BOJNICE. Problematike fyzického, psychického a ekonomického zneužívania a týrania ľudí staršieho veku, aj stúpajúcim trendom domáceho násilia, sa zaoberá celoslovenská konferencia, ktorá sa konala minulý týždeň v Bojniciach. Iniciovala a zorganizovala ju nezisková organizácia Fórum pre pomoc starším národná sieť so sídlom v Prievidzi, ktorá sa tomuto problému systematicky venuje niekoľko rokov.
Pomáhajú cez Senior linku
„Cieľom konferencie bolo predovšetkým analyzovať a definovať tento problém zo všetkých uhlov pohľadu a hľadať východiská na jeho riešenie. Je tiež dôležité, aby to predovšetkým zarezonovalo v našej spoločnosti. Aj preto som rada, že naše pozvanie na konferenciu prijali zástupcovia ministerstiev vnútra a spravodlivosti, zúčastnili sa na nej aj komisárka a pracovníci Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, ale tiež lekári, psychológovia, zástupcovia mestských polícií či predstavitelia samosprávy. Medzi účastníkmi boli zástupcovia klubov seniorov a sociálnych zariadení pre dôchodcov,“ informovala prezidentka Fóra pre pomoc starším Ľubica Gálisová.
Diskusia na konferencii bola mimoriadne bohatá. Účastníci hovorili o svojich poznatkoch a predkladali návrhy aj na legislatívne zmeny.
S konkrétnymi príkladmi týrania a zneužívania starších prišlo aj Fórum pre pomoc starším. Už niekoľko rokov totiž v rámci poradenského centra prevádzkuje bezplatnú telefonickú Senior linku, na ktorú sa obracajú ľudia v pokročilom veku pri rôznych problémoch.
„Práve tieto príklady zo života seniorov nás utvrdili v tom, že je potrebné túto tému otvoriť a zainteresovať na riešení tohto narastajúceho problému všetky kompetentné inštitúcie vrátane ministerstiev,“ dodala Gálisová.
Upozornili na finty podvodníkov
O rôznych formách zneužívania a okrádania starších občanov hovoril okrem iných aj riaditeľ Odboru prevencie kriminalistiky Ministerstva vnútra SR Jozef Halcin.
Upozornil na najčastejšie legendy, s ktorými prichádzajú páchatelia trestnej činnosti, aby vylákali od seniorov peniaze, alebo aby sa dostali k ich úsporám priamo v ich domoch. Niektorí sa vydávajú za príbuzných alebo cudzincov, ktorí potrebujú pomoc, pracovníkov plynární či iných služieb.
„Starším ľuďom odkazujem, že musia byť opatrní, nedôverovať cudzím neznámym ľuďom, nevpúšťať ich do bytu. A tiež nebáť sa pri pokusoch podvodníkov čo najskôr volať políciu,“ zdôraznil Halcin.
Túto konferenciu, aj podobné stretnutia so seniormi považuje za veľmi dôležité. Ministerstvo ich v tomto roku v rámci preventívnej činnosti zorganizovalo už osemdesiatšesť.
Podľa neho je tiež potrebné, aby tieto poznatky, informácie a skúsenosti účastníci konferencie šírili aj doma medzi svojimi známymi a priateľmi.
