Tieto slová v minulom vydaní Prieboja vyslovila riaditeľka Miestneho kultúrneho strediska vo Valaskej Belej Marta Kopčanová pri hodnotení návštevnosti v miestnom kine Slovan. Je takáto situácia len záležitosťou Valaskej Belej?
Nelákajú už ani novinky?
V okrese Prievidza sa viac či menej pravidelne premietajú filmy v šiestich kinách. Sú vo všetkých štyroch mestách hornej Nitry a okrem už spomínanej Valaskej Belej aj v Zemianskych Kostoľanoch. Vo všetkých sa boria v poslednom období s rovnakým problémom – nízkou návštevnosťou. „Na mesiac máme naplánovaných päť predstavení, no dve alebo tri musíme kvôli nezáujmu zrušiť. Ak príde 40 ľudí, tak to považujeme za obrovský úspech. Naposledy to bolo pri filme Príbeh žraloka. Ľudia mali záujem aj o historické filmy ako bol Alexander Veľký, či Trója. No napríklad obrovský hit Letec sme vôbec nepremietali, lebo neprišli ľudia,“ hovorí riaditeľ Mestského domu kultúry v Novákoch Róbert Géczy. Vedúca kina Baník v Handlovej Ľubica Maruňáková uvádza, že často musia odmietnuť troch, či štyroch ľudí, ktorí by mali záujem ísť do kina, no kvôli nepokrytiu nákladov si nemôžu dovoliť premietať pre taký malý počet divákov. V prievidzskom Baníku mali v apríli najviac návštevníkov na filme Roboti, no aj v tomto kine niektoré predstavenia musia občas zrušiť. „Ponúkame len najnovšie filmové hity a aj tak sa stane, že počas mesiaca na tri až štyri filmy nikto nepríde. Ľudia by občas mali záujem aj o staršie tituly, no distribučné spoločnosti ich, žiaľ, neponúkajú,“ pridáva skúsenosť z bojnického kina Tatra riaditeľka MsKS Bojnice Helena Dadíková.
Kto určuje cenu vstupného?
Pod nízku, či takmer žiadnu návštevnosť v kinách sa podpisuje viacero faktorov. Jedným z nich je obrovský boom filmov na DVD, či ľahký prístup k niektorým titulom na internete. Vedúci kina Baník v Prievidzi Róber Lupták však pozná aj skutočných filmových fajnšmekrov. „Sú ľudia, ktorí si film pozrú na DVD alebo videokazete, zapáči sa im a prídu naň aj do kina, aby si ho naplno vychutnali. V prípade nášho kina divákov odrádza od návštevy napríklad aj nedostatok spojov. Ak sa film skončí neskoro večer, nemajú sa ako dostať domov. A nie je to len do okolitých obcí, ale napríklad aj na sídlisko Kopanice. Nie každý má auto. Je úplne jedno, či filmy ponúkame v pracovný deň alebo počas víkendu. Všetko záleží od titulu, ktorý ponúkame. Vo všeobecnosti je však návštevnosť u nás zlá.“
Príčiny treba hľadať aj vo vysokom vstupnom. Návštevník musí už bežne zaplatiť od 60 do 80 korún. Aj keby prevádzkovatelia kín chceli cenu znížiť, nemôžu. „Hodnotu lístka pre jednotlivé tituly určuje distribútor, my ju nijako ovplyvniť nemôžeme. Napríklad pri polovičnej cene by si cestu do kina našlo určite ďaleko viac ľudí. Je rozdiel, či mladý pár musí spoločne zaplatiť za film 80 korún, alebo až 160. Nečudujem sa, že radšej do kina neprídu, ako by mali platiť takúto sumu,“ hovorí H. Dadíková. Podľa Ľ. Maruňákovej z handlovekého kina Baník sa nemyslí pri úprave vstupného ani na detského diváka. „Sám do kina ísť nemôže. No keď má rodič zaplatiť dve alebo tri vstupenky, je to pre rodinný rozpočet veľká záťaž.“
Významnou konkurenciou pre kiná je v poslednom období televízia, zvlášť kvôli najnovšiemu fenoménu, ktorým sú reality šou. V kine Vtáčnik v Zemianskych Kostoľanoch, kde sa premieta zväčša v piatok, museli v posledných týždňoch kvôli Superstar predstavenia zrušiť.
Hrozí (niektorým) kinám zánik?
Prevádzkovatelia kín sú v skeptickí. Náklady, ktoré investujú do nákupu filmov, či samotnej prevádzky kín stúpajú. „Niektoré kiná sú využívané aj na iné kultúrno-spoločenské akcie. V našom prípade to však nie je možné, pretože budova bola postavená len ako kino, na iné podujatia nie je uspôsobená,“ pripomína v súvislosti s nováckym kinom R. Géczy. Ďalšou tvrdou ranou pre kiná bude pravdepodobne aj premietanie filmov na novom špeciálnom zariadení. „Kto bude chcieť premietať, bude ho musieť mať. Problém je v tom, že je to asi stotisícová investícia. Ktoré kino na to bude mať?“ pýta sa s obavami H. Dadíková.
Zdá sa, že pre niektoré kiná môže byť práve táto investícia neprekonateľnou prekážkou pre ich ďalšie fungovanie. Celú túto situáciu okolo kín môžu zmeniť len samotní diváci. „Veríme, že ľudia nadobro nevymenia čaro filmového predstavenia, ktoré si môžu vychutnať na klasickom plátne, za iné modernejšie výdobytky súčasnosti,“ dodala L. Maruňáková.