BOJNICE. Smerovanie Bojníc v oblasti turizmu odteraz určuje koncepcia cestovného ruchu, ktorú na svojom novembrovom rokovaní odobrili bojnickí poslanci. Jej garanti Emil Medera a Ján Barica počítajú s implementáciou opatrení a ich financovaním v rámci rozpočtu mesta.
„Koncepcia cestovného ruchu je vizionársky materiál. Jasne definuje štyri produkty cestovného ruchu, ktoré mesto môže ponúknuť. Sú to mestský, čiže kultúrny, poznávací - historický, potom oddychový, relaxačný a kúpeľný," vysvetlil Medera, ktorý je i bojnickým mestským poslancom.
Myslí si, že na tomto by mal cestovný ruch stáť a kvalitne sa rozvíjať, aby bol na úrovni. Vízia zároveň podľa Mederu jasne popisuje, aké kroky by sa mali využiť, ako by sa malo postupovať dopredu v rámci desiatich rokov a napĺňať spomínané štyri piliere.
Šiatre a búdy
Podľa oboch garantov koncepcie je cestovný ruch v Bojniciach
v súčasnosti postavený na turizme jednej ulice. Autori ju nazývajú zlatá míľa, je to podľa nich priestor od zoologickej záhrady cez bojnický zámok po kúpalisko Čajka.
„Rôzne šiatre v prevažnej miere s gýčovými suvenírmi, drevené búdy s langošmi, zmrzlinou a pivom, plastovými reklamnými pútačmi, betónovými dlažobnými kockami, živým gýčovým maskotom, ktorý láka od turistov peniaze za odfotenie s ich deťmi. Evidentne dnes táto zóna nemá absolútne žiadne kvalitatívne normy a pravidlá, akú funkciu by malo okolie zámku plniť. Zóna plní iba jedno hlavné poslanie, a to zarobiť čo najviac peňazí v čo najkratšom čase od čo najväčšieho počtu ľudí,“ nešetrili kritikou autori koncepcie.
Centrálna zóna, kde turisti navštevujú len kaviarne a reštaurácie, by podľa nich mala ponúkať viac možností pre ľudí.
„Desaťtisíce, pomaly státisíce návštevníkov tu ostávajú len jeden deň. Musíme sa pýtať, čo im môžeme zaujímavé ponúknuť, aby u nás zostali dlhšie," podotkol mestský poslanec.
Salzburg východu
Bojnice si koncepcia predstavuje ako „atraktívne miesto na oddych pre domácich aj zahraničných návštevníkov a zároveň príjemné mesto pre život.“
Túto víziu autori pokladajú za kľúčovú pri plánovaní a podpore všetkých aktivít, ktoré má mesto v rámci svojho rozvoja podporovať. Bojnice sú podľa koncepcie destinácia s neopakovateľnou atmosférou, mimoriadnou kultúrno - historickou hodnotou, miestom na oddych a načerpanie nových síl, životnej energie a zdravia.
„V prenesenom zmysle slova by Bojnice mali do budúcna predstavovať Salzburg východu, teda kultivované mestečko s európskymi historickými tradíciami a hodnotami,“ píšu autori v dokumente.
Peniaze sú v rozpočte
Ako pred časom Medera upozornil, z turizmu získavajú Bojnice
každoročne čiastku asi tristotridsaťtisíc eur, do jeho rozvoja však dávajú len dve až tri percentá, čo je podľa neho nedostačujúca suma. Mesto by do rozvoja turizmu malo dávať tretinu až štvrtinu príjmov z cestovného ruchu.
„Koncepcia jasne popisuje, čo by sa malo robiť, ale aj odkiaľ peniaze brať. Rádovo hovoríme o sume osemdesiattisíc eur a viac. Z toho sa už dá niečo tvoriť," poznamenal.
Aktivity v oblasti rozvoja cestovného ruchu by malo zapracovať mesto, ako avizoval garant materiálu, do úpravy rozpočtu v nasledujúcom roku, a to na základe plánu činnosti, ktorý sa rozpracuje z koncepcie.
Podľa mestského poslanca Jozefa Barborku je však čiastka vo výške viac ako osemdesiattisíc eur z príjmu cestovného ruchu do rozpočtu na rok 2017 už zapracovaná, pričom je rozdelená vo viacerých kapitolách, ako sú odpady, detské ihriská, cesty, odstavné plochy a podobne.
„Ďalej sme do rozpočtu dali aj zvýšený členský príspevok do oblastnej organizácie cestovného ruchu, lebo vieme, že môže pomôcť rozvoju cestovného ruchu v meste," doplnil.
Schválená koncepcia predpokladá vypracovanie ďalších strategických dokumentov, ktoré by každoročne schvaľovalo mestské zastupiteľstvo do najneskôr do 31. januára. Dovtedy by podľa Mederu malo mesto vyriešiť aj kľúčový post koordinátora cestovného ruchu.