OSLANY. Miroslava Rosáková z Oslian sa stala laureátkou celoštátnej súťažnej prehliadky hudobného folklóru Stretnutie s piesňou, ktorá sa konala v Dolnom Kubíne. Stala sa absolútnou víťazkou v kategórii sólistov spevákov. Ďalší traja laureáti boli spomedzi ľudových hudieb, speváckych skupín a inštrumentalistov.
Súťaž vyhlasuje Národné osvetové centrum, pričom má regionálne aj krajské kolá, z ktorých folkloristi postupujú do celoštátneho finále.
Dvadsaťročnú speváčku z Oslian tak môžeme označiť za najlepšiu speváčku ľudových piesní na Slovensku.
V šírom poli lieština
„Stále som z víťazstva prekvapená,“ povedala niekoľko dní po súťaži Miroslava Rosáková a pokračovala: „Z krajského kola som nepostúpila priamo, dostala som však návrh na postup. Nakoniec som sa na celoslovenskom kole zúčastnila.“
Tvrdí, že určite urobila dobre, keď si k srdcu zobrala užitočné rady poroty na krajskej úrovní.
„Špeciálne ma teší, že tri tituly laureátov zo štyroch putovali do Trenčianskeho kraja,“ spomenula folkloristka.
V Dolnom Kubíne spievala baladu z Poluvsia s názvom V šírom poli lieština.
Vysvetlila, že „nebohému folkloristovi Jozefovi Strečanskému ju naspievala Júlia Herchelová z Poluvsia, ktorá sa narodila ešte v roku 1907.“
Kolovrátok aj Vtáčnik
Miroslava začínala so spevom v chrámovom spevokole v Oslanoch.
„Bližšie k folklóru sme sa dostali cez súťaž Slávik Slovenska, na ktorej sme sa ešte ako žiačky základnej školy všetky dievčatá zo spevokolu zúčastňovali. Zistili sme, že nám to ide a postupne sme si vybudovali krásny a trvalý vzťah k ľudovej piesni,“ vysvetlila Miroslava.
Zo spevokolu, ktorý účinkoval hlavne v kostole, sa postupne, približne pred ôsmimi rokmi, sformovala v Oslanoch dievčenská spevácka skupina Kolovrátok.
„Bola som teda pri jej zrode. Funguje dodnes a pri vystúpeniach väčšinou spolupracujeme s folklórnou skupinou Oslianka. No popri štúdiu na Gymnáziu V. B. Nedožerského v Prievidzi som začala účinkovať aj vo Folklórnom súbore Vtáčnik,“ priblížila Miroslava.
V súčasnosti už študuje na Univerzite Komenského v Bratislave na Fakulte sociálnych a ekonomických vied odbor európske štúdiá, teda niečo, čo nesúvisí s folklórom.
Zostala mu však verná, naďalej účinkuje v Kolovrátku aj vo Vtáčniku.
„Cez víkendy cestujem domov, takže nácviky a aj sobotné či nedeľné vystúpenia stíham. Vždy sa na ne veľmi teším,“ priznala Miroslava.
Vyspievala si Paríž
Dvadsaťročná študentka však nemá blízko len k ľudovej piesni a gospelu.
„Lákajú ma, samozrejme, aj iné žánre a aj rôzne talentové či spevácke súťaže. S modernou francúzskou piesňou som napríklad v rokoch 2012 a 2014 vyhrala súťaž Spievam po francúzsky. Vďaka tomu som sa dostala do Paríža,“ pochválila sa Miroslava.
Najnovším jej úspechom je však víťazstvo v súťaži, ktorá bola venovaná folklóru. Čo jej teda dávajú ľudové piesne?
„Ku každej nálade mi dávajú presne to, čo potrebujem. Navyše ma obohacujú krásou a múdrosťou minulosti a inšpirujú pre súčasnosť a budúcnosť. Veľmi ma teší, že záujem o tradície neklesá, práve naopak. Želám si, aby aj ľudia v zahraničí vnímali slovenskú národnú identitu práve cez čaro našich piesní, tancov či nádherných krojov,“ vyznala sa laureátka súťaže Stretnutie s piesňou.
Dodala, že si žiadne méty v súvislosti so spevom nedávala a nedáva, no každý úspech ju teší.
„Mojím hlavným cieľom je neustále sa zlepšovať a svojím spevom tešiť čo najviac ľudí,“ uzavrela Miroslava Rosáková.
Miroslava Rosáková spievala pred porotou v Dolnom Kubíne. FOTO: ORAVSKÉ KULTÚRNE STREDISKO