Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Greenpeace: Chemička v Novákoch vypúšťa do rieky Nitry toxické látky

Aktivisti Greenpeace Slovensko vyzvali štátne kontrolné orgány na zmenu systému kontrol odpadových vôd, ktoré priemyselné prevádzky vypúšťajú do životného prostredia.

Ilustračná foto.Ilustračná foto. (Zdroj: Juraj Rizman/Greenpeace)

NOVÁKY. Chemická továreň v Novákoch znečisťuje rieku Nitra nebezpečnými chemikáliami. Odpadové vody, ktoré spoločnosť Fortischem Nováky vypúšťa do rieky, totiž obsahujú toxické látky vo vysokých koncentráciách, ako napríklad vinylchlorid či benzén.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na tlačovej konferencii na to upozornila environmentálna organizácia Greenpeace Slovensko, ktorá v júni odobrala vzorky z rieky nad a pod miestom vypúšťania odpadov.

Ako informovala koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Ivana Kohútková, vzorky dokazujú, že bývalé Novácke chemické závody vo viacerých ukazovateľoch prekračujú zákonné limity pre vypúšťanie odpadových vôd a naďalej zostávajú najväčším znečisťovateľom rieky Nitra.

SkryťVypnúť reklamu

Pokuty sú nízke

Za súčasný stav podľa Kohútkovej ale môže nielen spoločnosť Fortischem, ale aj štát, ktorý vykonáva kontroly a nastavuje pravidlá. Štátne kontrolné orgány preto vyzvala na zmenu systému kontrol odpadových vôd, ktoré priemyselné prevádzky vypúšťajú do životného prostredia.
„Chceme, aby kontroly prebiehali neohlásene, pravidelne a aby analýzy odpadových vôd vykonávali kontrolné orgány," povedala Kohútková, podľa ktorej vzorky dokazujú nedostatočnú efektivitu procesu čistenia odpadových vôd.

Spresnila, že kontroly sú vopred ohlásené, takže jednotlivé prevádzky sa na ne majú možnosť pripraviť. V prípade porušenia zákonov prichádzajú na rad pokuty, ktoré však podľa Kohútkovej nie sú dostatočne vysoké na to, aby motivovali jednotlivé prevádzky k tomu, aby neznečisťovali životné prostredie.
„Skôr sa im oplatí zaplatiť pokutu, než by mali investovať do novej technológie či iných vylepšení," uviedla.

SkryťVypnúť reklamu

Novácky chemický závod napríklad nedokázal splniť podmienky na
ochranu vôd do roku 2011, ktoré mu uložila zmluva o pristúpení Slovenska k Európskej únii. Spoločnosť mala opatrenia na nápravu urobiť do roku 2016, podľa Greenpeace Slovensko tak však zatiaľ neurobila.

„Na to, či a ako spoločnosť tieto podmienky splní, si ešte posvietime," zdôraznila Kohutková.

Rakovinotvorné látky

Vzorky odpadových vôd z rieky Nitry odhalili široké spektrum prchavých a poloprchavých organických látok. Skoro polovica z nich je jedovatá a mnohé vyvolávajú rakovinové ochorenia. Najväčšie riziko predstavuje vinylchlorid, ktorý v Nitre našli vo veľmi vysokých koncentráciách. Táto látka spôsobuje rakovinu a poškodzuje plod. Zistil sa tiež vysoký obsah benzénu, ktorý v jednej vzorke prekročil limitnú hodnotu skoro trojnásobne. Táto látka vyvoláva rakovinové ochorenia a ohrozuje rozmnožovací systém.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnoty kyslosti odpadových vôd podľa Greenpeace zodpovedajú kyselinám. Podľa ich meraní kyslosť dosiahla hodnotu 2,4 pričom povolenie spoločnosti na vypúšťanie odpadových vôd uvádza hodnotu medzi 6 až 9. Rizikom zostáva ortuť, ktorá bola dlhé obdobie spájaná so znečisťovaním v Novákoch.

„Aj keď sme zistili, že jej vypúšťané množstvo v odpadových vodách nepresahuje hraničnú hodnotu, v rieke jej množstvo po vypustení narastá. Je pritom vysoko toxická a hromadí sa v organizmoch," uviedla Kohutková a dodala, že vo vode zistili aj prekročenie limitných hodnôt ďalších látok ako fenoly, ropné látky či dusík.
Komunikačný odbor ministerstva životného prostredia v reakcii na zistenia ochranárov tvrdí, že envirorezort presadzuje dôsledné vykonávanie kontrol v súlade s platnou legislatívou s cieľom v maximálne možnej miere chrániť životné prostredie. Vykonávanie kontrol má v kompetencii Slovenská inšpekcia životného prostredia, ktorá sa údajne bude týmto prípadom zaoberať.

Fabrika má platné povolenia

Podľa Anny Vojtekovej, hovorkyne spoločnosti Fortischem, od roku 2012, odkedy závod spoločnosť prevádzkuje, sa im do roku 2015 podarilo vplyvom investícií do ochrany životného prostredia znížiť množstvo emisií do ovzdušia a vôd o viac ako štyridsaťpäť percent.

„Vypúšťanie znečisťujúcich látok do vôd a ovzdušia je regulované platnými povoleniami vydanými pre našu spoločnosť, kde sú stanovené pre tieto látky emisné limity v súladne s právnymi predpismi Slovenskej republiky. Toto vypúšťanie je pravidelne monitorované našou spoločnosťou aj štátnymi inštitúciami v pravidelných intervaloch a vzorky vyhodnocované nezávislým akreditovaným laboratóriom,“ povedala Vojteková.

Rieka Nitra bola podľa nej v roku 2015 vyhodnotená ako vodný tok s dobrým stavom vôd pre všetky parametre znečistenia okrem ortuti.

„Rieka Nitra má pre dosiahnutie dobrého stavu svojich vôd stanovené vo Vodnom pláne Slovenskej republiky a v zmysle európskej smernice o vodách opatrenia termínované do konca roka 2021, respektíve 2027. Vyhodnotenie kvalitatívnych ukazovateľov jednotlivých látok v rieke Nitre sa vykonáva a prepočítava na priemerný prietok kalendárneho roka. V jednotlivom prípade a v prípade nižšieho prietoku v rieke Nitra môžu byť dosahované hodnoty vyššie,“ vysvetlila hovorkyňa chemičky.

Podľa jej ďalších slov Fortischem v súčasnosti investuje do novej modernej bezortuťovej elektrolýzy soli, čo prispeje ku ďalšiemu zníženiu emisií.

„Porovnávanie obsahu znečisťujúcich látok v povrchovom toku s limitnými hodnotami stanovenými pre pitné vody je nesprávne, technicky nezmyselné a zavádzajúce najmä pre laickú verejnosť,“ uzavrela Vojteková.

Greenpeace zavádzanie odmieta

Greenpeace Slovensko s tvrdeniami hovorkyne fabriky nesúhlasí.

„Neporovnávali sme obsah znečisťujúcich látok v povrchových vodách s limitmi v pitných vodách. To len spoločnosť Fortischem nevedela, čo by mohla použiť na svoju obranu, tak si vybrala fakt, ktorý následne prekrútila,“ povedala Kohútková.

Koordinátorka toxickej kampane Greenpeace dodala, že koncentrácie vinylchloridu, ktorého obsah vo vypúšťaných odpadových vodách bol 16 a 9 miligramov na liter.

„Uviedli sme, že limity pre túto látku v povrchových a odpadových vodách slovenská legislatíva neuvádza. Limitná hodnota pre vinylchlorid je definovaná iba pre pitné vody, a to 0,5 mikrogramov na liter, aby si vedela verejnosť predstaviť o aké množstvá ide. Vinylchlorid patrí do skupiny halogénových organických zlúčenín, pre ktoré má spoločnosť Forstichem Nováky definovanú limitnú hodnotu v povolení pre vypúšťanie odpadových vôd, a to 2 miligramy, čo znamená, že už len táto samotná látka limit prekračuje, a to hneď niekoľkonásobne.“

Podľa Kohútkovej je zaujímavé, že spoločnosť Fortischem sa vyhla vyjadreniu k plneniu záväzkov uložených v jednotlivých integrovaných povoleniach v súvislosti s plnením Prístupovej zmluvy SR k Európskej únii a vyberá si fakty, ktoré dáva do kontextu, aký vyhovuje jej.

Hovorkyňa spoločnosti Fortischem však tvrdí, že v čase prevzatia spoločnosti Novácke chemické závody mala táto spoločnosť uložených desať opatrení na ochranu vôd, ktoré doteraz zrealizovala alebo uskutočňuje.

"Do environmentálnych opatrení spoločnosť investovala finančné prostriedky v sume 1 158 793 eur. Opatrenia budú splnené v termínoch daných platnými právnymi predpismi na ochranu vôd, ktoré vyžadujú ich splnenie v roku 2021. Tieto opatrenia však nesúvisia s vypúšťaním vyčistených odpadových vôd do rieky Nítry," uzavrela Vojteková.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
  7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
  1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
  8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 648
  2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 109
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 7 893
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 089
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 009
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 931
  7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 968
  8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 464

Blogy SME

  1. Ivan Čáni: Supermokrý sen degradovaného kapitána Danka.
  2. Ján Škerko: Pán Sulík, popreli ste všetko za čo ste bojovali. Je to trápne.
  3. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Koloseum, v podaní Mariky Gombitovej...
  4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu...
  5. Ján Šubák: Prepúšťanie a vysoké ceny automobilov môžu prísť oveľa skôr, ako si myslíme
  6. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
  7. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
  8. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 302
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 723
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 281
  4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 21 127
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 19 174
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 10 626
  7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 086
  8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 011
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Sklársky skanzen Sklenný dom.

Obyvatelia Valaskej Belej sa pôvodne živili pasením oviec a salašníctvom. Neskôr to bolo poľnohospodárstvo. Nízka kvalita pôdy, zaostalé poľnohospodárstvo a relatívna preľudnenosť kraja boli jednou z hlavných príčin, ktoré nútili obyvateľov hľadať iné formy existencie, ako bolo tradičné obrábanie zeme.


11 h
Ilustračné foto

Najkrajšia galéria týždňa.


10 h
Mestská polícia Prievidza. Ilustračné foto.

Prinášame prehľad z udalostí, ktoré riešila prievidzská mestská polícia.


MsP Prievidza 27. máj
Most na ostrov Vir.

Slovenskú klasiku aj tento rok využijú tisíce dovolenkárov.


26. máj

Blogy SME

  1. Ivan Čáni: Supermokrý sen degradovaného kapitána Danka.
  2. Ján Škerko: Pán Sulík, popreli ste všetko za čo ste bojovali. Je to trápne.
  3. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Koloseum, v podaní Mariky Gombitovej...
  4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu...
  5. Ján Šubák: Prepúšťanie a vysoké ceny automobilov môžu prísť oveľa skôr, ako si myslíme
  6. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
  7. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
  8. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 302
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 723
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 281
  4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 21 127
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 19 174
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 10 626
  7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 086
  8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 011
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu