jednotlivci, ktorí navštevujú naše aktívne skautské oddiely v Prievidzi. Máme oddiel vĺčat, čo sú menší chlapci, oddiel skautov, teda starších chlapcov, mladšie a staršie dievčatá sú včielky a skautky a máme tiež oddiel starších skautov. Sú to skauti, ktorí už majú vyšší vek, neraz dôchodcovský. Aj oni sa pravidelne stretávajú, hrajú sa skautské hry, majú svoje programy, chodia s nami na výlety,“ spomenul Vlčko.

Skauting bol u nás zrušený dvakrát, a to po roku 1948, keď sa k moci dostali komunisti. Obnoviť sa ho podarilo v roku 1968, no v čase normalizácie ho opäť zakázali. Práve z obdobia konca šesťdesiatich rokov sú aj súčasní starší skauti, ktorí vtedy skladali skautské sľuby.

„Hovorí sa, raz skautom, navždy skautom. Sľub je celoživotným záväzkom. Ak už niekto bol skautom, dokonca života sa ním cíti,“ poznamenal Vlčko.

Záujem narastá

Hovorí, že v Prievidzi a regióne rastie medzi deťmi záujem o skauting, problém je skôr s dobrovoľníkmi a vodcami.

„Tí najšikovnejší zväčša po strednej školy odchádzajú na vysokú školu a nemajú čas na skauting, čo je škoda,“ povzdychol si skautský vodca, ktorý sa už niekoľko rokov venuje vĺčatám, teda chlapcom, z ktorých sa stávajú skauti.

„Každý rok mám desať až dvanásť detí. Z nich vždy viac ako polovica vydrží a pokračuje medzi skautmi. Skauting totiž nemusí byť pre každého. Ak niekto zistí, že mu to nevyhovuje, tak sa skautom nemusí stať. Je to naozaj o dobrovoľnosti, nejde o pioniersku organizáciu, v ktorej museli byť všetci povinne,“ podotkol.

Nedávno ho potešilo vyjadrenie jedného mladého skauta. „Hovoril, že keď ho rodičia prihlásili do skautského oddielu, mal obavy, myslel si, že napríklad skautské tábory nezvládne. A on ich úspešne absolvoval. A teraz si uvedomuje, že ak zvládol skautské tábory, tak sa dokáže popasovať aj s problémami, ktoré prináša život. To hovorí chlapec, ktorý má šestnásť rokov. Takéto svedectvá vždy potešia a sú dôkazom, že pracovať v skautingu má zmysel,“ dodal Alojz Vlčko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 205
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 993
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 259
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 662
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 168
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 955
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 624
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 336
  1. Radoslav Medzihradský: Majstrovstvá sveta v snookeri
  2. Jolana Čuláková: Extrémistickí aktivisti a "antifašisti" sa zahryzli do Pochodu pre život a stopli ho
  3. Dominik Sumbal: Obvinenie Juraja Šeligu je útokom na každého slušného človeka
  4. Veronika Mešková: Nomádka
  5. Lenka Hruščáková: Kiežby sme sa k sebe správali s väčšou úctou
  6. Viktor Pamula: Sen o Veľkom Uhorsku ožíva
  7. Marek Tocimák: Vlny Času
  8. Štefan Šturdzík: Tlaková rázová vlna.
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 069
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 211
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 11 585
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 254
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 353
  6. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 6 527
  7. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 792
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 712
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  2. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  3. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  4. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  5. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  6. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  7. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Premietanie videa V búrke bez úkrytu a následná diskusia s autormi sa uskutoční 2. mája o 17:00.


Ilustračné foto.

Nezvestný bol od konca marca.


Vytekajúcu kvapilinu zachytili obecní hasiči z Nedožier-Brezian.

Následky úniku likvidovali hasiči.


TASR
MUDr. Ivan Porubec

Tento týždeň na otázky odpovedá internista MUDr. Ivan Porubec, ktorý pôsobí v internej ambulancii Unikliniky kardinála Korca.


  1. Radoslav Medzihradský: Majstrovstvá sveta v snookeri
  2. Jolana Čuláková: Extrémistickí aktivisti a "antifašisti" sa zahryzli do Pochodu pre život a stopli ho
  3. Dominik Sumbal: Obvinenie Juraja Šeligu je útokom na každého slušného človeka
  4. Veronika Mešková: Nomádka
  5. Lenka Hruščáková: Kiežby sme sa k sebe správali s väčšou úctou
  6. Viktor Pamula: Sen o Veľkom Uhorsku ožíva
  7. Marek Tocimák: Vlny Času
  8. Štefan Šturdzík: Tlaková rázová vlna.
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 069
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 211
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 11 585
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 254
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 353
  6. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 6 527
  7. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 792
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 712
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  2. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  3. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  4. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  5. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  6. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  7. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu