KĽAČNO. Tohtoročné Vianoce v kostole v Kľačne sú výnimočné. Nielen počas sviatkov, tak ako je to po iné roky, ale už cez advent bol vystavený tunajší betlehem.
Veriaci si ho môžu zblízka a dôkladne obzrieť, pretože ho zreštaurovali. Všetky časti betlehemu a jednotlivé postavy sú kompletné, žiaria farbami.
Meno autora nie je známe
Po druhej svetovej vojne sa betlehem z kľačnianskeho kostola stratil.
„Ján Hula, ktorý bol v tom čase v Kľačne kňazom, dal vyrobiť nový, ktorý je v kostole doteraz. Je obdivuhodné, že v povojnovom období, keď ľudia nemali na živobytie, dokázali prispieť na betlehem,“ povedal Štefan Machaj, správca tužinskej farnosti, pod ktorú patrí aj Kľačno.
Autor betlehemu známy nie je, Machaj však upozorňuje, že „musel byť z Trnavy alebo z jej okolia, pretože pozadie betlehemu tvoria trnavské kostoly. Napríklad kostol sv. Mikuláša, katedrálny chrám alebo kostol sv. Jakuba.“
V roku 1995 navštívil kostol v Kľačne zlodej a ukradol aj centrálne postavy z betlehema, teda Ježiška, Pannu Máriu a svätého Jozefa. Nahradili ich porcelánovými postavami, napriek tomu, že pôvodné boli drevené.
„Nielen táto krádež, ale aj drevokazný hmyz, ktorý sa pustil do diela, zlý stav elektriny a chýbajúca hviezda boli jasným signálom pre celkovú obnovu betlehemu. Začiatkom roka si ho preto od nás odviezol do svojej dielne reštaurátor Peter Petráš,“ priblížil kňaz.
Tri postavy úplne chýbali
Odborník betlehem ošetril proti drevokaznému hmyzu, farebne ho zjednotil a nanovo vytvoril z dreva chýbajúce postavy.
„Myslím si, že sa mu vydarili. Nemali sme totiž ani fotky tých, ktoré z kostola zmizli. Preto musel vytvoriť nové, ktoré typologicky zapadli k ostatným postavám,“ zdôraznil kňaz a pokračoval: „Mladý reštaurátor odviedol kus dobrej práce, neurobil z betlehemu 'disneyland'. Aj keď dielo nie zapísané v zozname pamiatok, predsa je po zreštaurovaní v súlade s ich ochranou.“
Kňaz hovorí, že betlehem chcú uchovať aj pre ďalšie generácie, preto sa pustili do jeho obnovy. Reštaurátor dokonca vytvoril pre jednotlivé jeho časti špeciálne debničky, aby mohli byť bezpečne uložené počas roka.
„Chceme náš vynovený betlehem čo najviac spropagovať a priblížiť ľuďom, preto sme vydali aj magnetku, na ktorej je vyobrazený,“ pochválil sa správca farnosti.
Radosť nielen pre deti
Prvý betlehem vytvoril ešte svätý František z Assisi. Dôvod bol ušľachtilý.
„Bolo obdobie stredoveku, čas temna, nikto sa nestaral o vzdelávanie ľudí. Nevedeli čítať ani písať. Aby veriacim lepšie priblížil, aké sviatky slávia, čo si pripomínajú, tak najskôr počas Veľkej noci vytvoril krížovú cestu. Počas Vianoc zas v jaskyni postavil Betlehem,“ vysvetlil Machaj.
Základom každého betlehemu sú Mária, Jozef a dieťa Ježiš. Nechýbajú ani postavy pastierov, Troch kráľov a samozrejme zvieratá, hlavne ovečky.
„Betlehemy sú v našich kostolom lákadlom hlavne pre deti. Ale priznajme si, aj my, dospelí, sa radi vraciame do detských čias, takže si radi pripomíname pri betlehemoch narodenie Ježiša Krista,“ dodal kňaz Štefan Machaj.